Konsultacja merytoryczna:

Hemkortin-HC

Czopki Hemkortin-HC zawierają hydrokortyzon, który działa przeciwzapalnie i siarczan cynku działający ściągająco. Lek zmniejsza obrzęk i stan zapalny odbytu, hamuje krwawienia i działa przeciwświądowo.

Czopki są wskazane w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Mogą być stosowane w leczeniu przed- i pooperacyjnym.

Jaki jest skład Hemkortin-HC, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: octan hydrokortyzonu i siarczan cynku.

Jeden czopek zawiera:

substancje czynne:
10 mg octanu hydrokortyzonu
10 mg jednowodnego siarczanu cynku

substancja pomocnicza:
tłuszcz twardy (Witepsol)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Hemkortin-HC – jak stosować ten lek?

Zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

U dorosłych zwykle stosuje się jeden czopek rano, jeden wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu.

Stosować przez trzy do czterech dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Sposób stosowania
Rozerwać opakowanie czopka, wyjąć czopek i wsunąć go delikatnie w odbyt zaostrzonym końcem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie notowano przypadków zatrucia. W razie przypadkowego połknięcia czopków zleca się płukanie żołądka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia czopków, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hemkortin-HC – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hemkortin-HC w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Ciąża
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne i embriotoksyczne hydrokortyzonu. Istnieją niepotwierdzone dane wskazujące na ryzyko powstawania rozszczepu podniebienia, wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwoju płodów pod wpływem hydrokortyzonu oraz supresyjnego wpływu na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza w organizmach płodów pod wpływem hydrokortyzonu stosowanego u kobiet w ciąży. Dlatego preparat u kobiet w ciąży może być zastosowany tylko jeżeli istnieje bezwzględna konieczność zastosowania tego leku, po dokładnej ocenie przez lekarza ryzyka i korzyści.

Karmienie piersią
Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią ze względu na niebezpieczeństwo hamowania wzrostu przez hydrokortyzon.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Hemkortin-HC

Ulotka Hemkortin-HC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Hemkortin-HC 5 mg + 5 mg, maść (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 31 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Hemkortin-HC 10 mg + 10 mg, czopki (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 30 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Hemkortin-HC m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Hemkortin-HC 5 mg + 5 mg, maść (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Hemkortin-HC 10 mg + 10 mg, czopki (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Hemkortin-HC?

Cena Hemkortin-HC i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Hemkortin-HC.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Hemkortin-HC? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz