Konsultacja merytoryczna:

Lerivon

Lerivon jest lekiem przeciwdepresyjnym, który zawiera jako substancję czynną mianseryny chlorowodorek.
Lerivon jest lekiem przeciwdepresyjnym, który przynosi ulgę w leczeniu nastrojów depresyjnych, które są najczęściej występującym objawem depresji. Depresja jest chorobą umysłową. Podczas depresji mają miejsce zmiany w mózgu. Mózgowe komórki nerwowe komunikują się między sobą za pomocą substancji chemicznych. W depresji zmniejsza się ilość tych substancji. Leki przeciwdepresyjne zwiększają ilość tych substancji i przywracają prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Zwykle poprawa następuje po 2 do 4 tygodniach leczenia.

Jaki jest skład Lerivon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mianseryny chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 10 mg lub 30 mg lub 60 mg mianseryny chlorowodorku.

Inne składniki leku to skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, metyloceluloza, wapnia wodorofosforan dwuwodny, hypromeloza, makrogol 8000, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Lerivon – jak stosować ten lek?

Lek Lerivon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zwykle należy rozpocząć leczenie od mniejszej dawki (30 mg na dobę) a następnie dawka ta może być zwiększana do uzyskania właściwej reakcji pacjenta. Dawkowanie w zależności od nasilenia depresji wynosi od 60 do 90 mg. Aby zapewnić skuteczność leczenia należy przyjmować lek codziennie. Należy ściśle przestrzegać stosowania zalecanych dawek i instrukcji stosowania leku.
Tabletki należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze, najkorzystniej w pojedynczej dawce przed udaniem się na spoczynek nocny. Jeżeli lekarz zaleci, Lerivon można również przyjmować w dawkach podzielonych (jedna rano i druga wieczorem przed udaniem się na spoczynek nocny).
Tabletki należy połykać bez rozgryzania popijając niewielką ilością wody lub innych płynów.
Nie należy przerywać leczenia natychmiast po uzyskaniu poprawy. Za wczesne lub nagłe odstawienie leku może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje jak zmniejszać dawkowanie i kiedy leczenie powinno się zakończyć.

Pacjenci w podeszłym wieku: Dawkowanie należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta.
Początkowo dawka powinna wynosić 30 mg na dobę. Dawkę można zwiększać, co kilka dni. Zazwyczaj dawka mniejsza niż dla dorosłych jest wystarczająca do uzyskania zadowalającej reakcji klinicznej pacjenta.

Dzieci i młodzież: Lerivon nie powinien być stosowany w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Lerivon, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Należy jak najszybciej wywołać wymioty. Objawy przedawkowania leku Lerivon to przedłużająca się ospałość lub senność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lerivon – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy pić alkoholu w trakcie stosowania leku Lerivon, gdyż nasila on działanie alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lerivon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Badania na zwierzętach i ograniczone dane o bezpieczeństwie stosowania u ludzi wskazują, że mianseryna nie ma szkodliwego działania na płód lub noworodka. Mianseryna wydzielana jest z mlekiem matki tylko w bardzo małych ilościach. Należy rozważyć korzyści wynikające ze stosowania mianseryny w czasie ciąży i karmienia piersią w stosunku do możliwego niebezpiecznego wpływu na płód lub noworodka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lerivon

Ulotka Lerivon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lerivon, 10 mg, 30 mg, 60 mg tabletki powlekane - Mianserini hydrochloridum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 126 razy

Rozmiar plku 242.30 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lerivon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lerivon, 10 mg tabletki powlekane - Mianserini hydrochloridum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 112 razy

Rozmiar plku 275.70 KB


Lerivon, 30 mg tabletki powlekane - Mianserini hydrochloridum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 89 razy

Rozmiar plku 276.88 KB


Lerivon, 60 mg tabletki powlekane - Mianserini hydrochloridum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 42 razy

Rozmiar plku 290.19 KB

Cena - ile kosztuje Lerivon?

Cena Lerivon i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Lerivon.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lerivon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

9 komentarzy do “Lerivon”

 1. Miałem bardzo poważne zaburzenia snu. Wcześniej używałem doraźnie Nasen, na który szybko złapałem tolerancję i przestał być skuteczny. Od czasu jak zażywam Lerivon zyskałem kontrolę nad snem. Sen jest głęboki, budzę się wypoczęty. Przyznam się, że nie zawsze przestrzegam regularnego przyjmowania a mimo to lek działa. Zdarza się, że kładę się do łóżka bez wzięcia Lerivonu gdy wydaje mi się, że jestem na tyle zmęczony, że zasnę bez niego. Następnie po godzinie – dwóch spędzonych w łóżku bez zaśnięcia wstaję, biorę Lerivon i po pół godzinie zapadam w zdrowy sen.

  Odpowiedz
 2. Biorę lek od 17 lat z przerwami oczywiście zanim trafiłam na właściwy lek było tragicznie 3 próby samobójcze tragedia na mnie działa idealnie

  Odpowiedz
 3. Biorę ten lek od 5dni narazie nie pomaga wręcz szkodzi,jest mi po nim bardzo gorąco ,drętwiejący jeęzyk i usta ,klucha w gardle,lęki podczas snu,albo nie mogę spać ,więc nie wiem czy jestem królikiem doświdczalnym i nie wiem co mam robić bo pani psychiatra każe brać bo do leku trzeba się przyzwyczaić ,może ktoś jest w stanie mi to wytłumaczćyć,w jaki sposób można się do leku przyzwyczaić,czy lekarstwa mają leczyć ,czy tylko trzeba się przyzwyczaić i płacić grube pieniądze za nie???

  Odpowiedz
 4. Okropne skutki uboczne – niekontrolowane jedzenie w nocy, koszmary, z kotrych nie moglam sie wybudzic, dretwienie konczyn. Paradoksalnie to dzieki Lerivonowi nabralam sily do walki z depresja i nerwica, stwierdzilam, ze jezeli tak ma wygladac „pomoc” i mam reszte zycia spedzic na lekach, musze znalezc inny sposob, bo jest cos gorszego niz zycie z depresja – to zycie ze zle dobranymi lekami.

  Odpowiedz
 5. Bardzo silny lek, szczególnie w początkowej fazie stosowania. Na początku nawet bardzo mała dawka działa usypiająco, wpadasz w bardzo głęboki sen. Nie należy prowadzić pojazdów, od razu odpływasz.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz