Cytalopram
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Cytalopram / citalopram (citalopramum) – lek o działaniu przeciwdepresyjnym należący do grupy leków zwanej inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Mechanizm działania cytalopramu polega na hamowaniu transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej, dzięki czemu jej poziom wzrasta w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniem do stosowania cytalopramu jest leczenie depresji i zapobieganie nawrotów zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń lękowych z towarzyszącymi napadami lęku z agorafobią lub bez.
Cytalopram dostępny jest w postaci tabletek. Dawkowanie dobierane jest indywidualnie w zależności od nasilenia objawów i reakcji pacjenta na leczenie. Zazwyczaj stosowana dawka leku to 20 mg i podaje się ją raz dziennie, niezależnie od posiłku.
Możliwe działania niepożądane: zazwyczaj są łagodne i mijają w trakcie leczenia. Może pojawić się zmniejszone łaknienie, zmniejszenie masy ciała, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, biegunka, wymioty, nadmierne pocenie, świąd, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, niepokój, zmniejszenie popędu płciowego.
Uwaga: Lek nie wpływa na zaburzenia sprawności intelektualnej i psychoruchowej, jednak zaleca się zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.