Konsultacja merytoryczna:

Memantine LEK

Memantine LEK należy do grupy leków przeciw otępieniu.

Utrata pamięci w chorobie Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych w mózgu. W mózgu występują tzw. receptory kwasu N-metylo-D-asparaginowego (NMDA), które biorą udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych dla procesu uczenia się i zapamiętywania. Memantine LEK należy do grupy leków określanych mianem antagonistów receptorów NMDA. Memantine LEK wpływając na receptory NMDA, poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć.

Lek Memantine LEK jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Jaki jest skład Memantine LEK, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest memantyny chlorowodorek. Każda 10 mg tabletka powlekana zawiera 10 mg memantyny chlorowodorku, ekwiwalent 8,31 mg memantyny.

Każda 20 mg tabletka powlekana zawiera 20 mg memantyny chlorowodorku, ekwiwalent 16,62 mg memantyny.

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki: mikrokrystaliczna celuloza, kroskarmeloza sodowa, krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny i magnezu stearynian

10 mg:
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E 171), talk i żelaza tlenek żółty (E 172)

20 mg:
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E 171), talk, żelaza tlenek żółty (E 172) i żelaza tlenek czerwony (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Memantine LEK – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Zalecana dawka leku Memantine LEK dla dorosłych i osób w podeszłym wieku wynosi 20 mg raz na dobę. W celu zredukowania ryzyka wystąpienia działań niepożądanych należy zwiększać stopniowo dawkę, aż do uzyskania zalecanej dawki, według następującego schematu:
1. tydzień pół tabletki 10 mg
2. tydzień jedna tabletka 10 mg
3. tydzień jedna i pół tabletki 10 mg
4. tydzień i kolejne dwie tabletki 10 mg lub jedna tabletka 20 mg raz na dobę

Zwykle dawkowanie rozpoczyna się od podawania połowy tabletki 10 mg raz na dobę (1 x 5 mg) przez pierwszy tydzień leczenia. W drugim tygodniu dawkę zwiększa się do jednej tabletki 10 mg raz na dobę (1 x 10 mg) i do 1 i pół tabletki 10 mg raz na dobę w trzecim tygodniu leczenia. Zalecana dawka podtrzymująca wynosi 20 mg na dzień, którą osiąga się na początku 4 tygodnia leczenia.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, odpowiednie dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący. W takim przypadku konieczne jest stałe monitorowanie czynności nerek, w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Sposób podawania
Lek Memantine LEK należy przyjmować doustnie, raz na dobę. Aby leczenie było skuteczne, lek należy przyjmować regularnie, codziennie o tej samej porze. Tabletki powinno się połykać, popijając wodą. Lek w tej postaci można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Czas trwania leczenia
Leczenie należy kontynuować tak długo, dopóki będzie ono przynosiło pozytywne efekty. Lekarz prowadzący powinien regularnie oceniać przebieg leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Na ogół zażycie zbyt dużej dawki leku Memantine LEK nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. W takim przypadku mogą wystąpić wzmożone objawy opisane w punkcie 4. „Możliwe działania niepożądane”.

W razie znacznego przedawkowania leku Memantine LEK, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub innym lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania..

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Memantine LEK – czy mogę spożywać alkohol?

Lek w tej postaci można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Memantine LEK w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie zaleca się podawania memantyny kobietom ciężarnym.
Kobiety przyjmujące lek Memantine LEK nie powinny karmić piersią.

Ulotka Memantine LEK – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Memantine Glenmark, 10 mg, 20 mg, tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 175.01 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Memantine LEK m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Memantine LEK 10 mg, 20 mg tabletki powlekane (Memantyny chlorowodorek)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 222.08 KB

Cena - ile kosztuje Memantine LEK?

Cena Memantine LEK i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Memantine LEK.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Memantine LEK? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Retimax 1500 maść ochronna z witaminą A (Opakowanie: 30 g)Retimax 1500 maść ochronna z witaminą A (Opakowanie: 30 g) jest to maść ochronna zawierająca witaminę A, która wspomaga i przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka.

Maść z witaminą A Retimax przeznaczona jest do stosowania przy miejscowych zmianach związanych z przesuszeniem naskórka lub występowaniem drobnych otarć czy podrażnień.

Retimax 1500 może być stosowany także w przypadku podraż…

Zastosowanie Aspirin Cardio (Opakowanie: 28 )Aspirin Cardio (Opakowanie: 28 ) to produkt leczniczy stosowany profilaktycznie przy zwiększonym ryzyku powstawania zakrzepów krwi. Zmniejsza ryzyko zawału serca, może być przyjmowany w przypadku choroby wieńcowej lub jako środek pierwszej potrzeby przy podejrzeniu zawału mięśnia sercowego.Efekt działania Aspirin Cardio (Opakowanie: 28 )Aspirin Cardio (Opakowanie: 28 ) zawiera kwas acetylosalicylowy w ilości odpowiedniej do hamowania nadmiernego zlepiania się płytek krwi…

Zastosowanie Polpharma 0,9% Nacl Izotoniczny, sterylny roztwór (Opakowanie: 120 )Polpharma 0,9% Nacl Izotoniczny, sterylny roztwór (Opakowanie: 120 ) jest wyrobem medycznym w formie roztworu chlorku sodu 0,9% stężeniu. Preparat może być stosowany w zewnętrznych zabiegach i czynnościach pielęgnacyjnych.
Wyrób medyczny może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci borykające się z nieodpowiednim nawilżeniem oczu czy nosa, a także w przypadku przemywania ich z…

Zastosowanie Otrivin Allergy aerozol do nosa (Opakowanie: 15 ml)Otrivin Allergy aerozol do nosa (Opakowanie: 15 ml) to lek ułatwiający oddychanie za pomocą nosa, a także ograniczający obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa.

Produkt zalecany jest dla osób doświadczających problemów z zatkanym nosem lub zanieczyszczonym przewodem nosowym.

Otrivin Allergy może być stosowany w przypadku sezonowego bądź nie sezonowego, alergicznego zapalenia…

Zastosowanie Esceven (Opakowanie: 30 g)Esceven (Opakowanie: 30 g) to produkt leczniczy zawierający w składzie substancje czynne, którymi jest gęsty wyciąg z nasion kasztanowca i heparyna sodowa. Preparat stosowany jest w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej.
Produkt polecany jest w przypadku objawów bólowych czy dyskomfortu związanego z niewydolnością żylną.
Preparat może być stosowany także w przebiegu uczucia ciężkości…