Konsultacja merytoryczna:

Cognomem

Cognomem jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Cognomem należy do grupy leków znanych jako leki przeciw otępieniu. Utrata pamięci w chorobie Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych przenoszących informacje w mózgu. W mózgu występują tzw. receptory kwasu N-metylo-D-asparaginowego (NMDA), które biorą udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych dla procesu uczenia się oraz zapamiętywania. Cognomem należy do grupy leków określanych mianem antagonistów receptorów NMDA. Cognomem wpływając na receptory NMDA, poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć.

Jaki jest skład Cognomem, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest memantyny chlorowodorek.

Pozostałe składniki to:
– Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian.
– Otoczka: Opadry White 03b28796: hypromeloza (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400 (E 1521).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cognomem – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka leku Cognomem dla dorosłych oraz pacjentów w podeszłym wieku to 20 mg na dobę.
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, dawkę tę uzyskuje się stopniowo, zgodnie z następującym schematem:
1. tydzień pół tabletki 10 mg (5 mg)
2. tydzień jedna tabletka 10 mg (10 mg)
3. tydzień jedna i pół tabletki 10 mg (15 mg)
4. tydzień i kolejne dwie tabletki 10 mg lub jedna tabletka 20 mg raz na dobę (20 mg)

Zwykle dawka początkowa wynosi pół tabletki 10 mg raz na dobę (1 x 5 mg) przez pierwszy tydzień. W drugim tygodniu dawkę zwiększa się do jednej tabletki 10 mg raz na dobę (1 x 10 mg).W trzecim tygodniu leczenia dawkę zwiększa się do jednej i pół tabletki 10 mg raz na dobę (1 x 15 mg). Począwszy od 4. tygodnia zwykle podaje się dwie tabletki 10 mg lub jedną tabletkę 20 mg raz na dobę (1 x 20 mg).

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, odpowiednie dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący w oparciu o stan zdrowia pacjenta. W takim przypadku konieczne jest stałe kontrolowanie czynności nerek, w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Sposób podawania
Cognomem należy przyjmować doustnie, raz na dobę. Aby leczenie było skuteczne, lek należy przyjmować regularnie, każdego dnia o tej samej porze. Tabletki należy połykać, popijając niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Czas trwania leczenia
Leczenie należy kontynuować tak długo, dopóki będzie ono przynosiło korzystne efekty. Lekarz prowadzący powinien regularnie oceniać przebieg leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Na ogół przyjęcie zbyt dużej dawki leku Cognomem nie powoduje zagrożenia dla zdrowia pacjenta. W takim przypadku mogą wystąpić wzmożone objawy opisane w punkcie 4. „Możliwe działania niepożądane” załączonej ulotki.

W przypadku znacznego przedawkowania leku Cognomem, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub innym lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania medycznego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cognomem – czy mogę spożywać alkohol?

Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeśli pacjent dokonał ostatnio lub planuje dokonanie zasadniczych zmian w sposobie odżywiania (np. przejście z diety normalnej na ścisłą dietę wegetariańską). W powyższych przypadkach może wystąpić konieczność dostosowania dawkowania leku przez lekarza prowadzącego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cognomem w okresie ciąży i karmienia piersią?

Memantyna nie jest zalecana do stosowania w okresie ciąży.
Podczas leczenia produktem Cognomem należy przerwać karmienie piersią.

Ulotka Cognomem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cognomem, 5 mg/dawkę, roztwór doustny (Memantini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 268.04 KB


Cognomem, 10 mg, 20 mg, tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 172.33 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cognomem m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cognomem, 5 mg/dawkę, roztwór doustny (Memantini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 209.42 KB


Cognomem, 10 mg, 20 mg, tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 22 razy

Rozmiar plku 209.32 KB

Cena - ile kosztuje Cognomem?

Cena Cognomem i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cognomem.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cognomem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Oryal tabletki musujące (Opakowanie: 20 )Oryal tabletki musujące (Opakowanie: 20 ) to suplement diety dostarczający organizmowi elektrolity, m.in. sód, potas, magnez, wapń, chlorki, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, w tym pracę serca, a także pomagają organizmowi zregenerować się poprzez uzyskanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.
SkładKwas: kwas cytrynowy, dekstroza, diwęglan sodu, węglan potasu, chlorek sodu, inulina, wę…

15.63 

Zastosowanie PROfertil kapsułki (Opakowanie: 60 )PROfertil kapsułki (Opakowanie: 60 ) jest specjalistycznym suplementem diety, który może przyczynić się do wzmocnienie jakości plemników, a także potencjalnie ułatwić uzyskanie potomstwa przez mężczyznę.
Spożywanie preparatu zalecane jest mężczyznom borykającym się z problemami niepłodności lub dolegliwościami związanymi z wytwarzaniem przez organizm słabych jakościowo plemników.
Produkt może być…

257.97 

Zastosowanie Eucerin Ultrasensitive mleczko oczyszczające (Opakowanie: 100 ml)Eucerin Ultrasensitive mleczko oczyszczające (Opakowanie: 100 ml) delikatnie oczyszcza skórę, dokładnie usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Nie wysusza skóry i dodatkowo jej nie podrażnia, dzięki czemu jest idealnym produktem do codziennej pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej, skóry skłonnej do podrażnień oraz skóry trądzikowej (szczególnie trądzik różowaty).
Produkt…

55.50 

Duftlampe Primavera taupe (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

79.99 

Zastosowanie Gardimax Herball pastylki (Opakowanie: 24 )Gardimax Herball pastylki (Opakowanie: 24 ) to suplement diety zawierający składniki wspomagające organizm w stanach bólu gardła oraz infekcji wirusowych. Przeznaczony dla osób uskarżających się na podrażnienia gardła i krtani oraz jamy ustnej.
Efekt działania Gardimax Herball pastylki (Opakowanie: 24 )Wyciąg z prawoślazu i tymianku powleka śluzówkę gardła warstwą ochronną, czym wspomaga jej…

14.45 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief