Citalopram Bluefish

Citalopram Bluefish to silnie działający lek przeciwdepresyjny, który należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Zwiększa on poziom serotoniny w mózgu, co jest związane z powstawaniem depresji. Wskazaniami do stosowania Citalopramu Bluefish są depresja, profilaktyka nawrotów zaburzeń depresyjnych nawracających oraz zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią (chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez niej. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W mózgu każdego człowieka występuje substancja zwana serotoniną. Mechanizm działania cytalopramu nie jest do końca poznany, ale może on pomóc przez działanie na układ serotoninergiczny w mózgu.

Lek Citalopram Bluefish stosuje się w leczeniu depresji (ciężkich epizodów depresyjnych).

Skład

Substancją czynną leku jest cytalopram.

Cytalopram Bluefish zawiera bromowodorku cytalopram, odpowiadający 20 mg lub 40 mg cytalopramu w każdej tabletce.

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
Kopowidon
Kroskarmeloza sodowa
Glicerol
Laktoza jednowodna
Magnezu stearynian
Skrobia kukurydziana
Celuloza mikrokrystaliczna

Otoczka tabletki:
Hypromeloza
Celuloza mikrokrystaliczna
Makrogolu stearynian 40
Tytanu dwutlenek (E 171)

Dawkowanie

Dorośli

Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 40 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (w wieku powyżej 65 lat)
Dawkę początkową należy zmniejszyć do połowy zwykle zalecanej dawki, tj. 10 – 20 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku nie powinni zazwyczaj otrzymywać więcej niż 20 mg na dobę.

Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby nie powinni otrzymywać więcej niż 20 mg na dobę.
Citalopram Bluefish należy zażywać raz na dobę, rano lub wieczorem. Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia. Działanie leku Citalopram Bluefish nie występuje natychmiast po rozpoczęciu leczenia. Pacjent może nie zauważyć poprawy przez co najmniej 2 tygodnie leczenia. Po ustąpieniu objawów, leczenie należy kontynuować jeszcze przez 4-6 miesięcy.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent lub ktoś z jego otoczenia przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek, należy natychmiast
skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, śpiączka, niemożność wykonywania ruchów (osłupienie), drgawki, przyspieszenie czynności serca, pocenie się, nudności, wymioty, zasinienie warg, języka, skóry i błon śluzowych (z powodu niedoboru tlenu we krwi) i przyspieszone oddychanie.

Może również wystąpić zespół serotoninowy (objawy patrz „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Citalopram Bluefish” załączonej ulotki).

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas leczenia lekiem Citalopram Bluefish należy unikać spożywania alkoholu.
Lek Citalopram Bluefish można zażywać z pokarmem lub niezależnie od pokarmu.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Doświadczenia dotyczące stosowania leku Citalopram Bluefish podczas ciąży są ograniczone. Nie należy zażywać leku Citalopram Bluefish, jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje ciążę, chyba, że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Nigdy nie należy nagle przerywać stosowania leku Citalopram Bluefish. Jeżeli pacjentka zażywa lek Citalopram Bluefish podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ u dziecka po urodzeniu mogą wystąpić pewne objawy. Objawy zwykle występują podczas pierwszych 24 godzin po urodzeniu się dziecka. Obejmują one: bezsenność, problemy z pobieraniem pokarmu, problemy z oddychaniem, sine zabarwienie skóry dziecka, zbyt dużą lub za małą temperaturę ciała, wymioty, częsty płacz, sztywność lub zwiotczenie mięśni, letarg, drżenia, drżączkę ze zdenerwowania lub drgawki. Jeśli dziecko po urodzeniu ma którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Należy upewnić się, czy położna i (lub) lekarz wie, że pacjentka zażywa lek Citalopram Bluefish.
Leki, takie jak Citalopram Bluefish, stosowane podczas ciąży, zwłaszcza przez ostatnie 3 miesiące
ciąży, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka poważnej choroby, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (ang. PPHN), objawiające się przyspieszeniem oddechu i zasinieniem skóry u dziecka. Objawy zwykle rozpoczynają się w pierwszej dobie po urodzeniu się dziecka. Jeśli dziecko ma którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Karmienie piersią
Cytalopram w niewielkich ilościach przenika do mleka matki. W związku z tym istnieje ryzyko działania leku na dziecko. Jeśli pacjentka zażywa lek Citalopram Bluefish, przed rozpoczęciem karmienia piersią powinna skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

Ulotka Citalopram Bluefish

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Citalopram Bluefish (forum)

Stosujesz Citalopram Bluefish? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Citalopram Bluefish. Podziel się doświadczeniami na forum.