Konsultacja merytoryczna:

Doxanorm

Doxanorm jest lekiem blokującym jeden z receptorów znajdujących się między innymi w naczyniach krwionośnych oraz mięśniach gruczołu krokowego i szyjki pęcherza moczowego (receptor 1- adrenergiczny). Dzięki blokowaniu tego receptora powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, a także ułatwia oddawanie moczu i zmniejsza dolegliwości u osób z objawowym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

Doxanorm stosuje się:
– w samoistnym nadciśnieniu tętniczym – zarówno w monoterapii (jako jedyny lek), jak i w leczeniu skojarzonym (razem z innymi lekami); u większości pacjentów lek jest skuteczny w monoterapii, jeśli jednak konieczne jest zastosowanie leczenia skojarzonego, podaje się go z tiazydowym lekiem moczopędnym (np. klopamidem), antagonistą receptorów adrenergicznych beta (np. metoprololem), antagonistą kanałów wapniowych (np. amlodypiną) lub inhibitorem konwertazy angiotensyny (np. enalaprylem);
– w łagodnym rozroście gruczołu krokowego (leczenie objawowe).

Jaki jest skład Doxanorm, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest doksazosyna (w postaci mezylanu doksazosyny).

Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Doxanorm – jak stosować ten lek?

Doxanorm należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Leczenie nadciśnienia tętniczego
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 1 mg na dobę (1 tabletka leku Doxanorm 1 mg) podawanej jednorazowo, doustnie. W zależności od skuteczności leczenia, co 2 lub 3 tygodnie dawkę można podwajać, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta: początkowo do 2 mg, a następnie do 4 mg jeden raz na dobę. U większości pacjentów, którzy reagują na leczenie doksazosyną, skuteczna dawka wynosi 4 mg na dobę. Dawka maksymalna wynosi 16 mg na dobę.

Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 1 mg na dobę (1 tabletka leku Doxanorm 1 mg) podawanej jednorazowo, doustnie. W zależności od skuteczności leczenia, co 1 lub 2 tygodnie dawkę można podwajać, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta: początkowo do 2 mg, a następnie do 4 mg jeden raz na dobę.

Średnia dawka podtrzymująca wynosi od 2 do 4 mg doksazosyny na dobę, a maksymalna 8 mg na dobę.

Dzieci
Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania u dzieci, dlatego preparatu nie należy stosować w tej grupie wiekowej.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowywania dawki.

Pacjenci z niewydolnością wątroby
Ponieważ doksazosyna metabolizowana jest w wątrobie, w przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby należy zachować szczególną ostrożność, a w razie ciężkich zaburzeń czynności wątroby leku nie należy stosować.

Pacjenci z niewydolnością nerek
Należy stosować standardowe (możliwie najmniejsze) zalecane dawki, a zwiększanie dawek należy przeprowadzać pod ścisłym nadzorem lekarza.

Doksazosyna nie jest usuwana podczas hemodializy (jest w wysokim stopniu związana z białkami osocza).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Doxanorm może wystąpić niedociśnienie tętnicze. Możliwe jest również wystąpienie omdlenia.

Jeśli w wyniku przedawkowania leku wystąpi niedociśnienie tętnicze, należy ułożyć pacjenta na wznak z uniesionymi nogami i natychmiast skontaktować się z lekarzem, który w razie konieczności podejmie odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Doxanorm – czy mogę spożywać alkohol?

Doxanorm można stosować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Doxanorm w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub jeśli pacjentka podejrzewa lub planuje ciążę przed zastosowaniem leku Doxanorm należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Leku Doxanorm nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Podczas stosowania leku Doxanorm nie karmić piersią.

Ulotka Doxanorm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Doxanorm, 1 mg, 2 mg, 4 mg, tabletki (Doxazosinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 43 razy

Rozmiar plku 239.55 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Doxanorm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Doxanorm, 1 mg, 2 mg, 4 mg, tabletki (Doxazosinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 27 razy

Rozmiar plku 273.62 KB

Cena - ile kosztuje Doxanorm?

Cena Doxanorm i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Doxanorm.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Doxanorm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie PERSPIREX STRONG Antyperspirant (Opakowanie: 20 ml)PERSPIREX STRONG Antyperspirant (Opakowanie: 20 ml) jest przeznaczony dla skóry normalnej, a dzięki specjalnie opracowanej formule silnie działa nawet przy wysokiej potliwości. Jest niezwykle skuteczny w ochronie przed potem i jego nieprzyjemnym zapachem. Po zastosowaniu skóra nie jest mokra, ale odpowiednio zadbana, co daje poczucie komfortu i świeżości. Działanie produktu jest efektywne nawet do 5 dni po zastosowaniu…

24.35 

Zastosowanie Pure Encapsulations Vitamin B12 Methylcobalamin kapsułki (Opakowanie: 90 szt.)Pure Encapsulations Vitamin B12 Methylcobalamin kapsułki (Opakowanie: 90 szt.) to suplement diety uzupełniający witaminę B12 w formie metylokobalaminy w organiźmie.
Przeznaczony jest dla osób dorosłych, których dieta nie zaspopokaja zapotrzebowania na ten składnik odżywczy oraz u których wydatek energetyczny tej witaminy jest zwiększony. Przydatny również dla wegetarian i wegan…

85.99 

Zastosowanie Kneipp delikatny kremowy peeling do ciała (Opakowanie: 40 ml)Kneipp delikatny kremowy peeling do ciała (Opakowanie: 40 ml) stanowi kombinację drobnych kryształów z odżywczym olejkiem migdałowym złuszczający naskórek oraz poprawiający strukturę skóry ciała. Po aplikacji skóra staje się gładka i bardziej promienna. Efekt działania Kneipp delikatny kremowy peeling do ciała (Opakowanie: 40 ml)Kneipp delikatny kremowy peeling…

7.99 

Zastosowanie Vichy Dercos szampon zwalczający łupież suchy (Opakowanie: 200 ml)Vichy Dercos szampon zwalczający łupież suchy (Opakowanie: 200 ml) przeznaczony do włosów suchych, zapewnia podwójne działanie w walce przeciw uciążliwemu łupieżowi. Skutecznie zwalcza suchy łupież, przywracając komfort skórze głowy oraz zapobiega jego nawrotom.

uciążliwy, nawracający łupież suchy
odpowiedni dla włosów suchych
odpowiedni dla włosów cienkich…

59.99 

Zastosowanie Biotynox tabletki (Opakowanie: 60 )Biotynox tabletki (Opakowanie: 60 ) należy do grupy preparatów witaminowych i zawiera biotynę, która jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B. Lek stosuje się w leczeniu niedoboru biotyny objawiającego się wypadaniem włosów, zaburzeniami wzrostu włosów i paznokci, stanami zapalnymi skóry zlokalizowanymi wokół oczu, nosa, ust, uszu i krocza. Lek należy stosować tylko po wykluczeniu przez…

51.97 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief