Konsultacja merytoryczna:

Trelema

Co to jest lek Trelema
Lek Trelema zawiera substancję czynną lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi, które stosowane są w leczeniu padaczki.
Lek ten został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.

W jakim celu stosuje się lek Trelema
– Lek Trelema stosowany jest u dorosłych, młodzieży i dzieci od 4 lat.
– Stosowany jest w leczeniu typu padaczki nazywanej „napadami częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi”.
– W tym rodzaju padaczki, napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, jednak mogą rozszerzyć się na większe obszary po obu stronach mózgu.
– Lek Trelema może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).

Jaki jest skład Trelema, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest lakozamid.
Każda tabletka powlekana leku Trelema, 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu
Każda tabletka powlekana leku Trelema, 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu
Każda tabletka powlekana leku Trelema, 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu
Każda tabletka powlekana leku Trelema, 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu

– Pozostałe składniki to:
Celuloza mikrokrystaliczna
Hydroksypropyloceluloza, nisokopodstawiona
Hydroksypropyloceluloza
Celuloza mikrokrystaliczna, krzemowana
Krospowidon
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki
Alkohol poliwinylowy
Makrogol 3350
Tytanu dwutlenek (E 171)
Talk
Barwniki:
50 mg, tabletki powlekane: indygotyna (E 132), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172)
100 mg, tabletki powlekane: żelaza tlenek żółty (E 172)
150 mg, tabletki powlekane: żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172)
200 mg, tabletki powlekane: indygotyna (E 132).

Zalecana dawka
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie leku Trelema
– lek należy przyjmować dwa razy na dobę – rano i wieczorem
– należy starać się przyjmować lek o stałych porach każdego dnia
– tabletki należy połykać popijając szklanką wody
– lek Trelema można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków
– tabletkę można podzielić na równe dawki
Przyjmowanie leku zazwyczaj rozpoczyna się od niskiej dawki stosowanej codziennie, którą lekarz powoli będzie zwiększał przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla pacjenta, tzw. dawki podtrzymującej, pacjent będzie przyjmował tę samą dawkę codziennie. Lek Trelema przeznaczony jest do stosowania długoterminowego. Należy przyjmować lek tak długo, aż lekarz nie zaleci przerwania stosowania leku.

Zalecana dawka
Poniżej wymieniono zazwyczaj zalecane dawki leku Trelema dla pacjentów w różnych grupach wiekowych oraz o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać inną dawkę, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała 50 kg lub więcej
Stosowanie leku Trelema w monoterapii
Zazwyczaj dawka początkowa leku Trelema wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
Lekarz może również przepisać dawkę początkową 100 mg leku Trelema dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać dawkę podawaną dwa razy na dobę o 50 mg co tydzień, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej wynoszącej między 100 mg, a 300 mg dwa razy na dobę.

Stosowanie leku Trelema z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
Zazwyczaj dawka początkowa leku Trelema wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać dawkę podawaną dwa razy na dobę o 50 mg co tydzień, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej wynoszącej między 100 mg, a 200 mg dwa razy na dobę.
W przypadku pacjentów o masie ciała 50 kg lub więcej, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu leczenia od pojedynczej dawki nasycającej wynoszącej 200 mg. Następnie, po 12 godzinach, pacjent zacznie otrzymywać dawkę podtrzymującą.

Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała. U dzieci i młodzieży o masie ciała poniżej 50 kg, leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od podawania leku w postaci syropu. Zmiana na tabletki może nastąpić tylko wtedy, jeśli dziecko jest w stanie połknąć tabletkę i można uzyskać właściwą dawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze postać leku najbardziej odpowiednią dla dziecka.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku Trelema, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie wolno próbować prowadzić samochodu.

U pacjenta mogą wystąpić:
– zawroty głowy
– nudności lub wymioty
– napady (drgawki), zaburzenia pracy serca jak spowolnione, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, śpiączka lub spadek ciśnienia z przyspieszonym biciem serca i poceniem się.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trelema – czy mogę spożywać alkohol?

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Trelema.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trelema w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku Trelema, jeśli pacjentka jest w ciąży lub w okresie karmienia piersią, ponieważ nie jest znany wpływ leku na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko oraz na noworodka. Nie wiadomo również czy lakozamid przenika do mleka matki. Należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże podjąć decyzję czy przyjmować dalej lek Trelema.

Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie liczby napadów. Nasilenie choroby u matki może również szkodzić dziecku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie należy prowadzić samochodu ani roweru oraz używać jakichkolwiek narzędzi czy obsługiwać maszyn aż do czasu upewnienia się jaki wpływ na pacjenta ma stosowany lek, ponieważ lek Trelema może powodować zawroty głowy lub niewyraźne widzenie.

Ulotka Trelema – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Trelema, 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 81.06 KB


Trelema, 10 mg/mL, roztwór do infuzji (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 94.48 KB


Trelema, 10 mg/mL, syrop (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 315.80 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Trelema m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Trelema, 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, tabletki powlekane (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 162.18 KB


Trelema, 10 mg/mL, roztwór do infuzji (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 178.05 KB


Trelema, 10 mg/mL, syrop (Lacosamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 176.37 KB

Cena - ile kosztuje Trelema?

Cena Trelema i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Trelema.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Trelema? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Vichy Aqualia Volcano Drop krem (Opakowanie: 75 ml)Vichy Aqualia Volcano Drop krem (Opakowanie: 75 ml) to krem pielęgnacyjny do twarzy, który zapewnia intensywne nawilżenie i naturalny blask cery. Kosmetyk wyraźnie wygładza, nawet do 48 godzin. Może być stosowany do wszystkich typów cery. Efekt rozświetlający zapewnia młody i świeży wygląd.
Efekt działania Vichy Aqualia Volcano Drop krem (Opakowanie: 75 ml)…

94.99 

Zastosowanie ASPIRIN C FORTE tabletki musujące (Opakowanie: 10 )ASPIRIN C FORTE tabletki musujące (Opakowanie: 10 ) jest lekiem przeznaczonym do stosowania w przypadku wystąpienia bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu (np.: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe) oraz gorączki i dolegliwości bólowych pojawiających się podczas przeziębienia i grypy.
Efekt działania ASPIRIN C FORTE tabletki musują…

27.09 

Zastosowanie Eucerin pH5 płyn do mycia dla skóry wrażliwej (Opakowanie: 400 ml)Eucerin pH5 płyn do mycia dla skóry wrażliwej (Opakowanie: 400 ml) to produkt myjący niezawierający mydła, przeznaczony do skóry wrażliwej i suchej. Zachowuje neutralne pH i równowagę fizjologiczną cery. Nadaje się do stosowania dla dzieci i niemowląt.
Efekt działania Eucerin pH5 płyn do mycia dla…

59.99 

Veet Kaltwachs Bikini Achs Streifen (Opakowanie: 16 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

17.99 

Zastosowanie Buscopan Forte (Opakowanie: 10 )Buscopan Forte (Opakowanie: 10 ) to lek spazmolityczny stosowany w przypadku skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego: żołądka, jelit. Łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, bolesnego miesiączkowania czy kolki nerwowej. Ma silne działanie rozkurczające, zmniejsza również uporczywy ból brzucha. Efekt działania Buscopan Forte (Opakowanie: 10 )Buscopan Forte (Opakowanie: 10 ) zawiera hioscynę, substancję zmniejszającą napięcie mięśni gładkich…

19.38 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief