CITALOPRAM BLUEFISH

CO TO JEST I JAK DZIAŁA CITALOPRAM BLUEFISH? – OPIS I WSKAZANIA

Cytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W mózgu każdego człowieka występuje substancja zwana serotoniną. Mechanizm działania cytalopramu nie jest do końca poznany, ale może on pomóc przez działanie na układ serotoninergiczny w mózgu.

Lek Citalopram Bluefish stosuje się w leczeniu depresji (ciężkich epizodów depresyjnych).

SKŁAD CITALOPRAM BLUEFISH, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest cytalopram.

Cytalopram Bluefish zawiera bromowodorku cytalopram, odpowiadający 20 mg lub 40 mg cytalopramu w każdej tabletce.

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
Kopowidon
Kroskarmeloza sodowa
Glicerol
Laktoza jednowodna
Magnezu stearynian
Skrobia kukurydziana
Celuloza mikrokrystaliczna

Otoczka tabletki:
Hypromeloza
Celuloza mikrokrystaliczna
Makrogolu stearynian 40
Tytanu dwutlenek (E 171)

JAKIE JEST DAWKOWANIE CITALOPRAM BLUEFISH? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Dorośli

Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 40 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (w wieku powyżej 65 lat)
Dawkę początkową należy zmniejszyć do połowy zwykle zalecanej dawki, tj. 10 – 20 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku nie powinni zazwyczaj otrzymywać więcej niż 20 mg na dobę.

Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby nie powinni otrzymywać więcej niż 20 mg na dobę.
Citalopram Bluefish należy zażywać raz na dobę, rano lub wieczorem. Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia. Działanie leku Citalopram Bluefish nie występuje natychmiast po rozpoczęciu leczenia. Pacjent może nie zauważyć poprawy przez co najmniej 2 tygodnie leczenia. Po ustąpieniu objawów, leczenie należy kontynuować jeszcze przez 4-6 miesięcy.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI CITALOPRAM BLUEFISH, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent lub ktoś z jego otoczenia przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek, należy natychmiast
skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, śpiączka, niemożność wykonywania ruchów (osłupienie), drgawki, przyspieszenie czynności serca, pocenie się, nudności, wymioty, zasinienie warg, języka, skóry i błon śluzowych (z powodu niedoboru tlenu we krwi) i przyspieszone oddychanie.

Może również wystąpić zespół serotoninowy (objawy patrz „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Citalopram Bluefish” załączonej ulotki).

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Podczas leczenia lekiem Citalopram Bluefish należy unikać spożywania alkoholu.
Lek Citalopram Bluefish można zażywać z pokarmem lub niezależnie od pokarmu.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ CITALOPRAM BLUEFISH W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Doświadczenia dotyczące stosowania leku Citalopram Bluefish podczas ciąży są ograniczone. Nie należy zażywać leku Citalopram Bluefish, jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje ciążę, chyba, że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Nigdy nie należy nagle przerywać stosowania leku Citalopram Bluefish. Jeżeli pacjentka zażywa lek Citalopram Bluefish podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ u dziecka po urodzeniu mogą wystąpić pewne objawy. Objawy zwykle występują podczas pierwszych 24 godzin po urodzeniu się dziecka. Obejmują one: bezsenność, problemy z pobieraniem pokarmu, problemy z oddychaniem, sine zabarwienie skóry dziecka, zbyt dużą lub za małą temperaturę ciała, wymioty, częsty płacz, sztywność lub zwiotczenie mięśni, letarg, drżenia, drżączkę ze zdenerwowania lub drgawki. Jeśli dziecko po urodzeniu ma którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Należy upewnić się, czy położna i (lub) lekarz wie, że pacjentka zażywa lek Citalopram Bluefish.
Leki, takie jak Citalopram Bluefish, stosowane podczas ciąży, zwłaszcza przez ostatnie 3 miesiące
ciąży, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka poważnej choroby, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (ang. PPHN), objawiające się przyspieszeniem oddechu i zasinieniem skóry u dziecka. Objawy zwykle rozpoczynają się w pierwszej dobie po urodzeniu się dziecka. Jeśli dziecko ma którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Karmienie piersią
Cytalopram w niewielkich ilościach przenika do mleka matki. W związku z tym istnieje ryzyko działania leku na dziecko. Jeśli pacjentka zażywa lek Citalopram Bluefish, przed rozpoczęciem karmienia piersią powinna skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

ULOTKA LEKU CITALOPRAM BLUEFISH – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – CITALOPRAM BLUEFISH CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - CITALOPRAM BLUEFISH CENA, REFUNDACJA

CITALOPRAM BLUEFISH OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here