Konsultacja merytoryczna:

Proktosedon

Proktosedon jest lekiem o skojarzonym działaniu składników. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, cynchokaina miejscowo znieczulająco. Neomycyna – antybiotyk o szerokim zakresie działania, zapobiega wtórnym zakażeniom i leczy miejscowe zakażenia wywołane przez gronkowce i wrażliwe bakterie Gram-ujemne. Eskulina hamuje krwawienia z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, świąd, obrzęk i krwawienie.

Czopki Proktosedon są wskazane w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Mogą być stosowane w okresie przed- i pooperacyjnym.

Jaki jest skład Proktosedon, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: octan hydrokortyzonu, chlorowodorek cynchokainy, eskulina i siarczan neomycyny.

Jeden czopek zawiera:

substancje czynne:
5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu (Hydrocortisonum)
5 mg chlorowodorku cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum)
10 mg siarczanu neomycyny (Neomycini sulfas)
10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu (Esculinum)

substancja pomocnicza:
tłuszcz twardy (Witepsol)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , , .

Dawkowanie preparatu Proktosedon – jak stosować ten lek?

Proktosedon należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

U dorosłych zwykle stosuje się jeden czopek rano, jeden wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu.

Stosować przez trzy do sześciu dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Sposób stosowania
Rozerwać opakowanie czopka, wyjąć czopek i wsunąć go delikatnie w odbyt zaostrzonym końcem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie notowano przypadków zatrucia. W razie przypadkowego połknięcia czopków zleca się płukanie żołądka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia czopków, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Proktosedon – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Proktosedon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne i embriotoksyczne hydrokortyzonu. Istnieją niepotwierdzone dane wskazujące na ryzyko powstawania rozszczepu podniebienia, wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwoju płodów pod wpływem hydrokortyzonu oraz supresyjnego wpływu na oś podzgórze-przysadka-nadnercza w organizmach płodów pod wpływem hydrokortyzonu stosowanego u kobiet w ciąży. Dlatego preparat Proktosedon u kobiet w ciąży może być zastosowany tylko jeżeli istnieje bezwzględna konieczność zastosowania tego leku, po dokładnej ocenie przez lekarza ryzyka i korzyści.

Leku Proktosedon nie należy stosować w okresie karmienia piersią ze względu na niebezpieczeństwo hamowania wzrostu dziecka przez hydrokortyzon.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Proktosedon

Ulotka Proktosedon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Proktosedon 5 mg + 5 mg + 10 mg + 10 mg, czopki (Hydrocortisonum + Cinchocaini hydrochloridum + Esculinum + Neomycini sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 37 razy

Rozmiar plku 111.00 KB


Proktosedon 5 mg + 5 mg + 10 mg + 10 mg, maść (Hydrocortisonum + Cinchocaini hydrochloridum + Esculinum + Neomycini sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 41 razy

Rozmiar plku 111.38 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Proktosedon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Proktosedon 5 mg + 5 mg + 10 mg + 10 mg, czopki (Hydrocortisonum + Cinchocaini hydrochloridum + Esculinum + Neomycini sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 100.24 KB


  Proktosedon 5 mg + 5 mg + 10 mg + 10 mg, maść (Hydrocortisonum + Cinchocaini hydrochloridum + Esculinum + Neomycini sulfas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 98.85 KB

Cena - ile kosztuje Proktosedon?

Cena Proktosedon i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Proktosedon.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Proktosedon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Proktosedon”

  1. Ten lek mnie uratował był ból pieczenie swędzenie świąd taki że nie sposób było się nie drapać co doprowadziło do ran otwartych.Ulga przyszła po 3 dniu dodatkowo oskarzalam pośladki wewnętrznie octoniseptem pomogło ulga niesamowita

    Odpowiedz

Dodaj komentarz