Jak zapobiegać plamom słonecznym na skórze?

Kiedy mówimy o problemach skórnych lub plamach słonecznych, zazwyczaj myślimy bezpośrednio o różnych typach raka skóry, takich jak czerniak lub rak. Istnieją jednak również inne rodzaje konsekwencji nadmiernej ekspozycji na słońce, na które musimy zwracać uwagę, aby nie spowodowały one poważnych problemów. Chodzi mi o plamy posłoneczne, zlokalizowane głównie na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Istnieją różne rodzaje plam, w zależności od ich rozszerzenia i tonalności.

Rodzaje plam słonecznych

1. Pajączki.
Powstają w wyniku działania słońca na skórę twarzy, szyi i klatki piersiowej, które rozszerza naczynia włosowate czyniąc małe naczynia krwionośne widoczne w niebieskich i czerwonych odcieniach, w kształcie pajęczej sieci, stąd ich nazwa.

2. Aktynowe lub słoneczne plamy soczewicowate.
Są to plamy o wielkości od 2 do 20 milimetrów, które pojawiają się w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego. Zazwyczaj pojawiają się one w różnych miejscach twarzy, takich jak czoło, policzki i skronie, a także na klatce piersiowej i grzbietach rąk.

3. Znamiona.
Tak naprawdę nie są to plamy powstałe w wyniku ekspozycji na słońce, ponieważ ich istnienie jest uwarunkowane genetycznie, ale mogą stać się złośliwe w wyniku działania na nie promieni słonecznych.

4. Melasma.
Są to plamy o rozproszonym brązowym odcieniu, które pojawiają się na twarzy. Oprócz nadmiernej ekspozycji na słońce, są one powodowane przez problemy hormonalne, takie jak ciąża lub stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Plamy te pojawiają się zazwyczaj na czole, górnej wardze lub policzkach.

5. Piegi.
Są to bardzo małe plamki zlokalizowane w tych samych miejscach co melasma. Zazwyczaj pojawiają się od dzieciństwa na skórze o bardzo jasnym zabarwieniu, ale ekspozycja na słońce może je zwielokrotnić.

Jak zapobiegać plamom słonecznym na skórze

Środki zapobiegające powstawaniu plam posłonecznych

Środki zapobiegające powstawaniu plam posłonecznych na skórze są bardzo proste i prawdopodobnie będą brzmiały dla Ciebie znajomo, ponieważ są to zalecenia, które słyszymy od specjalistów każdego lata.

Pierwszym i najważniejszym jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVA i UVB, te pierwsze są powszechne w zimie i nie powodują bólu, choć powodują uszkodzenia, takie jak starzenie się skóry, plamy i czerniak; natomiast promienie UVB są tymi, które pojawiają się częściej w lecie i powodują oparzenia skóry. Zaleca się stosowanie filtra przeciwsłonecznego o faktorze 50 do twarzy, a także do ochrony ust, ponieważ jest to bardzo wrażliwa skóra. Powinniśmy nakładać krem na pół godziny przed ekspozycją na słońce i powtarzać tę czynność co dwie godziny lub po kąpieli. (zobacz żele i kremy do opalania  na BL Market)

Mamy tendencję do myślenia, że ulegamy poparzeniom słonecznym tylko wtedy, gdy jesteśmy bezpośrednio wystawieni na działanie promieni słonecznych, co jest całkowitą nieprawdą, ponieważ promieniowanie występuje również zimą lub gdy niebo jest zachmurzone, dlatego też ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok. Powinniśmy też zakrywać głowy.

Bardzo ważne jest również, aby nie nadużywać słońca, zwłaszcza w godzinach największego promieniowania, czyli między 11 a 16. Musimy wziąć pod uwagę naszą ekspozycję na słońce podczas stosowania leków fotouczulających, takich jak leki przeciwtrądzikowe, przeciwzapalne, hormonalne środki antykoncepcyjne, antydepresanty, leki przeciwhistaminowe na skórę, kortykoidy, leki przeczyszczające i przeciwnadciśnieniowe.

Istnieje również wiele pokarmów, które są korzystne dla zapobiegania tym problemom skórnym, takich jak marchew, która jest głównym źródłem beta-karotenu i działa jako przeciwutleniacz, który jest syntetyzowany w postaci witaminy A; tłuste ryby, źródło kwasów omega-3, które zwiększają przepuszczalność błon; czerwone owoce, które zawierają witaminę C oraz dostarczają niezbędnych minerałów i wody, przyspieszając regenerację komórek; owoce o żółtym miąższu, takie jak brzoskwinie, morele, owoce cytrusowe i inne, które chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Reklama

Zabiegi, gdy masz już plamy słoneczne.

Obecnie nie ma 100% skutecznych metod leczenia, które całkowicie wyeliminują plamy słoneczne, ale istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ich widoczności. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na osiągnięcie tego celu, ale zawsze należy odwiedzić dermatologa przed wykonaniem któregokolwiek z tych zabiegów, ponieważ specjalista musi zdiagnozować rodzaj plamy i co dokładnie należy zrobić, aby pomóc jej zniknąć. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy pojawią się jakiekolwiek plamy słoneczne, jest unikanie wystawiania ich na działanie promieni słonecznych.

Zabiegi kosmetyczne, które mogą być korzystne.

1. Związki takie jak kwas azelainowy, kortykosteroidy, hydrochinon lub tetrinoina mogą rozjaśnić plamy.
2. Kremy depigmentacyjne stosowane na noc na melasmę w celu zmniejszenia ciemności plamki.
3. Krioterapia, przydatna w walce z plamami soczewicowatymi, jest stosowana za pomocą rozpylania odparowanego ciekłego azotu, który opala plamę, a gdy skorupa odpadnie, rozjaśnia skórę.
4. Dermabrazja: stosowana w przypadku głębokich lub trudnych do usunięcia przebarwień.
5. Kremy laserowe i hydrochinonowe, korzystne w walce z melasmą, zdolne do jej rozjaśnienia.
6. Światło pulsacyjne: do walki z piegami i plamami soczewicowatymi.

Peeling chemiczny, również w przypadku melasmy, blokuje enzym, który produkuje melaninę i w ten sposób zmniejsza wielkość i koloryt plam.

Inne naturalne produkty, które są korzystne przeciwko plamom są: skrobia kukurydziana, soda oczyszczona, żel aloesowy i sok z cytryny, które powinny być stosowane do plam na około piętnaście minut.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.