Konsultacja merytoryczna:

Gilenya


Co to jest lek Gilenya

Substancją czynną zawartą w leku Gilenya jest fingolimod.

W jakim celu stosuje się lek Gilenya

Lek jest stosowany w leczeniu ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego (SM, łac. Sclerosis multiplex), w szczególności u: pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na leczenie SM lub pacjentów, którzy mają szybko rozwijającą się, ciężką postać SM.

Lek nie powoduje wyleczenia z SM, ale pomaga zmniejszyć liczbę rzutów i spowalnia postęp niesprawności spowodowanej przez SM.

Co to jest stwardnienie rozsiane
SM jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego (OUN), składającego się z mózgu i rdzenia kręgowego. W SM proces zapalny niszczy osłonkę nerwów (zwaną mieliną) znajdujących się w OUN, uniemożliwiając im właściwe działanie. Zjawisko to nazywa się demielinizacją.

Postać ustępująco-nawracająca SM charakteryzuje się powtarzalnymi rzutami (nawrotami) objawów ze strony układu nerwowego, odzwierciedlających proces zapalny w obrębie OUN. Objawy różnią się u pacjentów, ale zwykle obejmują zaburzenia chodzenia, drętwienie, zaburzenia widzenia lub równowagi. Objawy rzutów mogą całkowicie ustąpić, jednak niektóre zaburzenia mogą pozostać.

Jak działa lek Gilenya
Lek pomaga chronić OUN przed atakiem układu immunologicznego, zmniejszając zdolność niektórych krwinek białych (limfocytów) do swobodnego przemieszczania się po organizmie pacjenta oraz powstrzymując je przed przenikaniem do mózgu i rdzenia kręgowego. W ten sposób lek ogranicza uszkodzenie nerwów powodujące SM.

Jaki jest skład Gilenya, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fingolimod. Każda kapsułka zawiera 0,5 mg fingolimodu (w postaci chlorowodorku).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń kapsułki: stearynian magnezu, mannitol

Otoczka kapsułki: żółty tlenek żelaza (E172), dwutlenek tytanu (E171), żelatyna

Tusz: szelak (E904), alkohol absolutny, alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy, woda oczyszczona, silny roztwór amoniaku, wodorotlenek potasu, czarny tlenek żelaza (E172), żółty tlenek żelaza (E172), dwutlenek tytanu (E171), dimetikon

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Gilenya – jak stosować ten lek?

Dawkowanie to jedna kapsułka na dobę. Lek Gilenya należy przyjmować raz na dobę, popijając szklanką wody.

Przyjmowanie leku o tej samej porze każdego dnia ułatwi pamiętanie o zażyciu leku.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Lekarz może zmienić leczenie bezpośrednio z interferonu-beta, octanu glatirameru lub fumaranu dimetylu na lek Gilenya, jeśli nie ma żadnych objawów nieprawidłowości, spowodowanych przez wcześniejsze leczenie. Lekarz może zlecić badanie krwi w celu wykluczenia tych nieprawidłowości.

Po przerwaniu leczenia natalizumabem, może być konieczne odczekanie 2 do 3 miesiący przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku zmiany leczenia z teriflunomidu lekarz może doradzić pacjentowi odczekanie pewnego czasu lub przejście procedury przyspieszonej eliminacji leku. Pacjenci leczeni wcześniej alemtuzumabem wymagają starannej oceny i omówienia swojej sytuacji z lekarzem, przed podjęciem decyzji, czy lek Gilenya jest dla nich odpowiedni.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gilenya – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gilenya w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Gilenya lekarz może poprosić o wykonanie testu ciążowego w celu upewnienia się, że pacjentka nie jest w ciąży. Należy unikać zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Gilenya oraz w ciągu dwóch miesięcy po zakończeniu leczenia, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodu. Należy porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach kontroli urodzeń, które należy stosować podczas leczenia i przez 2 miesiące po jego zakończeniu.

Ulotka Gilenya – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

GILENYA 0,5 mg kapsułki twarde (Fingolimod)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 69 razy

Rozmiar plku 479.23 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gilenya m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

GILENYA 0,5 mg kapsułki twarde (Fingolimod)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 48 razy

Rozmiar plku 410.13 KB

Cena - ile kosztuje Gilenya?

Cena Gilenya i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Gilenya.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Gilenya? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
170.99 

Zastosowanie Kelo Cote Uv żel silikonowy na blizny SPF 30 (Opakowanie: 15 g)Kelo Cote Uv żel silikonowy na blizny SPF 30 (Opakowanie: 15 g) został opracowany, aby chronić i ułatwić gojenie nowych blizn podczas ekpozycji na szkodliwe promienie UV. Polecany jest osobom…

29.98 

Zastosowanie Apap 500 mg (Opakowanie: 100 )Apap 500 mg (Opakowanie: 100 ) ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nadaje się do stosowania przy różnego rodzaju infekcjach wirusowych oraz przy słabym i umiarkowanym bólu: głowy, zębów…

28.06 

Zastosowanie Preventic Edycja Specjalna (Opakowanie: 60 )Preventic Edycja Specjalna (Opakowanie: 60 ) to suplement diety wspierający ogólną odporność organizmu oraz hamujący nadmierną aktywność wolnych rodników. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia oraz hamowania ogólnych stanów zapalnych…

51.55 

Zastosowanie Bioderma Sebium Hydra krem nawilżający do skóry tłustej (Opakowanie: 40 ml)Bioderma Sebium Hydra krem nawilżający do skóry tłustej (Opakowanie: 40 ml) to preparat pielęgnacyjny opracowany specjalnie dla skóry problematycznej: tł…

11.49 

Zastosowanie Passiflor syrop (Opakowanie: 100 ml)Passiflor syrop (Opakowanie: 100 ml) to preparat doustny w formie syropu bazujący na wyciągu z ziela passiflory (Passiflorae herba), który może wpłynąć pozytywnie na ogólne uspokojenie i wyciszenie organizmu.

Syrop…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief