Konsultacja merytoryczna:

Mirzaten

Mirzaten należy do grupy leków znanych jako leki przeciwdepresyjne.
Mirzaten wskazany jest w leczeniu depresji.

Jaki jest skład Mirzaten, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest mirtazapina półwodna. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg lub 45 mg mirtazapiny półwodnej.

– Pozostałe składniki leku to:
Mirzaten 30 mg: cellaktoza (α-laktoza jednowodna – 75%, celuloza, proszek – 25%), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia żelowana, kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; skład otoczki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), talk, makrogol 6000.

Mirzaten 45 mg: cellaktoza (α-laktoza jednowodna – 75%, celuloza, proszek – 25%), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia żelowana, kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; skład otoczki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol 6000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Mirzaten – jak stosować ten lek?

Lek Mirzaten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zwykle dawka początkowa wynosi 15 lub 30 mg na dobę. Po kilku dniach leczenia lekarz może zalecić zwiększenie dawki do najbardziej właściwej dla pacjenta (od 15 do 45 mg na dobę). Zwykle tę samą dawkę leku stosuje się u pacjentów w różnym wieku. Jednak osobom w podeszłym wieku lub pacjentom z chorobami nerek lub wątroby lekarz może zalecić przyjmowanie innej dawki.

Kiedy stosować lek Mirzaten
→ Mirzaten należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej w pojedynczej dawce wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Lekarz może jednak zalecić przyjmowanie leku w dwóch dawkach podzielonych w ciągu dnia – jedna dawka rano i jedna wieczorem przed snem.

Większą dawkę należy przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek.

Tabletki należy przyjmować doustnie. Tabletek nie należy żuć. Tabletki należy połykać, popijając wodą lub sokiem.

Kiedy można spodziewać się poprawy samopoczucia
Zazwyczaj lek zaczyna działać po 1 do 2 tygodniach leczenia, a po 2 do 4 tygodniach może nastąpić poprawa samopoczucia.

Ważne jest, aby podczas pierwszych kilku tygodni leczenia omówić z lekarzem efekty stosowania leku Mirzaten:
→ po 2 do 4 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania leku Mirzaten należy omówić z lekarzem, w jaki sposób lek działa na pacjenta.

Jeśli brak odpowiedniej reakcji klinicznej, lekarz może zwiększyć dawkę. Po kolejnych 2 do 4 tygodniach należy ponownie omówić z lekarzem osiągnięte efekty leczenia.

Leczenie powinno być kontynuowane, aż do całkowitego ustąpienia objawów, co trwa zazwyczaj przez okres 4 do 6 miesięcy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia przez pacjenta (lub kogokolwiek innego) większej niż zalecana dawki leku Mirzaten, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowania leku Mirzaten (bez innych leków i bez alkoholu) są: senność, dezorientacja i przyspieszona czynność serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mirzaten – czy mogę spożywać alkohol?

Picie alkoholu podczas przyjmowania leku Mirzaten może powodować senność.
Najlepiej unikać spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Mirzaten.
Lek Mirzaten można przyjmować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mirzaten w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ograniczone doświadczenia dotyczące stosowania leku Mirzaten u kobiet w ciąży nie wykazują zwiększonego ryzyka. Jednak należy zachować ostrożność podczas stosowania tego leku w czasie ciąży.

W razie zajścia w ciążę lub jej planowania podczas przyjmowania leku Mirzaten, należy zapytać lekarza, czy można kontynuować przyjmowanie leku. Jeżeli lek Mirzaten jest przyjmowany w czasie ciąży lub krótko przed porodem, zaleca się obserwację noworodka ze względu na możliwość wystąpienia u niego działań niepożądanych.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Mirzaten. Przyjmowanie podczas ciąży podobnych leków (takich jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)) może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), co objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą.

Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

Należy zapytać lekarza, czy można karmić piersią podczas przyjmowania leku Mirzaten.

Ulotka Mirzaten – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Mirzaten, 30 mg; 45 mg, tabletki powlekane, Mirtazapinum hemihydratum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 44 razy

Rozmiar plku 131.40 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Mirzaten m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Mirzaten, 30 mg; 45 mg, tabletki powlekane, Mirtazapinum hemihydratum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 45 razy

Rozmiar plku 168.01 KB

Cena - ile kosztuje Mirzaten?

Cena Mirzaten i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Mirzaten.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Mirzaten? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Mirzaten”

  1. W radiu Maryja w programie . Rozmowy niedokończone usłyszałam że dwutlenek tytanu działa rakotwórczo.pani dr omawiała pestycydy w żywności .dodatkowo wymieniła rakotwórcze substancje w lekach. …nie to nie pomyłka.bozena .audycja z października
    2020r.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Fiorda o smaku czarnej porzeczki pastylki do ssania (Opakowanie: 30 )Fiorda o smaku czarnej porzeczki pastylki do ssania (Opakowanie: 30 ) to suplement diety w formie pastylek do ssania wspierający prawidłowe nawilżenie śluzówki gardła i niwelujący…

Zastosowanie Stokolan Classic krem (Opakowanie: 100 ml)Stokolan Classic krem (Opakowanie: 100 ml) został przeznaczony do pielęgnacji skóry rąk i twarzy.
Chroni skórę przed przesuszeniem. Zapewniając odpowiednie nawilżenie regeneruje oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry…

Zastosowanie A-Derma Dermalibour+ sztyft regenerujący podrażnienia (Opakowanie: 8 g)A-Derma Dermalibour+ sztyft regenerujący podrażnienia (Opakowanie: 8 g) to produkt przeznaczony do pielęgnacji ran i podrażnień skórnych (otarć i zadrapań). Używać dla przyśpieszenia procesu…

Zastosowanie Iwostin Purritin Rehydrin krem przywracający nawilżenie (Opakowanie: 40 ml)Iwostin Purritin Rehydrin krem przywracający nawilżenie (Opakowanie: 40 ml) to głęboko nawilżający krem do twarzy. Chroni skórę przed utratą wody i tworzy barierę ochronną…

Zastosowanie Iberogast (Opakowanie: 20 ml)Iberogast (Opakowanie: 20 ml) to produkt leczniczy wykazujący działanie wspomagający w przebiegu występowania dolegliwości przewodu pokarmowego. Preparat może przyczynić się do złagodzenia niestrawności, wzdęć czy nudności.
Produkt moż…