Konsultacja merytoryczna:

Laprysta

Laprysta - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Co to jest lek Laprysta
Lek Laprysta zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi. Są one stosowane w leczeniu padaczki.
• Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.

W jakim celu stosuje się lek Laprysta
• Lek Laprysta jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat.
• Lek Laprysta jest stosowany w leczeniu typu padaczki zwanej padaczką z „napadami częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi’.
• W tym rodzaju padaczki napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
• Lek Laprysta może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Laprysta:

Skład

Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku Laprysta 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Laprysta 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Laprysta 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Laprysta 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (typ 101), hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona (LH-21), celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, krospowidon (typ B), magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol, talk, tytanu dwutlenek (E 171), barwniki*.
* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), indygotyna, lak aluminiowy (E 132). Tabletka 100 mg: żelaza tlenek żółty (E 172). Tabletka 150 mg: żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172). Tabletka 200 mg: indygotyna, lak aluminiowy (E 132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie leku Laprysta
• Przyjmować lek Laprysta dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem.
• Stosować lek mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
• Połknąć tabletkę leku Laprysta, popijając szklanką wody.
• Lek Laprysta można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Zazwyczaj rozpoczyna się leczenie od codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powoli zwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, tak zwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie ją dalej codziennie stosował. Laprysta stosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku Laprysta, dopóki lekarz nie zaleci jego zaprzestania.

Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe dawki leku Laprysta zalecane dla pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg
Stosowanie samego leku Laprysta (monoterapia)
Typowa dawka początkowa leku Laprysta wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg dwa razy na dobę.

Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg na dobę, podawanej w dwóch dawkach na dobę.

Stosowanie leku Laprysta z innymi lekmi przeciwpadaczkowymi (terapia wspomagająca):
Typowa dawka początkowa leku Laprysta wynosi 50 mg dwa razy na dobę.

Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 200 mg dwa razy na dobę.

Jeżeli pacjent waży co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku Laprysta od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie przyjmować stałą dawkę podtrzymującą.

Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała dziecka. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od podawania leku w syropie i tylko wtedy zmienia na tabletki, jeśli dziecko jest w stanie je połknąć i można uzyskać właściwą dawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze dziecku lek w postaci najbardziej dla niego odpowiedniej.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Laprysta należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie próbować prowadzić pojazdu. U pacjenta mogą wystąpić:
• zawroty głowy;
• nudności lub wymioty;
• napady (drgawki), zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, śpiączka, obniżenie ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.

Pokarm, napoje (alkohol)

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Laprysta.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się przyjmowania leku Laprysta w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ tego leku na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko lub noworodka nie jest znany. Nie wiadomo także, czy lek Laprysta nie przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zadecydować, czy należy przyjmować lek Laprysta.
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzić dziecku.

Laprysta ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Laprysta, 50 mg; 100 mg; 150 mg; 200 mg, tabletki powlekane (lakozamid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 208.02 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Laprysta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Laprysta, 50 mg; 100 mg; 150 mg; 200 mg, tabletki powlekane (lakozamid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 309.96 KB

Laprysta cena

Cena Laprysta i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Laprysta.

Laprysta opinie - forum pacjentów

Stosujesz Laprysta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz