Citaxin

Citaxin to lek przeciwdepresyjny, który wybiórczo nasila działanie jednego z przekaźników nerwowych – serotoniny. Stosowany jest w leczeniu depresji oraz profilaktyki nawrotów zaburzeń depresyjnych nawracających. Citaxin jest dostępny na receptę. Dawkowanie leku jest ustalane indywidualnie przez lekarza, a zwykle wynosi 20 mg na dobę, ale w razie konieczności może być zwiększona do maksymalnie 40 mg na dobę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Citaxin jest lekiem przeciwdepresyjnym, który wybiórczo nasila działanie jednego z przekaźników nerwowych – serotoniny. Dzięki temu, że jego działanie ogranicza się tylko do jednego przekaźnika nerwowego, lek stosunkowo rzadko wywołuje objawy niepożądane (rzadziej niż np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne).

Citaxin stosowany jest w leczeniu depresji (zarówno w leczeniu początkowym, jak i podtrzymującym, mającym na celu zapobieganie nawrotom choroby) oraz zaburzeń lękowych z napadami lęku (zarówno z agorafobią, czyli lękiem przed otwartą przestrzenią, jak i bez).

Skład

Substancją czynną leku jest cytalopram. W 1 tabletce jest 20 mg cytalopramu (w postaci cytalopramu bromowodorku – 24,98 mg).

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (E 460), laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, glicerol (E 422), kopowidon, magnezu stearynian oraz otoczka Sepifilm 752 White o składzie: hypromeloza (E 464), celuloza mikrokrystaliczna (E 460), makrogolu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Dorośli

Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe z napadami lęku
W pierwszym tygodniu leczenia dawka początkowa wynosi 10 mg, a następnie zwiększana jest do 20–30 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 40 mg na dobę.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Dawkę początkową należy zmniejszyć do połowy zalecanej dawki, tj. 10–20 mg na dobę.
Osoby w podeszłym wieku zazwyczaj nie powinny przyjmować dawek większych niż 20 mg na dobę.

Osoby obarczone szczególnym ryzykiem
Osoby z zaburzeniami czynności wątroby nie powinny przyjmować dawek większych niż 20 mg na dobę.
W ciężkiej niewydolności nerek leku nie należy stosować, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Dzieci i młodzież (poniżej 18 lat)
Nie stosować, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Citaxin należy przyjmować regularnie, jeden raz na dobę. Można go stosować o dowolnej porze dnia, z
posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Czas trwania leczenia
Podobnie jak w przypadku innych leków stosowanych w depresji i zaburzeniach lękowych z napadami
lęku, poprawę uzyskuje się po paru tygodniach leczenia. Czas trwania leczenia u poszczególnych pacjentów jest różny, jednak zazwyczaj wynosi, co najmniej 6 miesięcy.

Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zaleci lekarz, nawet, jeśli nastąpi poprawa samopoczucia.
Choroba może utrzymywać się przez długi czas i jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt wcześnie, objawy
mogą powrócić. U pacjentów z nawracającą depresją, aby zapobiec nowym epizodom depresyjnym konieczne może być kontynuowanie leczenia podtrzymującego nawet przez kilka lat.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Citaxin mogą wystąpić: nadmierna senność,
śpiączka, pobudzenie, zawroty głowy, rozszerzenie źrenic, drgawki, nieprawidłowa praca serca, obniżenie
ciśnienia krwi, podwyższenie ciśnienia krwi, nudności, wymioty, drżenia, zespół serotoninowy (patrz
punkt 4 załączonej ulotki).

W razie podejrzenia, że doszło do spożycia zbyt dużej ilości leku Citaxin, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub izby przyjęć najbliższego szpitala, nawet, jeśli nie ma żadnych dolegliwości ani
objawów zatrucia. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Citaxin.

Jedzenie i picie (alkohol)

Citaxin można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Citaxin nie nasila działania alkoholu, zaleca się jednak, aby podczas stosowania leku nie spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Citaxin nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży. Kobiety stosujące Citaxin nie powinny karmić piersią.

Pacjentki stosujące lek należący do grupy leków przeciwdepresyjnych w ostatnich 3 miesiącach ciąży i do
czasu porodu powinny zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie cukru we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Należy upewnić się, że położna i (lub) lekarz wiedzą o tym, że pacjentka przyjmuje Citaxin. Podobne do
niego leki (z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI) stosowane przez kobiety w ciąży
mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiej choroby, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (PPHN), powodującej przyśpieszony oddech i sinienie skóry dziecka. Objawy te zazwyczaj występują w pierwszej dobie życia dziecka. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Ulotka Citaxin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Citaxin (forum)

Stosujesz Citaxin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

10 komentarzy do “Citaxin”

 1. Biorę Citaxin 1 dzień, na razie nienajlepiej ból głowy, nudności, ogólnie kiepskie samopoczucie ,mam nadzieję że pomoże po dłuższym stosowaniu i wszystko wróci do normy.

  Odpowiedz
 2. Biorę Citaxin 6 miesięcy i naprawdę jest duża poprawa pomagają bardzo teraz życie wydaje się inne lepsze żadnych skutków ubocznych

  Odpowiedz
 3. Cierpię na zespół lęku uogólnionego, lekarz na pewnym etapie farmakoterapii przepisał właśnie Citaxin. Większość czasu brałam 20mg, a w pewnym okresie, gdy było lepiej, 10mg. Ze wszystkich leków które próbowałam (choć nie było ich też bardzo dużo) najbardziej mi odpowiadał. Dzięki niemu byłam w stanie naprawdę wspaniale funkcjonować. Osobiście nie odczułam jakiś efektów ubocznych chociaż wiadomo, u każdego może być inaczej.

  Odpowiedz
 4. Brałem lek ok. 3 miesiecy .. na początku wiadome skutki jakieś są … potem zaprzestają ogólnie polecam na nerwice/depresje … Trzeba brać tabletki .

  Odpowiedz
  • Biorę go już rok..
   Życie zmieniło się bardzo.
   Przez cały ten czas mogłam obserwować co się zmieniło.
   Pierwsze dni nie są łatwe, ale łagodniejsze niż przy innych lekach..
   Pierwsze konkretne efekty pojawiły się po miesiącu. Po 3 kochałam cały świat..
   Przestałam zamartwiać się wszystkim i życie stało się łatwiejsze. Ma się wylane na wiele spraw ( może czasem aż za bardzo).. Podczas zimy miałam może 5-6 cięższych dni.. kiedyś tyle dni w ciągu zimy mogło być nawet ok.. Zaczęłam normalnie funkcjonować nawet po zmniejszeniu dawki do 10mg.
   Jeżeli pominie się kilkukrotnie dawkę trzeba uważać bo pojawia się automatyczny spadek i trzeba wracać do siebie przez kilka dni.. nie jest to natomiast totalny zjazd jak wcześniej. Po prostu ma się gorszy dzień. U mnie depresja z myślami samobójczymi, trauma bo wypadku, lęki i fobie (niewielkie)

   Odpowiedz
 5. Biorę citaxin od lutego , po tygodniu była już b.duża poprawa w samopoczuciu , obecnie czuję się naprawdę dobrze bywa że jest dzień troszkę gorszy ,ale to w porównaniu do tego co było przed leczeniem ,to pikuś , naprawdę mi pomaga, chce się żyć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Citaxin. Podziel się doświadczeniami na forum.