DOXONEX

CO TO JEST I JAK DZIAŁA DOXONEX? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Doxonex zawiera doksazosynę, która silnie i wybiórczo blokuje receptory alfa1-adrenergiczne.
Dzięki blokowaniu tych receptorów w obrębie mięśni pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz jego torebki łagodzi dolegliwości związane z rozrostem gruczołu krokowego, natomiast blokując receptory w naczyniach obwodowych obniża ciśnienie krwi.

Doksazosyna działa korzystnie na stężenie lipidów we krwi.

Lek Doxonex jest wskazany w leczeniu objawów klinicznych spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH), a także w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale nie jako lek pierwszego rzutu.

Może być stosowany w skojarzeniu z tiazydowym lekiem moczopędnym, beta-adrenolitykiem, antagonistą kanału wapniowego lub inhibitorem konwertazy angiotensyny.

SKŁAD DOXONEX, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

– Substancją czynną leku jest doksazosyna. Każda tabletka zawiera odpowiednio 1 mg lub 2 mg lub 4 mg doksazosyny (w postaci mezylanu doksazosyny).

– Inne składniki leku to celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan.

JAKIE JEST DAWKOWANIE DOXONEX? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawki leku mogą być różne dla różnych osób.

Lekarz zaleci najodpowiedniejszą dawkę leku dla każdego pacjenta. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Lek może być przyjmowany w trakcie posiłku lub niezależnie od niego. Tabletki należy połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu.

Doksazosyna jest przeznaczona do długotrwałego stosowania.

Zwykle zaleca się następujące dawkowanie:

Łagodny rozrost gruczołu krokowego
Dawka początkowa leku Doxonex wynosi 1 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej odpowiedzi na leczenie, lekarz może zwiększyć dawkę do 2 mg, a następnie do 4 mg i do maksymalnej zalecanej dawki dobowej wynoszącej 8 mg. Dawka powinna być zwiększana przez lekarza stopniowo, co 1–2 tygodnie. Zazwyczaj zalecana dawka wynosi od 2 mg do 4 mg na dobę.
Doksazosynę można stosować u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH), którzy mają nadciśnienie tętnicze, jak i prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Podobnie jak w przypadku innych leków tego typu, lekarz zaleci kontrolę ciśnienia krwi na początku leczenia.

Nadciśnienie tętnicze
Lek Doxonex jest stosowany raz na dobę. Dawka początkowa wynosi 1 mg. Po 1–2 tygodniach leczenia lekarz może zwiększyć dawkę do 2 mg, a następnie, w razie potrzeby, do 4 mg. U większości pacjentów, odpowiedź na leczenie doksazosyną występuje po zastosowaniu dawki do 4 mg. W razie potrzeby lekarz może dalej zwiększać dawkę, do maksymalnej zalecanej dawki dobowej wynoszącej 8 mg.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI DOXONEX, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku, gdy przedawkowanie doprowadzi do niedociśnienia tętniczego, pacjenta należy niezwłocznie ułożyć w pozycji leżącej na plecach z uniesionymi nogami. W zależności od sytuacji klinicznej lekarz zastosuje odpowiednie leczenie objawowe.

Ze względu na fakt, że doksazosyna w dużym stopniu wiąże się z białkami, dializa nie jest skuteczna.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek można stosować niezależnie od posiłków.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ DOXONEX W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ze względu na fakt, że nie przeprowadzono odpowiednio kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży, bezpieczeństwo stosowania leku Doxonex w okresie ciąży nie zostało dotychczas określone.
W związku z tym lek Doxonex należy stosować tylko wówczas, gdy – w opinii lekarza – potencjalne korzyści dla matki przeważają nad ewentualnym ryzykiem dla płodu.

Lek jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią.

ULOTKA LEKU DOXONEX – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – DOXONEX CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - DOXONEX CENA, REFUNDACJA

DOXONEX OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here