Dacepton należy do grupy leków znanych jako agoniści dopaminy, które stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona. Pomaga skrócić czas pozostawania w stanie „off”, czyli znieruchomienia u osób, u których chorobę Parkinsona leczono wcześniej lewodopą (inny lek stosowany w chorobie Parkinsona) i (lub) innymi agonistami dopaminy. Lekarz prowadzący lub pielęgniarka pomogą pacjentowi rozpoznawać objawy wskazujące na konieczność zastosowania leku. Mimo że lek ma nazwę apomorfina, nie zawiera morfiny.
Jaki jest skład Dacepton, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest apomorfiny chlorowodorek.
1 ml leku Dacepton zawiera 10 mg apomorfiny chlorowodorku.
Każda ampułka leku Dacepton o pojemności 5 ml zawiera 50 mg apomorfiny chlorowodorku.
Ponadto lek zawiera:
– Sodu pirosiarczyn (E 223)
– Kwas solny 1N
– Sodu wodorotlenek 1N
– Woda do wstrzykiwań
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Apomorfina
Dawkowanie preparatu Dacepton – jak stosować ten lek?
Domperydon należy przyjmować przez co najmniej 2 dni przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dacepton, aby zapobiec nudnościom lub wymiotom.
Kiedy nie stosować leku Dacepton
– Roztwór zmienił barwę na zieloną.
– Roztwór jest mętny lub widać cząstki stałe.
Gdzie wstrzykiwać lek Dacepton
Lek Dacepton należy wstrzykiwać w obszar pod skórą (podskórnie), tak jak pokaże pacjentowi lekarz lub pielęgniarka. Nie wstrzykiwać leku Dacepton do żyły.
Dawka leku
Ilość leku Dacepton, którą należy zastosować, oraz wymagana liczba zastrzyków w ciągu doby zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz omówi to z pacjentem i poinformuje, jaką dawkę leku należy wstrzykiwać i jak często.
Ilość optymalna dla pacjenta zostanie określona podczas wizyty w specjalistycznej klinice.
– Zwykle stosowana dawka dobowa wynosi od 3 do 30 mg.
– Pacjent może potrzebować dawki nawet 100 mg na dobę.
– Zazwyczaj koniecznych jest od 1 do 10 zastrzyków na dobę; koniecznych może być do 12 pojedynczych zastrzyków na dobę.
– Jeden zastrzyk nie powinien zawierać więcej niż 10 mg leku w ciągu godziny. Kontrola objawów może nie być wystarczająca w przypadku stosowania pojedynczych zastrzyków lub pacjent może wymagać ponad 10 zastrzyków na dobę. W takim wypadku konieczna może być infuzja ciągła apomorfiny. Lekarz lub pielęgniarka podejmą decyzję, czy będzie to konieczne.
W przypadku infuzji ciągłej:
– Zwykle stosowana dawka wynosi od 1 do 4 mg na godzinę.
– Dawkę podaje się zazwyczaj w stanie czuwania i przerywa podawanie przed pójściem spać.
– Co 12 godzin należy zmieniać miejsce podania infuzji. Lekarz podejmie decyzję dotyczącą wyboru stosowanej minipompy i (lub) pompy strzykawkowej. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. – Może wystąpić wolne bicie serca, zwiększone nudności, nadmierna senność i (lub) trudności w oddychaniu. Wskutek niskiego ciśnienia krwi mogą także wystąpić omdlenia lub zawroty głowy, szczególnie przy wstawaniu. Pomóc może położenie się z uniesionymi nogami.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dacepton – czy mogę spożywać alkohol?
STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM) nie wpływają na działanie leku Dacepton.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dacepton w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Dacepton nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Przed zastosowaniem leku Dacepton należy poradzić się lekarza lub pielęgniarki, jeśli pacjentka jest w
ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę. Nie wiadomo, czy Dacepton przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, należy porozmawiać z lekarzem. Lekarz poinformuje pacjentkę, czy należy kontynuować karmienie piersią, czy też je przerwać albo czy kontynuować przyjmowanie leku, czy też go odstawić.
Ulotka Dacepton – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Dacepton?
Cena Dacepton i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dacepton.Opinie o Dacepton - forum pacjentów
Stosujesz Dacepton? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.