Lakozamid

Lakozamid – lek o działaniu przeciwpadaczkowym należący do grupy aminokwasów funkcjonalizowanych. Dokładny mechanizm działania lakozamidu nie został jak dotąd poznany. W badaniach prowadzonych poza organizmem ludzkim lek wykazuje stabilizację błon komórkowych nadmiernie pobudzonych neuronów. Wskazaniem do stosowania lakozamidu jest leczenie napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych u pacjentów z padaczką. Lek można stosować u dzieci od 4 roku życia. 

Lakozamid dostępny jest w postaci tabletek, syropu oraz roztworu do infuzji. Zazwyczaj lek dawkuje się 2 razy na dobę, niezależnie od posiłku. Dokładną dawkę leku ustala indywidualnie lekarz w zależności od wieku, częstości napadów i odpowiedzi pacjenta na leczenie. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie dodatkowego leku przeciwpadaczkowego.

Możliwe działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, podwójne widzenie, nudności, stan splątania, bezsenność, senność, zaburzenia pamięci, drżenie, oczopląs, suchość w jamie ustnej, wzdęcia, biegunka, wymioty, zaparcia, skurcze mięśni, świąd skóry, wysypka. Część skutków ubocznych mija wraz z upływem czasu a część da się zniwelować zmniejszając dawkę lakozamidu.

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach