Doxonex

Lek Doxonex zawiera doksazosynę, która silnie i wybiórczo blokuje receptory alfa1-adrenergiczne.
Dzięki blokowaniu tych receptorów w obrębie mięśni pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz jego torebki łagodzi dolegliwości związane z rozrostem gruczołu krokowego, natomiast blokując receptory w naczyniach obwodowych obniża ciśnienie krwi.

Doksazosyna działa korzystnie na stężenie lipidów we krwi.

Lek Doxonex jest wskazany w leczeniu objawów klinicznych spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH), a także w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale nie jako lek pierwszego rzutu.

Może być stosowany w skojarzeniu z tiazydowym lekiem moczopędnym, beta-adrenolitykiem, antagonistą kanału wapniowego lub inhibitorem konwertazy angiotensyny.

Jaki jest skład Doxonex, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest doksazosyna. Każda tabletka zawiera odpowiednio 1 mg lub 2 mg lub 4 mg doksazosyny (w postaci mezylanu doksazosyny).

– Inne składniki leku to celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Doxonex – jak stosować ten lek?

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawki leku mogą być różne dla różnych osób.

Lekarz zaleci najodpowiedniejszą dawkę leku dla każdego pacjenta. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Lek może być przyjmowany w trakcie posiłku lub niezależnie od niego. Tabletki należy połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu.

Doksazosyna jest przeznaczona do długotrwałego stosowania.

Zwykle zaleca się następujące dawkowanie:

Łagodny rozrost gruczołu krokowego
Dawka początkowa leku Doxonex wynosi 1 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej odpowiedzi na leczenie, lekarz może zwiększyć dawkę do 2 mg, a następnie do 4 mg i do maksymalnej zalecanej dawki dobowej wynoszącej 8 mg. Dawka powinna być zwiększana przez lekarza stopniowo, co 1–2 tygodnie. Zazwyczaj zalecana dawka wynosi od 2 mg do 4 mg na dobę.
Doksazosynę można stosować u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH), którzy mają nadciśnienie tętnicze, jak i prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Podobnie jak w przypadku innych leków tego typu, lekarz zaleci kontrolę ciśnienia krwi na początku leczenia.

Nadciśnienie tętnicze
Lek Doxonex jest stosowany raz na dobę. Dawka początkowa wynosi 1 mg. Po 1–2 tygodniach leczenia lekarz może zwiększyć dawkę do 2 mg, a następnie, w razie potrzeby, do 4 mg. U większości pacjentów, odpowiedź na leczenie doksazosyną występuje po zastosowaniu dawki do 4 mg. W razie potrzeby lekarz może dalej zwiększać dawkę, do maksymalnej zalecanej dawki dobowej wynoszącej 8 mg.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku, gdy przedawkowanie doprowadzi do niedociśnienia tętniczego, pacjenta należy niezwłocznie ułożyć w pozycji leżącej na plecach z uniesionymi nogami. W zależności od sytuacji klinicznej lekarz zastosuje odpowiednie leczenie objawowe.

Ze względu na fakt, że doksazosyna w dużym stopniu wiąże się z białkami, dializa nie jest skuteczna.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Doxonex – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można stosować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Doxonex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ze względu na fakt, że nie przeprowadzono odpowiednio kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży, bezpieczeństwo stosowania leku Doxonex w okresie ciąży nie zostało dotychczas określone.
W związku z tym lek Doxonex należy stosować tylko wówczas, gdy – w opinii lekarza – potencjalne korzyści dla matki przeważają nad ewentualnym ryzykiem dla płodu.

Lek jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Doxonex i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Doxonex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Doxonex. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Doxonex 2 mg, 4 mg tabletki (Doxazosinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Doxonex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Doxonex 2 mg, 4 mg tabletki (Doxazosinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Doxonex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 4,00 na 10)
Chcesz schudnąć? Dowiedz się, czym jest dieta ketogeniczna i w jaki sposób pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy? - czytaj tutaj.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.