Doxanorm jest lekiem blokującym jeden z receptorów znajdujących się między innymi w naczyniach krwionośnych oraz mięśniach gruczołu krokowego i szyjki pęcherza moczowego (receptor 1- adrenergiczny). Dzięki blokowaniu tego receptora powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, a także ułatwia oddawanie moczu i zmniejsza dolegliwości u osób z objawowym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
Doxanorm stosuje się:
– w samoistnym nadciśnieniu tętniczym – zarówno w monoterapii (jako jedyny lek), jak i w leczeniu skojarzonym (razem z innymi lekami); u większości pacjentów lek jest skuteczny w monoterapii, jeśli jednak konieczne jest zastosowanie leczenia skojarzonego, podaje się go z tiazydowym lekiem moczopędnym (np. klopamidem), antagonistą receptorów adrenergicznych beta (np. metoprololem), antagonistą kanałów wapniowych (np. amlodypiną) lub inhibitorem konwertazy angiotensyny (np. enalaprylem);
– w łagodnym rozroście gruczołu krokowego (leczenie objawowe).
Więcej informacji na temat leku Doxanorm:
Jaki jest skład Doxanorm, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest doksazosyna (w postaci mezylanu doksazosyny).
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Doxanorm – jak stosować ten lek?
Doxanorm należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 1 mg na dobę (1 tabletka leku Doxanorm 1 mg) podawanej jednorazowo, doustnie. W zależności od skuteczności leczenia, co 2 lub 3 tygodnie dawkę można podwajać, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta: początkowo do 2 mg, a następnie do 4 mg jeden raz na dobę. U większości pacjentów, którzy reagują na leczenie doksazosyną, skuteczna dawka wynosi 4 mg na dobę. Dawka maksymalna wynosi 16 mg na dobę.
Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 1 mg na dobę (1 tabletka leku Doxanorm 1 mg) podawanej jednorazowo, doustnie. W zależności od skuteczności leczenia, co 1 lub 2 tygodnie dawkę można podwajać, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta: początkowo do 2 mg, a następnie do 4 mg jeden raz na dobę.
Średnia dawka podtrzymująca wynosi od 2 do 4 mg doksazosyny na dobę, a maksymalna 8 mg na dobę.
Dzieci
Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania u dzieci, dlatego preparatu nie należy stosować w tej grupie wiekowej.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowywania dawki.
Pacjenci z niewydolnością wątroby
Ponieważ doksazosyna metabolizowana jest w wątrobie, w przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby należy zachować szczególną ostrożność, a w razie ciężkich zaburzeń czynności wątroby leku nie należy stosować.
Pacjenci z niewydolnością nerek
Należy stosować standardowe (możliwie najmniejsze) zalecane dawki, a zwiększanie dawek należy przeprowadzać pod ścisłym nadzorem lekarza.
Doksazosyna nie jest usuwana podczas hemodializy (jest w wysokim stopniu związana z białkami osocza).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Doxanorm może wystąpić niedociśnienie tętnicze. Możliwe jest również wystąpienie omdlenia.
Jeśli w wyniku przedawkowania leku wystąpi niedociśnienie tętnicze, należy ułożyć pacjenta na wznak z uniesionymi nogami i natychmiast skontaktować się z lekarzem, który w razie konieczności podejmie odpowiednie leczenie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Doxanorm – czy mogę spożywać alkohol?
Doxanorm można stosować niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Doxanorm w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub jeśli pacjentka podejrzewa lub planuje ciążę przed zastosowaniem leku Doxanorm należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Leku Doxanorm nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Podczas stosowania leku Doxanorm nie karmić piersią.
Ulotka Doxanorm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Doxanorm, 1 mg, 2 mg, 4 mg, tabletki (Doxazosinum)
Pobrano 43 razy
Rozmiar plku 239.55 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Doxanorm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Doxanorm, 1 mg, 2 mg, 4 mg, tabletki (Doxazosinum)
Pobrano 27 razy
Rozmiar plku 273.62 KB
Cena - ile kosztuje Doxanorm?
Cena Doxanorm i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Doxanorm.
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Doxanorm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.