Konsultacja merytoryczna:

Clopixol Depot

Clopixol Depot należy do grupy leków przeciwpsychotycznych (zwanych również neuroleptykami). Leki te działają na drogi przewodzenia nerwowego w określonych obszarach mózgu i pomagają w wyrównaniu niektórych zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu, które wywołują objawy choroby.

Clopixol Depot stosuje się w leczeniu podtrzymującym schizofrenii oraz w innych psychozach, szczególnie z takimi objawami jak: omamy, urojenia, zaburzenia myślenia z pobudzeniem, niepokojem psychoruchowym, wrogością i agresywnością.

Jaki jest skład Clopixol Depot, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dekanonian zuklopentyksolu.
Każdy mililitr (ml) leku Clopixol Depot zawiera 200 mg dekanonianu zuklopentyksolu.

Inny składnik leku to olej roślinny (triglicerydy o średniej długości łańcucha).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Clopixol Depot – jak stosować ten lek?

Do strzykawki nabiera się odpowiednią objętość leku Clopixol Depot, a następnie wstrzykuje w mięsień
pośladka. Lekarz decyduje o wielkości dawki i częstości wstrzyknięć. Lek powoli uwalnia się ze wstrzykniętego roztworu do krwiobiegu, co zapewnia stałą podaż leku między kolejnymi wstrzyknięciami.

Dorośli
W leczeniu podtrzymującym dawka zwykle wynosi od 200 mg do 400 mg (1 do 2 ml) co dwa lub co cztery tygodnie.

U niektórych pacjentów może być konieczne podawanie większych dawek lub krótsze odstępy czasu między kolejnymi dawkami. Jeśli wstrzykiwana objętość leku jest większa niż 2 ml, podzieloną dawkę należy wstrzykiwać w dwa różne miejsca.

W przypadku zmiany leczenia z podawanego doustnie zuklopentyksolu lub domięśniowo octanu zuklopentyksolu na leczenie podtrzymujące dekanonianem zuklopentyksolu należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami.

1) Zmiana z postaci doustnej zuklopentyksolu na dekanonian zuklopentyksolu
x mg dichlorowodorku zuklopentyksolu podawane doustnie na dobę odpowiada 8 x mg dekanonianu zuklopentyksolu co dwa tygodnie (na przykład 1 mg dichlorowodorku zuklopentyksolu podawane doustnie na dobę odpowiada 8 mg dekanonianu zuklopentyksolu co dwa tygodnie);
x mg dichlorowodorku zuklopentyksolu podawane doustnie na dobę odpowiada 16 x mg dekanonianu zuklopentyksolu co cztery tygodnie (na przykład 1 mg dichlorowodorku zuklopentyksolu podawane doustnie na dobę odpowiada 16 mg dekanonianu zuklopentyksolu co dwa tygodnie).

Przez tydzień po podaniu pierwszego wstrzyknięcia należy kontynuować stosowanie zuklopentyksolu doustnie, ale w zmniejszanych dawkach.

2) Zmiana z octanu zuklopentyksolu na dekanonian zuklopentyksolu
Równocześnie z (ostatnim) wstrzyknięciem octanu zuklopentyksolu (100 mg), należy podać domięśniowo 200-400 mg (1 do 2 ml) dekanonianu zuklopentyksolu w roztworze o stężeniu 200 mg/ml. Następnie należy powtarzać wstrzyknięcie dekanonianu zuklopentyksolu co dwa tygodnie. Wymagane mogą być większe dawki lub krótsze odstępy czasu między wstrzyknięciami.

Octan zuklopentyksolu i dekanonian zuklopentyksolu można mieszać w strzykawce i podawać w jednym
wstrzyknięciu.

Pacjenci, którym podawano uprzednio inne leki w postaci o przedłużonym uwalnianiu (depot) powinni otrzymywać dawki obliczane wg następującego schematu: 200 mg dekanonianu zuklopentyksolu odpowiada 25 mg dekanonianu flufenazyny lub 40 mg dekanonianu cis(Z)-flupentyksolu, lub 50 mg dekanonianu haloperydolu.

Czasami lekarz może zdecydować o zmianie dawkowania lub o zmianie odstępów czasu między wstrzyknięciami.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Pacjentom w podeszłym wieku zazwyczaj podaje się dawki w dolnej granicy zakresu dawkowania.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Clopixol Depot u dzieci

Czas trwania leczenia
Stosowanie leku należy kontynuować w regularnych odstępach czasu, nawet wtedy, gdy nastąpi poprawa
samopoczucia. Choroba może utrzymywać się przez długi czas i jeśli leczenie zostanie przerwane za
wcześnie, objawy mogą powrócić. Czas trwania leczenia ustala lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. W mało prawdopodobnych przypadkach przedawkowania u pacjenta mogą wystąpić objawy przedawkowania.

