Trevicta

Trevicta to lek stosowany w leczeniu schizofrenii u dorosłych. Jest to preparat o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera substancję czynną paliperydon. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. Wskazaniem do stosowania Trevicta jest leczenie schizofrenii u pacjentów dorosłych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

TREVICTA zawiera substancję czynną – paliperydon, który należy do grupy leków przeciwpsychotycznych, i jest stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u dorosłych pacjentów.

U pacjentów, którzy wcześniej dobrze reagowali na palmitynian paliperydonu w zastrzykach podawanych co miesiąc, lekarz może zalecić stosowanie leku TREVICTA.

Schizofrenia jest chorobą z objawami „pozytywnymi” i „negatywnymi”. Objawy pozytywne oznaczają takie nagromadzenie objawów, które zwykle nie występują. Osoba cierpiąca na schizofrenię może na przykład słyszeć głosy lub widzieć rzeczy nieistniejące (są to omamy), wierzyć w rzeczy nieprawdziwe (są to urojenia) lub być nadmiernie podejrzliwa wobec innych osób. Objawy negatywne oznaczają brak zwykle występujących zachowań lub uczuć. Osoba cierpiąca na schizofrenię może na przykład wydawać się wycofana, zamknięta w sobie i nie reagować w ogóle emocjonalnie lub może mieć problem ze zrozumiałym i logicznym wypowiadaniem się. Osoby dotknięte tą chorobą mogą też odczuwać depresję, lęk, poczucie winy lub napięcie.

Lek TREVICTA pomaga złagodzić objawy choroby i zapobiega ich nawrotowi.

Skład

Substancją czynną leku jest paliperydon.
Każda ampułkostrzykawka TREVICTA 175 mg zawiera 273 mg palmitynianu paliperydonu.
Każda ampułkostrzykawka TREVICTA 263 mg zawiera 410 mg palmitynianu paliperydonu.
Każda ampułkostrzykawka TREVICTA 350 mg zawiera 546 mg palmitynianu paliperydonu.
Każda ampułkostrzykawka TREVICTA 525 mg zawiera 819 mg palmitynianu paliperydonu.

Ponadto lek zawiera:
Polisorbat 20
Glikol polietylenowy 4000
Kwas cytrynowy jednowodny
Sodu diwodorofosforan jednowodny
Sodu wodorotlenek (do regulacji pH)
Wodę do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek podaje lekarz lub inny fachowy pracownik personelu medycznego. Lekarz poinformuje pacjenta, kiedy trzeba będzie podać następny zastrzyk. Ważne, aby nie pominąć zaplanowanej dawki. Jeśli nie można dotrzymać ustalonego terminu, należy natychmiast poinformować lekarza, aby jak najszybciej ustalić inny termin.

Pacjent będzie otrzymywał zastrzyk leku TREVICTA w górną część ramienia lub pośladek raz na 3 miesiące.

W zależności od występujących u pacjenta objawów lekarz może zwiększyć lub zmniejszyć podawaną dawkę leku w czasie następnego zaplanowanego zastrzyku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Jeśli pacjent ma łagodne zaburzenia czynności nerek, lekarz określi właściwą dawkę leku TREVICTA na podstawie wcześniej otrzymywanej przez pacjenta dawki palmitynianu paliperydonu podawanego we wstrzyknięciach co 1 miesiąc. Nie należy stosować tego leku w razie umiarkowanych lub ciężkich
zaburzeń czynności nerek.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli pacjent ma osłabioną czynność nerek.

Przedawkowanie

Ten lek będzie podawany pod nadzorem medycznym, dlatego podanie zbyt dużej dawki jest mało prawdopodobne.

U pacjentów, którzy otrzymali zbyt dużą dawkę paliperydonu mogą wystąpić następujące objawy: senność i sedacja, przyspieszony rytm serca, obniżenie ciśnienia krwi, nieprawidłowy zapis EKG (elektrokardiogram) lub spowolnione albo nietypowe ruchy mięśni twarzy, ciała, ramion lub nóg.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy unikać spożywania alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować tego leku podczas ciąży, chyba że zostało to omówione z lekarzem.

U noworodków, których matki stosowały paliperydon w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane z karmieniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

Ten lek może przeniknąć z organizmu matki do organizmu dziecka wraz z jej mlekiem i zaszkodzić dziecku. Dlatego podczas stosowania tego leku nie należy karmić piersią.

Ulotka Trevicta

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Trevicta (forum)

Stosujesz Trevicta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Trevicta”

  1. Cierpiałem na schizofrenie 12 lat,w maju 2023r dostałem pierwszą dawkę trevicty,jest maj 2024 roku i muszę przyznać ,że wszystkie objawy choroby całkowicie ustąpiły a ja poraz pierwszy od kilku lat zacząłem funkcjonować zupełnie normalnie, polecam terapię trevictą każdemu ,kto cierpi na schizofrenie.

    Odpowiedz
  2. Bardzo dobry lek. Wywołuje niewiele skutków ubocznych. Właśnie mija drugi miesiąc, odkąd wziąłem pierwszą dawkę tego leku (następna za miesiąc) i czuje się dobrze, tak jak po Xeplionie, który prędzej brałem co miesiąc. Mogę normalnie funkcjonować, pracować i nie muszę pamiętać o tym, by brać leki. Wystarczy tylko zgłosić się na zastrzyk do ośrodka raz na trzy miesiące i tyle. Bardzo wygodny ten lek. W porównaniu z innymi lekami na schizofrenię, które mi kiedyś podawano, jest on bardzo skuteczny i nie wywołuje tylu działań niepożądanych, co jest dobre. Moim zdaniem jeden z lepszych leków w leczeniu tej przypadłości.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Trevicta. Podziel się doświadczeniami na forum.