MEMANTIN G.L.

KATEGORIA:
LEKI NEUROLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:

MEMANTIN G.L. - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku MEMANTIN G.L.. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku MEMANTIN G.L. w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA MEMANTIN G.L.? – OPIS I WSKAZANIA

Memantin G.L. należy do grupy leków przeciw otępieniu.

Utrata pamięci w chorobie Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych przenoszących informacje w mózgu. W mózgu występują tzw. receptory kwasu N-metylo-Dasparaginowego (NMDA), które biorą udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych dla procesu uczenia się oraz dla procesów zapamiętywania. Memantin G.L. należy do grupy leków określanych mianem antagonistów receptorów NMDA. Lek Memantin G.L. działając na receptory NMDA, poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć.

W jakim celu stosuje się lek Memantin G.L.
Lek Memantin G.L. stosowany jest w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

SKŁAD MEMANTIN G.L., JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest memantyny chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg memantyny chlorowodorku, co odpowiada 8,31 mg memantyny.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki:
Laktoza jednowodna,
Celuloza mikrokrystaliczna,
Talk,
Krzemionka koloidalna bezwodna,
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki:
Laktoza jednowodna,
Hypromeloza,
Tytanu dwutlenek (E 171),
Makrogol 4000

JAKIE JEST DAWKOWANIE MEMANTIN G.L.? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Dawkowanie
Zalecana dawka leku Memantin G.L. dla osób dorosłych i w podeszłym wieku wynosi 20 mg raz na dobę.

W celu zredukowania ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dawkowanie leku należy zwiększać stopniowo, według następującego schematu:

Tydzień 1: Pól tabletki powlekanej 10 mg raz na dobę (1x 5 mg)

Tydzień 2: Jedna tabletka powlekana 10 mg raz na dobę (1 x 10 mg)

Tydzień 3: Półtorej tabletki powlekane 10 mg raz na dobę (1 x 15 mg)

Tydzień 4: i dalej Dwie tabletki powlekane 10 mg raz na dobę (1 x 20 mg)

Zazwyczaj dawka początkowa wynosi pól tabletki raz na dobę (1 x 5 mg) przez pierwszy tydzień. Dawka jest następnie zwiększana do jednej tabletki raz na dobę ( 1 x 10 mg) w drugim tygodniu oraz do półtorej tabletki na dobę w trzecim tygodniu. Od czwartego tygodnia dawka zazwyczaj wynosi 2 tabletki raz na dobę ( 1 x 20 mg).

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, odpowiednie dawkowanie leku ustala lekarz. U takich pacjentów konieczne jest prowadzenie stałego monitorowania czynności nerek, w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dzielenie tabletki
Należy położyć tabletkę wypukłą stroną na twardym podłożu, linią podziału do góry. Nacisnąć tabletkę palcem wskazującym i kciukiem tej samej ręki, aż do rozłamania tabletki, jak pokazano na rysunku.

Sposób podawania
Lek Memantin G.L. należy przyjmować doustnie, raz na dobę. Aby leczenie było skuteczne, lek należy przyjmować regularnie codziennie o tej samej porze każdego dnia. Tabletki należy połykać popijając wodą. Lek w tej postaci można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Czas trwania leczenia
Leczenie należy kontynuować tak długo, dopóki będzie ono przynosiło korzystne efekty. Lekarz powinien regularnie oceniać przebieg leczenia

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI MEMANTIN G.L., NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Na ogół zażycie zbyt dużej dawki leku Memantin G.L. nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. W takim przypadku mogą wystąpić wzmożone objawy opisane w punkcie 4. „Możliwe działania niepożądane”.

W przypadku znacznego przedawkowania leku Memantin G.L., należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Posiłek nie ma wpływu na działanie leku Memantin G.L.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ MEMANTIN G.L. W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Kobiety w ciąży , kobiety karmiące piersią lub planujące zajście w ciążę, przed rozpoczęciem leczenia powinny poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Nie zaleca się podawania memantyny kobietom ciężarnym.

Kobiety przyjmujące lek Memantin G.L. nie powinny karmić piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lekarz powinien poinformować pacjenta, czy choroba pozwala mu na bezpieczne prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Lek Memantin G.L. może dodatkowo wpływać na szybkość reakcji, w wyniku czego prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn może być przeciwwskazane.

ULOTKA LEKU MEMANTIN G.L. – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – MEMANTIN G.L. CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE


REZERWACJA LEKU W APTECE - MEMANTIN G.L. CENA, REFUNDACJA

MEMANTIN G.L. OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here