Hydrokortyzon
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Hydrokortyzon – lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, należący do grupy glikokortykosteroidów. Jest to również naturalny hormon produkowany przez korę nadnerczy. Ponadto wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwwstrząsowe oraz immunosupresyjne. Hydrokortyzon nie działa na przyczynę zapalenia, lecz łagodzi jego objawy. Wskazaniem do stosowania leku są choroby autoimmunologiczne, choroby alergiczne, skórne reakcje zapalne, niedoczynność przysadki z wtórną niedoczynnością kory nadnerczy, uzupełnienie hormonu w niedoczynności kory nadnerczy oraz w leczeniu zespołu nadnerczo-płciowego i zespole Nelsona po adrenalektomii.
Hydrokortyzon występuje w postaci tabletek, maści lub kremu do stosowania miejscowego (octan hydrokortyzonu) oraz roztworu do wstrzyknięć. Na rynku aptecznym dostępne są preparaty kilkuskładnikowe, łączące hydrokortyzon z innymi substancjami m.in. z neomycyną, natamycyną, oksytetracykliną, eskuliną, cynkiem.
Możliwe działania niepożądane: zależą od miejsca podania. Po podaniu doustnym oraz dożylnym może wystąpić zatrzymanie płynów w organizmie, zastoinowa niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni, osteoporoza, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, arytmia, bóle głowy, nieostre widzenie. Po zastosowaniu miejscowym może pojawić się miejscowe podrażnienie, rozstępy skórne, trądzik, hipo- lub hiperpigmentacja.