Objawy przedawkowania mogą obejmować:
 senność;
 śpiączkę;
 nietypowe ruchy;
 drgawki;
 wstrząs;
 podwyższenie lub obniżenie temperatury;
 zmiany akcji serca, w tym nieregularność lub zwolnienie akcji, gdy Clopixol Depot podawano w zbyt dużej dawce w skojarzeniu z lekami o znanym działaniu na serce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clopixol Depot – czy mogę spożywać alkohol?

Clopixol Depot może nasilać uspokajające działanie alkoholu, powodując senność. Nie zaleca się picia
napojów zawierających alkohol podczas stosowania leku Clopixol Depot.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clopixol Depot w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub myśli, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Clopixol Depot nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że jest to zdecydowanie konieczne.

Stan ogólny noworodka może ulec zmianie powodowanej przez ten lek.

U noworodków matek, które stosowały lek Clopixol w trzecim trymestrze ciąży (ostatnie trzy miesiące ciąży) wystąpić mogą następujące objawy: drżenia, sztywność i (lub) osłabienie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem, trudności w karmieniu. Jeśli u noworodka wystąpią takie objawy należy skontaktować się z lekarzem.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Clopixol Depot nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka kobiecego.

Ulotka Clopixol Depot – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Clopixol Depot, 200 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Zuclopenthixoli decanoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 37 razy

Rozmiar plku 385.11 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Clopixol Depot m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Clopixol Depot, 200 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Zuclopenthixoli decanoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 34 razy

Rozmiar plku 426.82 KB

Cena - ile kosztuje Clopixol Depot?

Cena Clopixol Depot i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Clopixol Depot.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Clopixol Depot? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Sudafed XyloSpray HA aerozol do nosa (Opakowanie: 10 ml)Sudafed XyloSpray HA aerozol do nosa (Opakowanie: 10 ml) jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne, który jest stosowany w okresie nieżytu nosa lub stanów zapalnych zatok. Zmniejsza ilość wydzieliny oraz ułatwia oddychanie. Działa już po 5 minutach od aplikacji.Efekt działania Sudafed XyloSpray HA aerozol do nosa (Opakowanie: 10 ml)Produkt zawiera ksylometazolinę – środek łagodzący przekrwienie…

17.99 

Zastosowanie Doppelherz aktiv Magnez B6 Forte 400 tabletki (Opakowanie: 30 )Doppelherz aktiv Magnez B6 Forte 400 tabletki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety z magnezem i kompleksem witamin z grupy B. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Magnez 400 mg przyczynia się do ograniczania chronicznego zmęczenia oraz uciążliwych skurczy łydek.Efekt działania Doppelherz aktiv Magnez B6 Forte 400 tabletki (Opakowanie: 30 )Doppelherz aktiv Magnez B6 Forte 400 zawiera witaminy i minerały niezbędne dla…

12.56 

Zastosowanie Strepsils z miodem i cytryną pastylki do ssania na gardło (Opakowanie: 36 )Strepsils z miodem i cytryną pastylki do ssania na gardło (Opakowanie: 36 ) to pastylki do ssania na gardło, które służą objawowemu leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Tabletki Strepsils z miodem i cytryną mogą być stosowane wspomagająco przy przeziębianiach, grypie czy anginie. Ma działanie przeciwbakteryjne i odkażają…

27.02 

Zastosowanie Aderma Exomega Control Intensiv Balsam (Opakowanie: 200 ml)Aderma Exomega Control Intensiv Balsam (Opakowanie: 200 ml) to odżywczy balsam pielęgnacyjny do skóry ekstremalnie suchej i skłonnej do atopowego zapalenia skóry. Łagodzi swędzenie i zmniejsza suchość skóry, przeciwdziała mikrozapaleniom i może być stosowany od pierwszych dni życia dziecka jako balsam wspomagający pielęgnację przy atopowym zapaleniu skóry. Nadaje się również…

74.99 

Zastosowanie La Roche Posay Redermic C krem do skóry normalnej i mieszanej (Opakowanie: 40 ml)La Roche Posay Redermic C krem do skóry normalnej i mieszanej (Opakowanie: 40 ml) to intensywna pielęgnacja i kuracja przeciwzmarszczkowa.Widocznie zmniejsza objawy przedwczesnego starzenia się skóry oraz skutecznie redukuje głębokie zmarszczki poprzez odbudowę tkanek skórnych.

La Roche Posay Redermic C krem do skóry normalnej i mieszanej (Opakowanie: 40 ml) nie…

96.66 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief