Mirtazapina

Mirtazapina – lek o działaniu przeciwdepresyjnym. Mechanizm działania mirtazapiny polega na blokowaniu receptorów adrenergicznych i serotoninergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie epizodów ciężkiej depresji. Mirtazapina wywołuje również korzystny wpływ na zaburzenia snu (m.in. na zwiększoną częstość budzenia się w nocy).

Mirtazapina dostępna jest w postaci tabletek powlekanych oraz tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Leczenie rozpoczyna się od najmniejszej dostępnej dawki i w razie konieczności stopniowo zwiększa. Lek stosuje się zazwyczaj raz lub dwa razy dziennie. Po około 2-4 tygodniach powinna nastąpić pozytywna odpowiedź kliniczna. Czas leczenia jest indywidualny i może wynosić od 2 do co najmniej 6 miesięcy.

Możliwe działania niepożądane: senność, zmęczenie, uspokojenie, suchość w ustach, zwiększenie apetytu, zwiększenie masy ciała, zawroty głowy, ból głowy, drżenie, nudności, wymioty, biegunka, ból stawów, ból mięśni, obrzęki obwodowe, wysypka.

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach