Konsultacja merytoryczna:

Citronil

Cytalopram jest tzw. inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny, który zwiększa stężenie serotoniny w mózgu. Serotonina jest przekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym. Zaburzenia układu serotoninowego są obserwowane np. w depresji i lęku.

Wskazaniami do stosowania leku Citronil są:
– depresja i zapobieganie nawrotom depresji;
– lęk napadowy z agorafobią lub bez agorafobii.

Jaki jest skład Citronil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 10 mg, 20 mg, lub 40 mg cytalopramu w postaci cytalopramu bromowodorku.

Składniki rdzenia tabletki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana,
kroskarmeloza sodowa, kopowidon, magnezu stearynian.

Składniki otoczki to: hypromeloza 6 cP, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Citronil – jak stosować ten lek?

Depresja
W leczeniu depresji zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg na dobę, a w razie konieczności 40 do 60 mg na dobę.

Lęk napadowy

Dorośli:
Dawka początkowa zazwyczaj wynosi 10 mg na dobę. Po tygodniu stosowania dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Zwykle stosowana dawka to 20 do 30 mg na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć maksymalnie do 60 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat):
U osób w podeszłym wieku stosowana dawka początkowa jest zazwyczaj mniejsza i wynosi 10 do 20 mg na dobę. Następnie dawkę można zwiększyć, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta. Maksymalna zalecana dawka wynosi 40 mg na dobę.

Leczenie należy kontynuować przynajmniej przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów, ponieważ istnieje możliwość, że niektóre z objawów mogą nawrócić.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania leku może wystąpić nasilenie działań niepożądanych. W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citronil – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania cytalopramu nie należy pić alkoholu. Tabletkę należy przyjmować popijając płynem, podczas posiłku lub niezależnie od niego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Citronil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku zażywania leku Citronil w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży należy mieć świadomość, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: zaburzenia oddychania, zasinienie skóry, drgawki, zmiany temperatury ciała, trudności z pobieraniem pokarmu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożenie odruchów, drżenie, nadpobudliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Pacjentka musi się upewnić, że położna i (lub) lekarz wiedzą, że przyjmuje Citronil. Leki takie jak Citalopram Orion w przypadku przyjmowania podczas ciąży, w szczególności w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiego stanu, zwanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodka (ang. Persistent Pulmonary Hypertension in the Newborn – PPHN), powodującego przyspieszony oddech i sinienie u niemowląt. Objawy te zwykle występują w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecka. Jeśli takie objawy wystąpią u dziecka, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Ulotka Citronil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Citronil, 10 mg, 20 mg, 40 mg, tabletki powlekane (Citalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 66 razy

Rozmiar plku 272.79 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Citronil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Citronil, 10 mg, tabletki powlekane (Citalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 45 razy

Rozmiar plku 327.68 KB


Citronil, 20 mg, tabletki powlekane (Citalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 55 razy

Rozmiar plku 326.66 KB


Citronil, 40 mg, tabletki powlekane (Citalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 32 razy

Rozmiar plku 327.05 KB

Cena - ile kosztuje Citronil?

Cena Citronil i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Citronil.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Citronil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Pure Encapsulations Pure 365 Skóra, włosy i paznokcie kapsułki (Opakowanie: 60 szt.)Pure Encapsulations Pure 365 Skóra, włosy i paznokcie kapsułki (Opakowanie: 60 szt.) uzupełniają niedobór witamin i mikroelementów odpowiedzialnych za zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.Efekt działania Pure Encapsulations Pure 365 Skóra, włosy i paznokcie kapsułki (Opakowanie: 60 szt.) Pure Encapsulations Pure 365 Skóra, włosy…

94.99 

Zastosowanie Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 )Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 ) to suplement diety zawierający świeże mleczko pszczele standaryzowane na zawartość Kwasu Hydroksydekanowego 10-HDA. Jego stosowanie kompleksowo wzmacnia i odżywia organizm w stanach szczególnego narażenia na stres, a także osłabienia i przemęczenia.Efekt działania Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 )Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 ) to wyjątkowo bogata w składniki odżywcze kombinacja biał…

28.99 

Zastosowanie Doppelherz aktiv Lecytyna Forte 1200 kapsułki (Opakowanie: 30 )Doppelherz aktiv Lecytyna Forte 1200 kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający lecytynę sojową – substancję znajdującą się w tkance nerwowej czy szpiku kostnym.

Lecytyna Forte wspiera pamięć i utrzymanie koncentracji, przyczynia się do opóźniania procesów starzenia się organizmu i zwiększa wchłanianie witamin.
Efekt działania Doppelherz aktiv Lecytyna Forte 1200 kapsułki (Opakowanie: 30 )Doppelherz aktiv Lecytyna Forte zawiera…

22.02 

Zastosowanie Verdin Complexx tabletki powlekane (Opakowanie: 30 )Verdin Complexx tabletki powlekane (Opakowanie: 30 ) to suplement diety poprawiający funkcje trawienne organizmu. Wspiera zdrowie wątroby i zwiększa produkcję żółci. Stosowany jest przy diecie ciężkostrawnej, celem zminimalizowania nieprzyjemnych objawów, takich jak zgaga czy uczucie ciężkości.Efekt działania Verdin Complexx tabletki powlekane (Opakowanie: 30 )Suplement diety na trawienie Verdin Complexx zawiera roślinne ekstrakty, które usprawniają trawienie i…

19.73 

Zastosowanie Espumisan 40 mg kapsułki (Opakowanie: 100 )Espumisan 40 mg kapsułki (Opakowanie: 100 ) to lek przeznaczony do stosowania na wzdęcia i gazy zamknięte w jelitach. Preparat rozbija zalegające pęcherzyki, sprawiając, że są one łatwiej wchłaniane lub wydalane.

Kapsułki Espumisan służą leczeniu objawowemu, nie usuwają przyczyny problemu.

Efekt działania Espumisan 40 mg kapsułki (Opakowanie: 100 )Espumisan 40 mg kapsułki (Opakowanie: 100 ) zawiera symetykon, substancję powierzchniowo czynną…

21.74 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief