Konsultacja merytoryczna:

Epilac

Co to jest lek Epilac
Lek zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi, które są stosowane w leczeniu padaczki.
• Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.

W jakim celu stosuje się lek Epilac
• Lek jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat.
• Lek jest stosowany w leczeniu typu padaczki, nazywanej napadami częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi.
• W tym rodzaju padaczki napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
• Lek może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami
przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).

Jaki jest skład Epilac, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna; hydroksypropyloceluloza; hydroksypropyloceluloza, niskopodstawiona (LH 21); celuloza mikrokrystaliczna, krzemowana (HD 90); krospowidon (typ B); magnezu stearynian.

Powłoka tabletki: alkohol poliwinylowy; tytanu dwutlenek (E171); makrogol; talk; barwniki*
* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), indygotyna lak (E132)
Tabletka 100 mg: żelaza tlenek żółty (E172)
Tabletka 150 mg: żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172)
Tabletka 200 mg: indygotyna lak (E132)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Epilac – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku Epilac
• Przyjmować lek dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem.
• Stosować lek mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
• Połknąć tabletkę leku , popijając szklanką wody.
• Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Zazwyczaj rozpoczyna się leczenie od codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powoli zwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, tak zwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie ją dalej codziennie stosował. Epilac stosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku, dopóki lekarz nie zaleci zaprzestania tej terapii.

Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe zalecane dawki leku Epilac dla pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg:

Przyjmowanie samego leku Epilac (monoterapia):
Typowa dawka początkowa leku wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg dwa razy na dobę. Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg na dobę, podawanej w dwóch dawkach na dobę.

Przyjmowanie leku Epilac z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (terapia wspomagająca): Typowa dawka początkowa leku Epilac wynosi 50 mg dwa razy na dobę.

Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 200 mg dwa razy na dobę.

Jeżeli pacjent waży co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku Epilac od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie przyjmować stałą dawkę podtrzymującą.

Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała dziecka. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od podawania leku w syropie i tylko wtedy zmienia na tabletki, jeśli dziecko jest w stanie je połknąć i można uzyskać właściwą dawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze dziecku lek w postaci najbardziej dla niego odpowiedniej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Epilac należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie próbować prowadzić pojazdu. U pacjenta mogą wystąpić:
• zawroty głowy;
• nudności lub wymioty;
• napady (drgawki) lub zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, śpiączka, obniżenie ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epilac – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Epilac.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Epilac w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się przyjmowania leku Epilac w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ tego leku na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko nie jest znany. Nie wiadomo także, czy lek przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zdecydować, czy należy przyjmować lek Epilac.

Nie zaleca się karmienia piersią w okresie przyjmowania leku Epilac, ponieważ nie wiadomo, czy lek nie przenika do mleka matki. W razie karmienia piersią należy natychmiast skonsultować się z lekarzem; lekarz zdecyduje, czy należy przyjmować lek Epilac.

Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzić dziecku.

Ulotka Epilac – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Epilac, wszystkie moce, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 191.47 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Epilac m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Epilac, 50 mg, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 202.32 KB


Epilac, 100 mg, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 218.00 KB


Epilac, 150 mg, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 217.47 KB


Epilac, 200 mg, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 217.62 KB

Cena - ile kosztuje Epilac?

Cena Epilac i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Epilac.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Epilac? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz