Substancja czynna: Memantyna

Memantyna – lek wykazujący korzystne działanie na pamięć i koncentrację, wykorzystywany w neurologii. Mechanizm działania memantyny polega na niwelowaniu działania podwyższonego poziomu kwasu glutaminowego, którego nadmiar może prowadzić do dysfunkcji neuronów. Memantyna stosowana jest w leczeniu Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, otępieniu naczyniowym oraz mieszanym. Przyjmowanie leku prowadzi do stabilizacji a w niektórych przypadkach do poprawy funkcji poznawczych, czynności życia codziennego oraz ogólnego stanu chorego. Memantynę należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze, niezależnie od posiłków.

Możliwe działania niepożądane: Memantyna jest na ogół dobrze tolerowana przez pacjentów, a występujące działania niepożądane mają łagodne nasilenie. Mogą wystąpić: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ból głowy, ból pleców, zaparcia, senność, duszność, nadciśnienie tętnicze, splątanie, omamy.

Uwagi: Należy unikać jednoczesnego podawania memantyny z amantadyną, ketaminą i dekstrometorfanem ze względu na zwiększoną częstość wystąpienia i nasilenia działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego.  

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik