Sitagliptyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Sitagliptyna – lek o działaniu przeciwcukrzycowym należącym do grupy leków zwanej inkretynami. Mechanizm działania sitagliptyny polega na poprawie wrażliwości komórek na działanie glukozy i pobudzaniu wydzielania insuliny. Ponadto lek usprawnia działanie komórek, które są odpowiedzialnie za produkcję glukagonu nie wpływając na odpowiedź glukagonu na hipoglikemię.
Wskazaniem do stosowania sitagliptyny jest leczenie cukrzycy typu 2 w połączeniu z metforminą lub agonistą receptora PPARγ w celu poprawy kontroli glikemii. Lek stosuje się w przypadku kiedy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna oraz stosowane leki przeciwcukrzycowe nie są w stanie odpowiednio kontrolować glikemii. Sitagliptyna dostępna jest w postaci tabletek. Lek stosuje się raz dziennie, niezależnie od posiłku.
Możliwe działania niepożądane: nudności, biegunka, ból w nadbrzuszu, wzdęcia, obrzęk obwodowy, hipoglikemia, senność. Rzadko może wystąpić zmniejszenie masy ciała i anoreksja. Działania niepożądane mogą się różnić w zależności od stosowanej terapii (monoterapia lub leczenie skojarzone z innymi lekami).