Brymonidyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Brymonidyna – lek stosowany w leczeniu jaskry należący do grupy leków zwanych sympatykomimetykami. Mechanizm działania brymonidyny po podaniu do oka polega na zmniejszaniu wytwarzania cieczy wodnistej, która wypełnia przednią komorę oka i zwiększaniu jej odpływu, przez co zmniejsza się ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub u pacjentów z nadciśnieniem ocznym.
Brymonidyna dostępna jest w postaci kropli do oczu. Działanie leku następuje po około 2 godzinach od podania. Zwykle stosuje się 1 kroplę brymonidyny do chorego oka lub oczu 2 razy dziennie, co mniej więcej 12 godzin. Brymonidyna występuje również w preparatach złożonych z substancjami takimi jak tymolol lub brynzolamid, które podane razem mają silniejsze działanie obniżające wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): podrażnienie gałek ocznych, przekrwienie i pieczenie oka, uczucie ciała obcego w oku, niewyraźne widzenie, światłowstręt, suchość oczu, zapalenie spojówek, ból głowy, senność, zaburzenia smaku, suchość błony śluzowej jamy ustnej.