Doxonex

12345678910
(1 ocen, średnia: 4,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Doxonex zawiera doksazosynę, która silnie i wybiórczo blokuje receptory alfa1-adrenergiczne.
Dzięki blokowaniu tych receptorów w obrębie mięśni pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz jego torebki łagodzi dolegliwości związane z rozrostem gruczołu krokowego, natomiast blokując receptory w naczyniach obwodowych obniża ciśnienie krwi.

Doksazosyna działa korzystnie na stężenie lipidów we krwi.

Lek Doxonex jest wskazany w leczeniu objawów klinicznych spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH), a także w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale nie jako lek pierwszego rzutu.

Może być stosowany w skojarzeniu z tiazydowym lekiem moczopędnym, beta-adrenolitykiem, antagonistą kanału wapniowego lub inhibitorem konwertazy angiotensyny.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Doxonex.

Skład

– Substancją czynną leku jest doksazosyna. Każda tabletka zawiera odpowiednio 1 mg lub 2 mg lub 4 mg doksazosyny (w postaci mezylanu doksazosyny).

– Inne składniki leku to celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawki leku mogą być różne dla różnych osób.

Lekarz zaleci najodpowiedniejszą dawkę leku dla każdego pacjenta. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Lek może być przyjmowany w trakcie posiłku lub niezależnie od niego. Tabletki należy połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu.

Doksazosyna jest przeznaczona do długotrwałego stosowania.

Zwykle zaleca się następujące dawkowanie:

Łagodny rozrost gruczołu krokowego
Dawka początkowa leku Doxonex wynosi 1 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej odpowiedzi na leczenie, lekarz może zwiększyć dawkę do 2 mg, a następnie do 4 mg i do maksymalnej zalecanej dawki dobowej wynoszącej 8 mg. Dawka powinna być zwiększana przez lekarza stopniowo, co 1–2 tygodnie. Zazwyczaj zalecana dawka wynosi od 2 mg do 4 mg na dobę.
Doksazosynę można stosować u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH), którzy mają nadciśnienie tętnicze, jak i prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Podobnie jak w przypadku innych leków tego typu, lekarz zaleci kontrolę ciśnienia krwi na początku leczenia.

Nadciśnienie tętnicze
Lek Doxonex jest stosowany raz na dobę. Dawka początkowa wynosi 1 mg. Po 1–2 tygodniach leczenia lekarz może zwiększyć dawkę do 2 mg, a następnie, w razie potrzeby, do 4 mg. U większości pacjentów, odpowiedź na leczenie doksazosyną występuje po zastosowaniu dawki do 4 mg. W razie potrzeby lekarz może dalej zwiększać dawkę, do maksymalnej zalecanej dawki dobowej wynoszącej 8 mg.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku, gdy przedawkowanie doprowadzi do niedociśnienia tętniczego, pacjenta należy niezwłocznie ułożyć w pozycji leżącej na plecach z uniesionymi nogami. W zależności od sytuacji klinicznej lekarz zastosuje odpowiednie leczenie objawowe.

Ze względu na fakt, że doksazosyna w dużym stopniu wiąże się z białkami, dializa nie jest skuteczna.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek można stosować niezależnie od posiłków.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ze względu na fakt, że nie przeprowadzono odpowiednio kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży, bezpieczeństwo stosowania leku Doxonex w okresie ciąży nie zostało dotychczas określone.
W związku z tym lek Doxonex należy stosować tylko wówczas, gdy – w opinii lekarza – potencjalne korzyści dla matki przeważają nad ewentualnym ryzykiem dla płodu.

Lek jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here