Alkindi

Lek Alkindi zawiera lek o nazwie hydrokortyzon. Hydrokortyzon należy do grupy leków o nazwie kortykosteroidy.

Hydrokortyzon to syntetyczna odmiana hormonu o nazwie kortyzol. Kortyzol jest wytwarzany naturalnie w organizmie przez nadnercza. Lek Alkindi stosuje się, gdy organizm nie wytwarza dostatecznych ilości kortyzolu z powodu braku działania części nadnerczy (niedoczynność nadnerczy, często spowodowana dziedzicznym schorzeniem o nazwie wrodzony niedorozwój nadnerczy).

Jaki jest skład Alkindi, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest hydrokortyzon
– Alkindi 0,5 mg granulki w kapsułkach otwieranych: każda kapsułka zawiera 0,5 mg hydrokortyzonu
– Alkindi 1 mg granulki w kapsułkach otwieranych: każda kapsułka zawiera 1 mg hydrokortyzonu
– Alkindi 2 mg granulki w kapsułkach otwieranych: każda kapsułka zawiera 2 mg hydrokortyzonu
– Alkindi 5 mg granulki w kapsułkach otwieranych: każda kapsułka zawiera 5 mg hydrokortyzonu

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, magnezu stearynian i etyloceluloza.
– Kapsułka jest wykonana z hypromelozy.
– Farba drukarska na kapsułkach zawiera szelak, glikol propylenowy i stężony roztwór amoniaku.

Farba na kapsułce o mocy 0,5 mg zawiera także potasu wodorotlenek i żelaza tlenek czerwony (E 172). Farba na kapsułce o mocy 1 mg zawiera także indygotynę (E 132). Farba na kapsułce o mocy 2 mg zawiera także indygotynę (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172) i tytanu dwutlenek (E 171). Farba na kapsułce o mocy 5 mg zawiera także potasu wodorotlenek, tytanu dwutlenek (E 171) i żelaza tlenek czarny (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Alkindi – jak stosować ten lek?

Endokrynolog określi właściwą dawkę leku w oparciu o masę ciała lub rozmiar (powierzchnię ciała) dziecka, a następnie skoryguje dawkę, gdy dziecko urośnie. W trakcie choroby, zabiegu chirurgicznego i w okresie poważnego stresu endokrynolog może zalecić przyjęcie dodatkowych dawek leku Alkindi, a także podawanie dziecku innych postaci hydrokortyzonu zamiast lub dodatkowo wobec leku Alkindi.

Jak podawać lek
Granulki należy podawać doustnie; nie należy ich rozgryzać. Otoczki kapsułki nie należy połykać, ale należy ją ostrożnie otworzyć w następujący sposób:

Otwieranie kapsułek z lekiem Alkindi i podawanie granulek

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania dziecku większej od zalecanej ilości leku należy jak najszybciej skontaktować się z endokrynologiem lub farmaceutą w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alkindi – czy mogę spożywać alkohol?

Niektóre pokarmy i napoje mogą wpływać na działanie leku i mogą wymagać od endokrynologa zmniejszenia dawki przyjmowanej przez dziecko. Zalicza się do nich:
– Sok grejpfrutowy.
– Lukrecja.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alkindi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Hydrokortyzon może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią, gdy organizm nie wytwarza dostatecznych ilości kortyzolu. .

Brak informacji odnośnie do wpływu leku Alkindi na płodność.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Alkindi nie wywiera wpływu na zdolność wykonywania precyzyjnych zadań (np. jazdy na rowerze) lub posługiwania się maszynami przez dziecko.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Alkindi i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Alkindi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Alkindi. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Alkindi 0,5 mg, 1 mg. 2 mg, 5 mg, granulki w kapsułkach otwieranych (Hydrokortyzon)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alkindi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Alkindi 0,5 mg, 1 mg. 2 mg, 5 mg, granulki w kapsułkach otwieranych (Hydrokortyzon)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Alkindi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 4,50 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.