Begusin

Substancją czynną leku Begusin jest rywastygmina.

Rywastygmina należy do grupy substancji zwanych inhibitorami cholinesterazy. U pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego pewne komórki nerwowe w mózgu obumierają, co powoduje zmniejszenie stężenia wytwarzanej przez nie acetylocholiny będącej neuroprzekaźnikiem (substancją umożliwiającą komunikowanie się komórek nerwowych między sobą). Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny: acetylocholinoesterazy
i butyrylocholinoesterazy. Blokując działanie tych enzymów, lek Begusin umożliwia zwiększenie stężenia acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Lek Begusin stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego, postępującą chorobą mózgu, która wywołuje postępujące zaburzenia pamięci, zdolności intelektualnych i zachowania.

Jaki jest skład Begusin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest rywastygmina.

– Begusin 4,6 mg/24 h, system transdermalny, plaster: każdy plaster uwalnia 4,6 mg rywastygminy przez 24 godziny; plaster ma powierzchnię 5 cm2 i zawiera 9,0 mg rywastygminy.

– Begusin 9,5 mg/24 h system transdermalny, plaster: każdy plaster uwalnia 9,5 mg rywastygminy przez 24 godziny; plaster ma powierzchnię 10 cm2 i zawiera 18 mg rywastygminy.

– Pozostałe składniki to: butylu akrylan, metylu metakrylan, koplimer styren alfa metylostyren, adypinian ditridecylu, butylohydroksytoluen , 2-etyloheksylu akrylan, t-Oktyloakryloamid.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Begusin – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

UWAGA
– Przed naklejeniem JEDNEGO nowego plastra poprzedni plaster należy usunąć.
– Stosować tylko jeden plaster na dobę.
– Nie należy przecinać plastra na mniejsze kawałki.
– Należy mocno docisnąć plaster wewnętrzną stroną dłoni i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund.

Jak rozpoczynać leczenie
Lekarz poinformuje pacjenta, który system transdermalny Begusin jest najlepszy w danym przypadku.
– Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od leku Begusin 4,6 mg/24 h.
– Zalecana dawka dobowa leku to Begusin 9,5 mg/24 h. Jeśli dawka ta jest dobrze tolerowana, lekarz może rozważyć zwiększenie dawki do 13,3 mg/24 h (obecnie nie jest dostępny system transdermalny firmy Sigillata z tą dawką, ale mogą być dostępne systemy transdermalne innych podmiotów).
– Należy przyklejać tylko jeden plaster Begusin w tym samym czasie i należy zmieniać go na nowy co 24 godziny.

Podczas leczenia lekarz może dostosować dawkę leku do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Jeśli pacjent nie przyklejał plastra przez trzy lub więcej dni, nie powinien przyklejać kolejnego plastra zanim nie porozmawia o tym z lekarzem. Leczenie plastrami można wznowić stosując tę samą dawkę, jeśli przerwa w leczeniu nie przekraczała trzech dni. W przeciwnym razie lekarz zaleci wznowienie leczenia lekiem Begusin w dawce 4,6 mg/24 h.

Begusin można stosować z jedzeniem, piciem i alkoholem.

Dokładny sposób stosowania leku zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przez przypadek przyklei więcej niż jeden plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym przyklejeniu więcej niż jednego plastra. Pacjent może wymagać pomocy lekarskiej. U niektórych pacjentów, którzy przez przypadek przyjęli zbyt dużo leku Begusin wystąpiły nudności (mdłości), wymioty, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i omamy. Może również dojść do spowolnienia bicia serca i omdleń.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Begusin – czy mogę spożywać alkohol?

Begusin można stosować z jedzeniem, piciem i alkoholem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Begusin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy dokonać oceny korzyści ze stosowania leku Begusin w postaci systemu transdermalnego, uwzględniając możliwe działania leku na nienarodzone dziecko. Leku Begusin nie należy stosować w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Podczas stosowania leku Begusin w postaci systemu transdermalnego nie należy karmić piersią.

Ulotka Begusin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

BEGUSIN, 4,6 mg/24 h; 9,5 mg/24 h, system transdermalny, plaster (rywastygmina)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Begusin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

BEGUSIN, 4,6 mg/24 h; 9,5 mg/24 h, system transdermalny, plaster (rywastygmina)

Cena Begusin i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Begusin i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę Begusin oraz dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Begusin - forum pacjentów

Stosujesz Begusin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz