Miansec

Miansec to czteropierścieniowy lek przeciwdepresyjny, który zawiera mianserynę. Działa poprzez hamowanie receptora a2-adrenergicznego i nasilanie przemiany noradrenaliny w mózgu. Lek jest stosowany w leczeniu objawów depresji, wykazuje również działanie przeciwlękowe, uspokajające i poprawia jakość snu. Miansec jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Mianseryna jest czteropierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym z grupy pochodnych piperazynoazepiny. Mianseryna zwiększa przewodnictwo impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym, blokując receptory alfa2- adrenergiczne i hamując wychwyt zwrotny noradrenaliny.

Mianseryna działa przeciwlękowo oraz poprawia jakość snu dzięki jego pogłębieniu i wydłużeniu.

Mianseryna, w odróżnieniu od trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych jest niemal pozbawiona skutków działania cholinolitycznego, takich jak suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia widzenia, przyspieszenie czynności serca, zaparcia, utrudnienie oddawania moczu.

Mianseryna jest lekiem dobrze tolerowanym również przez osoby w podeszłym wieku i pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. W dawkach leczniczych praktycznie nie ma wpływu na układ sercowo-naczyniowy. W przypadku przedawkowania wykazuje słabsze działanie szkodliwe na serce niż trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Wskazania do stosowania
Objawy depresyjne o różnym podłożu, w których wskazane jest leczenie farmakologiczne.

Skład

– Substancją czynną leku jest mianseryny chlorowodorek. 1 tabletka zawiera 10 mg mianseryny chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia ziemniaczana, powidon K- 25, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki o składzie: etyloceluloza, hypromeloza, makrogole, tytanu dwutlenek.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki należy przyjmować doustnie bez rozgryzania, popijając płynem.

Dorośli
Lekarz dostosuje dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta.
Leczenie należy rozpocząć od dawki 30 mg na dobę. Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę co kilka dni, aż do osiągnięcia właściwej reakcji klinicznej pacjenta. Dawka podtrzymująca zależy od stopnia nasilenia objawów i wynosi od 60 do 90 mg na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
Dawkowanie lekarz dostosuje indywidualnie dla każdego pacjenta.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Miansec nie należy stosować w tej grupie wiekowej – patrz punkt 2. poniższej ulotki.
Dawkę dobową można przyjmować w dawkach podzielonych lub jednorazowo na noc (ze względu na korzystny wpływ na sen).
Maksymalna dawka dobowa wynosi 200 mg.

Leczenie odpowiednią dawką powoduje zazwyczaj uzyskanie reakcji klinicznej w ciągu 2-4 tygodni.

W przypadku niezadowalającej reakcji, lekarz może zwiększyć dawkę. Jeżeli w ciągu następnych 2-4 tygodni leczenie nie jest skuteczne, lekarz zdecyduje o odstawieniu leku.

Po uzyskaniu poprawy klinicznej należy kontynuować leczenie przez 4-6 miesięcy.

Przedawkowanie

Może wystąpić przedłużone działanie uspokajające i senność, a także (rzadko): niemiarowość serca, drgawki, ostre niedociśnienie i niewydolność oddechowa.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawka leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Nie ma swoistej odtrutki. W razie przedawkowania konieczne jest natychmiastowe płukanie żołądka oraz leczenie objawowe, monitorowanie układu krążenia i układu oddechowego oraz kontrola gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas leczenia nie należy pić napojów alkoholowych.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Mianseryna przenika w niewielkim stopniu przez barierę łożyskową. Nie stwierdzono działania szkodliwego dla płodu w pierwszej fazie badań klinicznych na zwierzętach. Nie przeprowadzono odpowiednio kontrolowanych badań u ludzi. Lek może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią
Ponieważ śladowe ilości leku przenikają do mleka, nie należy karmić piersią w trakcie stosowania mianseryny. W przypadku konieczności leczenia przeciwdepresyjnego mianseryną należy przerwać karmienie piersią.

Ulotka Miansec

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Miansec (forum)

Stosujesz Miansec? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Miansec”

  1. Biorę minasec 10mg od 3tyg,mam nerwicę lękowa ,widze prawe,ale i skutki uboczne,zwiekszony apetyt i krwawienie z nosa i dziąseł, krwawienia minęły.Ogólnie z leku jestem zadowolona, śpię i jestem wyciszona…

    Odpowiedz
  2. Stosuje Miansec od pol roku i juz po pierwszym dniu przywrocil ciaglosc snu, bez przebudzania sie w nocy co godzine. Dodatkowo dzieki temu leku poprawil sie zegar, poniewaz po zazyciu kazdego dnia wieczorem, juz po 1,5h odczuwalem sennosc, ktora sama mnie kladla do lozka:) ponadto wspomaga proces leczenia zaburzen. Nie moge rzec, ze polecam, poniewaz to sam lekarz musi przepisac pacjentowi ten lek, lecz ja nie mialem z nim zadnych przykrych skutkow ubocznych. Kazdy organizm przyjmuje lek indywidualnie. Z refundacja kosztuje okolo 3 złotych i za tak niska cene bylem zszokowany pozytywnych rezultatow. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Miansec. Podziel się doświadczeniami na forum.