Konsultacja merytoryczna:

Cosim

Co to jest lek Cosim
Lek Cosim zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi. Są to leki stosowane w leczeniu padaczki.
• Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów drgawkowych.

W jakim celu stosuje się lek Cosim
• Lek Cosim jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 4 lat.
• Lek Cosim jest stosowany w leczeniu typu padaczki, nazywanej napadami częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi.
• W tym rodzaju padaczki napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
• Lek Cosim może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).

Jaki jest skład Cosim, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku Cosim, 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Cosim, 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Cosim, 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Cosim, 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (typ 101), hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona (LH-21), celuloza mikrokrystaliczna, krzemowana (HD 90), krospowidon (typ B), magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol, talk, tytanu dwutlenek (E171), barwniki*.
* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), Indygotyna, lak (E132).
Tabletka 100 mg: żelaza tlenek żółty (E172).
Tabletka 150 mg: żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172).
Tabletka 200 mg: Indygotyna, lak (E132)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cosim – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku Cosim
• Lek należy przyjmować dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem.
• Lek należy stosować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
• Tabletkę leku Cosim należy połknąć, popijając szklanką wody.
• Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przyjmowania codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powoli zwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, tak zwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie dalej codziennie ją stosował. Cosim stosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku Cosim, dopóki lekarz nie zaleci jego zaprzestania.

Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe zalecane dawki leku dla pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg:

Stosowanie samego leku Cosim (monoterapia)
Zazwyczaj dawka początkowa leku Cosim wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg leku Cosim dwa razy na dobę. Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg podawanej dwa razy na dobę.

Stosowanie leku Cosim z innymi lekmi przeciwpadaczkowymi (terapia wspomagająca)
Zazwyczaj dawka początkowa leku wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 200 mg dwa razy na dobę. Jeżeli pacjent waży co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku Cosim od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie przyjmować stałą dawkę podtrzymującą.

Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała dziecka. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od podawania leku w postaci syropu i tylko wtedy dochodzi do zamiany na tabletki, jeśli dziecko jest w stanie je połknąć i można uzyskać właściwą dawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze dziecku lek w postaci najbardziej dla niego odpowiedniej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy próbować prowadzić pojazdu.

U pacjenta mogą wystąpić:
• zawroty głowy;
• nudności lub wymioty;
• napady (drgawki), zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, śpiączka, obniżenie ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cosim – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Cosim.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cosim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się przyjmowania leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ tego leku na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko lub noworodka nie jest znany. Nie wiadomo także, czy lek przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zadecydować, czy należy przyjmować lek Cosim.

Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów drgawkowych. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzić dziecku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie należy prowadzić samochodu, jeździć rowerem ani używać narzędzi czy obsługiwać maszyn do momentu upewnienia się, jak lek wpływa na pacjenta. Jest to spowodowane tym, że lek Cosim może powodować zawroty głowy lub niewyraźne widzenie.

Ulotka Cosim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cosim, 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, tabletki powlekane (lakozamid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 208.96 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cosim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cosim, 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, tabletki powlekane (lakozamid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 239.44 KB

Cena - ile kosztuje Cosim?

Cena Cosim i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cosim.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cosim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Propolis 7% roztw. (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

16.74 

Zastosowanie Verdin Complexx tabletki powlekane (Opakowanie: 30 )Verdin Complexx tabletki powlekane (Opakowanie: 30 ) to suplement diety poprawiający funkcje trawienne organizmu. Wspiera zdrowie wątroby i zwiększa produkcję żółci. Stosowany jest przy diecie ciężkostrawnej, celem zminimalizowania nieprzyjemnych objawów, takich jak zgaga czy uczucie ciężkości.Efekt działania Verdin Complexx tabletki powlekane (Opakowanie: 30 )Suplement diety na trawienie Verdin Complexx zawiera roślinne ekstrakty, które usprawniają trawienie i…

19.73 

Skład(INCI): Aqua,
Ethylhexyl Stearate,
Glycerin,
Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate,
Caprylic/Capric Triglyceride,
Tocopheryl Acetate,
Propanediol,
Cetearyl Alcohol,
Niacinamide,
Panthenol,
Borago Officinalis Seed Oil,
Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder,
Simmondsia Chinensis Seed Oil,
Urea,
Sodium Hyaluronate,
Carbomer,
Acrylates/10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer,
Tetrasodium Iminodisuccinate,
Phenoxyethanol,
Caprylhydroxamic Acid,
Methylpropanediol,
ParfumFrei öl Hydrolipid Aktiv krem wygładzający na dzień (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

73.99 

Zastosowanie Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Opakowanie: 100 ml)Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Opakowanie: 100 ml) jest zawiesiną o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Może być stosowany przy gorączce różnego pochodzenia - zarówno przy infekcjach, jak i stanach zapalnych.

Ibufen forte malinowy jest dobrze tolerowany przez organizm - także przez dzieci. Dawka substancji czynnej jest dopasowana do najmłodszych.

Preparat…

23.64 

Zastosowanie Molekin Osteo D3 K2 tabletki (Opakowanie: 60 )Molekin Osteo D3 K2 tabletki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety zawierający wapń, witaminę D3 oraz K2, które stanowią podstawowy budulce kości i zębów.

Tabletki Molekin Osteo przeznaczone są głównie dla kobiet po 50. roku życia. Suplementacja wapnia zapobiega degeneracji kośćca - szczególnie po 50. roku życia oraz u kobiet przechodzących menopauzę.Efekt działania Molekin Osteo D3…

28.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief