Karbostad

Co to jest lek Karbostad
Substancją czynną leku Karbostad jest okskarbazepina. Lek Karbostad należy do grupy leków zwanych lekami przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi.

W jakim celu stosuje się lek Karbostad
Leki takie jak lek Karbostad, należą do leków standardowo stosowanych w leczeniu padaczki. U pacjentów, u których rozpoznano padaczkę, występują powtarzające się napady drgawek. Napady są wynikiem tymczasowego zaburzenia układu elektrycznego w mózgu. W warunkach prawidłowych komórki mózgu koordynują ruchy ciała, wysyłając sygnały nerwami do mięśni w sposób zorganizowany i uporządkowany. W przebiegu padaczki komórki mózgu wysyłają zbyt wiele sygnałów w sposób zdezorganizowany. Wynikiem może być brak skoordynowanej aktywności mięśniowej zwany napadem padaczkowym.

Lek Karbostad jest wskazany w leczeniu napadów częściowych przechodzących lub nie we wtórnie uogólnione napady toniczno-kloniczne. Napady częściowe obejmują ograniczony obszar mózgu, ale mogą się rozprzestrzenić na cały mózg i mogą spowodować uogólnione napady toniczno-kloniczne. Istnieją dwa typy napadów częściowych: proste i złożone. W napadach częściowych prostych pacjent pozostaje przytomny, natomiast w napadach częściowych złożonych świadomość pacjenta zostaje zaburzona.

Lek Karbostad działa w ten sposób, że kontroluje „nadmiernie pobudzone” komórki nerwowe. Dzięki temu częstość występowania takich napadów zostaje zmniejszona lub ich siła osłabiona.

Lek Karbostad można stosować jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Zwykle lekarz próbuje znaleźć jeden lek, który działa najlepiej u danego pacjenta. Niemniej jednak w przypadku cięższej postaci padaczki w celu kontrolowania napadów może wystąpić konieczność stosowania leczenia skojarzonego co najmniej dwoma lekami.

Lek Karbostad jest zalecany do stosowania osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.

Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, nawet jeśli różnią się od informacji zawartych w tej ulotce.

Jaki jest skład Karbostad, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest okskarbazepina.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: Celuloza mikrokrystaliczna, Krospowidon (typ A), Hypromeloza, Magnezu stearynian, Krzemionka do użytku stomatologicznego.

Otoczka tabletki: Tytanu dwutlenek (E 171), Hypromeloza 6 cP, Makrogol 8000, Żelaza tlenek żółty (E 172), Żelaza tlenek czarny (E 172) (tylko dla tabletek powlekanych o mocy 150 mg), Żelaza tlenek czerwony (E 172), Talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Karbostad – jak stosować?

Dawka u osób dorosłych
– Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku Karbostad dla osób dorosłych (w tym osób w podeszłym wieku) to 600 mg na dobę.
– Należy przyjmować jedną tabletkę 300 mg dwa razy na dobę lub dwie tabletki 150 mg dwa razy na dobę.
– Lekarz może zdecydować o stopniowym zwiększaniu dawki, aby znaleźć odpowiednią dawkę dla pacjenta. Najlepsze wyniki uzyskuje się zwykle dla dawek z zakresu od 600 mg do 2400 mg na dobę.
– W przypadku stosowania innych leków przeciwpadaczkowych dawka okskarbazepiny pozostaje taka sama.
– Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek (z zaburzeniami czynności nerek) dawka początkowa wynosi połowę zazwyczaj stosowanej dawki początkowej.
– Jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby lekarz może dostosować dawkę,.

Dawkowanie u dzieci
Lek Karbostad może być przyjmowany u dzieci w wieku 6 lat i powyżej. Dawka u dzieci zależy od ich masy ciała.

– Dawka początkowa wynosi od 8 do 10 miligramów na kilogram masy ciała na dobę i jest podawana w dwóch dawkach podzielonych. Na przykład dziecko o masie 30 kg powinno rozpocząć leczenie od jednej tabletki 150 mg podawanej dwa razy na dobę.
– Lekarz może zdecydować o stopniowym zwiększaniu dawki, aby znaleźć odpowiednią dawkę. Najlepsze wyniki są zwykle uzyskiwane dla dawki wynoszącej 30 miligramów na kilogram masy ciała na dobę. Dawka maksymalna dla dziecka to 46 miligramów na kilogram masy ciała na dobę.

Jak stosować lek Karbostad
– Należy połknąć tabletki, popijając niewielką ilością wody.
– W razie konieczności tabletkę można podzielić na pół w celu łatwiejszego połknięcia.

Nie dzielić tabletek, aby przyjąć połowę dawki. Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do dzielenia na równe dawki.

– Dla małych dzieci, które nie mogą połykać tabletek lub którym nie można podać wymaganej dawki w postaci tabletki, okskarbazepina jest dostępna w postaci zawiesiny doustnej.

Kiedy i jak długo stosować lek Karbostad
Lek Karbostad stosować dwa razy na dobę, codziennie, mniej więcej o tej samej porze, o ile lekarz nie zaleci inaczej. W ten sposób najlepiej kontroluję się padaczkę. Ponadto dzięki temu pacjent łatwiej zapamięta, kiedy przyjmować tabletki.

Lekarz poinformuje pacjenta, przez jaki czas należy stosować lek Karbostad. Długość leczenia będzie zależeć od typu napadów u pacjenta. Aby zapewnić odpowiednią kontrolę napadów leczenie może być niezbędne przez wiele lat. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania tych leków bez porozumienia ze swoim lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na izbę przyjęć w najbliższym szpitalu. Objawy przedawkowania leku Karbostad mogą obejmować: senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, zwiększenie liczby niekontrolowanych ruchów, letarg, splątanie, kurcze mięśni lub znaczące nasilenie drgawek, problemy z koordynacją i (lub) mimowolne ruchy gałek ocznych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Karbostad – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Karbostad można przyjmować w czasie lub niezależnie od posiłku. Alkohol może zwiększyć uspokajające działanie leku Karbostad. O ile to możliwe, należy unikać alkoholu i poprosić lekarza o poradę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Karbostad w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentki w ciąży lub planujące zajście w ciążę powinny poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego. Ważne jest, aby w czasie ciąży kontrolować napady padaczkowe. Niemniej jednak może istnieć zagrożenie dla dziecka w przypadku stosowania leków przeciwpadaczkowych w czasie ciąży. Lekarz przekaże informacje o korzyściach i możliwych zagrożeniach i pomoże podjąć decyzję o tym, czy należy stosować lek Karbostad. Nie należy przerywać leczenia lekiem Karbostad w czasie ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią w czasie przyjmowania leku Karbostad. Substancja czynna leku Karbostad przenika do mleka kobiecego. Może to powodować działania niepożądane u dzieci karmionych piersią. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie karmienia piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Karbostad

Ulotka Karbostad – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Karbostad przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Karbostad m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Karbostad w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Karbostad

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Karbostad? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Karbostad. Podziel się doświadczeniami na forum.