Substancja czynna: Doksazosyna

Doksazosyna – lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi, hamujący receptory alfa-adrenergiczne. Mechanizm działania doksazosyny polega na blokowaniu tych receptorów przez co następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, redukcja obwodowego oporu naczyniowego i zmniejszenie ciśnienia tętniczego. Wskazaniami do stosowania doksazosyny jest leczenie samoistnego nadciśnienia tętniczego oraz objawów łagodnego przerostu prostaty. 

Doksazosyna występuje w postaci tabletek, które stosuje się raz na dobę. Działanie leku po jednorazowym przyjęciu dawki utrzymuje się 24 godziny. Doksazosynę stosuje się w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami, takimi jak β-adrenolityk, tiazydowy lek moczopędny, antagonista kanału wapniowego lub inhibitorem ACE.  

Możliwe działania niepożądane: zakażenia dróg oddechowych i dróg moczowych, zapalenie pęcherza, nietrzymanie moczu, jadłowstręt, niepokój, bezsenność, nerwowość, zawroty głowy, senność, kołatanie serca, tachykardia, kaszel, duszność, katar, zapalenie oskrzeli, ból brzucha, niestrawność, nudności, biegunka, suchość w jamie ustnej, świąd, bóle pleców i mięśni, objawy grypopodobne, obrzęki.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami