Salbutamol
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Salbutamol – lek o działaniu rozszerzającym oskrzela należący do leków adrenergicznych. Mechanizm działania salbutamolu polega na wybiórczym pobudzaniu receptorów typu beta znajdujących się w błonach komórek, co prowadzi do rozkurczu oskrzeli i poprawia wentylację płuc. Ponadto salbutamol hamuje reakcje zapalne oraz uwalnianie mediatorów reakcji alergicznych. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie stanów skurczowych oskrzeli w przebiegu różnych chorób m.in. w astmie oskrzelowej i odwracalnej obturacji dróg oddechowych oraz profilaktycznie w astmie oskrzelowej np. przed planowanym wysiłkiem.
Salbutamol dostępny jest w postaci tabletek, syropu, aerozolu, proszku do inhalacji, płynu do inhalacji oraz roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie oraz postać leku dobiera się indywidualnie do wieku i ciężkości choroby. Podanie salbutamolu w formie wziewnej powoduje szybsze działanie lecznicze i zmniejsza możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Możliwe działania niepożądane: ból głowy, drżenie mięśni, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, kurcze mięśni, nadmierna pobudliwość, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości. Rzadko może pojawić się obrzęk naczynioruchowy, obniżenie ciśnienia tętniczego, skurcz oskrzeli, wstrząs.