Nadchodzące lato wiąże się z nasileniem promieniowania ultrafioletowego, a to w istocie może oddziaływać niekorzystnie na skórę człowieka. Pomijając aspekt estetyczny, promieniowanie
UV może sprzyjać powstaniu nowotworów skórnych. Także warto latem dodatkowo zabezpieczyć skórę odpowiednim filtrem chroniącym przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.
UVA, UVB i UVC- które promieniowanie powoduje największe spustoszenie w skórze?
Wyróżnia się promieniowanie UVA oraz UVB, gdzie te pierwsze wnika do głębokości skóry właściwej, a kolejne do poziomu naskórka. Promienie UVA cechują się największą długością fal (320-400 nm) oraz stanowi ono 95% promieniowania ultrafioletowego. Jest ono w głównej mierze przyczyną starzenia się skóry człowieka. Dociera ono do ziemi przez cały rok, przenika przez szkło czy ubrania. Jego natężenie jest stałe i nie zmienia się w zależności od pory roku. Nie skutkuje powstaniem rumienia czy poparzeń jednak przy dużych ilościach może zintensyfikować rumień wywołany przez UVB. Swą długością sięga do warstwy siateczkowatej i brodawkowatej skóry właściwej. Wpływa niekorzystnie na fibroblasty (komórki produkujące kolagen i elastynę), śródbłonki naczyń oraz macierz międzykomórkową. Potrafi doprowadzić do zmian w obrębie DNA poprzez mechanizm tworzenia reaktywnych form tlenu, wynikiem czego są zmiany nowotworowe. Ponadto powoduje nadmierne przesuszenie skóry oraz jej starzenie się. Przyspiesza rozpad kolagenu oraz prowadzi do zmian w obrębie włókiem elastynowych tzw. elastora słoneczna. Z kolei promieniowanie UVB cechuje długość fali od 280-315 nm. Największe jego nasilenie panuje w okresie letnim oraz w godzinach między 11-15. Nie przechodzi przez szyby i chmury, dlatego też w pochmurny deszcz nie jest ono nasilone, aczkolwiek przenika przez wodę i szkło kwarcowe. Dociera ono w około 5% do ziemi, gdyż w większości jest pochłaniane przez ozon w stratosferze. To ono w głównej mierze jest odpowiedzialne za powstawanie opalenizny. W związku z tym, iż dociera ono do naskórka, powoduje jego uszkodzenia, a także może prowadzić do stanów zapalnych skóry. Rumień powstaje po około 4 godzinach od ekspozycji, a największe nasilenie ma od 8-24 godzin. Powoduje kancerogenezę, oparzenia słoneczne, zaćmę, hamuje aktywność układu immunologicznego człowieka. Jednak ma ono również korzystny aspekt, a mianowicie zwiększa produkcję witaminy D3.
Wyróżnia się również promieniowanie UVC, którego długość fali wynosi od 100 do 280 nm. Jest ono najkrótsze, ale posiada największą energię. Jest to najsilniejszy czynnik rakotwórczy, ale tego typu promieniowanie nie dociera do powierzchni ziemi z uwagi, iż jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową. W warunkach laboratoryjnych udowodniono, że dociera ona do warstwy rogowej naskórka.
Zobacz także:
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne), wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).
Filtry fizyczne i chemiczne
W celu ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym należy stosować filtry słoneczne. W kosmetykach dostępne są filtry chemiczne oraz fizyczne. Filtry chemiczne działają na zasadzie absorpcji promieniowania UV, natomiast fizyczne rozpraszają je bądź odbijają. Najczęściej jako filtry fizyczne wykorzystywane są: tlenek cynku i dwutlenek tytanu, jednak należy pamiętać, iż pozostawiają biały film na skórze. Polecane są one dla dzieci, kobiet w ciąży, osób ze skórą wrażliwą bądź atopową, gdyż działają one tylko na powierzchni skóry. Chronią one przez promieniowaniem UVB oraz częściowo przed UVA. Natomiast filtry chemiczne mają działanie ochronne przed UVA i UVA, a najczęściej są stosowane: oktokrylen (UVB), silatrisol (UVA i UVB), avobenzon (UVA) czy tinosorb M (UVA i UVB),
Oznaczenia SPF i PA na kosmetykach – co oznaczają?
SPF (ang. Sun Protection Factor) jest współczynnikiem określającym, jak długo można przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu do chwili pojawienia się odczynu skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu bez jakiejkolwiek ochrony skóry. Stąd też oznaczenie SPF definiuje współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który określa jak długo można pozostać na zewnątrz w ciągu dnia i być chronionym przed promieniami UVB odpowiedzialnymi za powstanie oparzeń słonecznych.
Oznaczenie PA określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. Jego „siłę”, czy też wielkość ochrony określają plusy.
PA + = pewna ochrona przed promieniowaniem UVA
PA ++ = umiarkowana ochrona przed promieniowaniem UVA
PA +++ = wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA
PA ++++ = bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA
Można powiedzieć, że to jest odpowiednik PPD, tylko nie bardzo dokładny. Natomiast PPD określa ile razy mniejsze promieniowanie UVA, zostało zaabsorbowane przez naszą skórę po zastosowaniu danego filtra. Producenci nie mają obowiązku podać tego współczynnika. Oczywiście im wyższy współczynnik PPD, tym lepiej.
Należy pamiętać, iż filtry słoneczne są ścieralne, tak więc stopień ochrony zmniejsza się pod wpływem pocenia się czy kąpieli, dlatego produkt przeciwsłoneczny należy nakładać grubą warstwą kilkakrotnie w ciągu dnia. Zgonie z badaniami należy stosować około 2 miligramów kosmetyku z filtrem na centymetr kwadratowy skóry. Filtry nie chronią w 100 %, Filtr SPF50 chroni naszą skórę w około 98 %, natomiast SPF30 już w 97%. Zgodnie z prawem kosmetycznym Unii Europejskiej nie można stosować oznaczeń wyższych niż SPF50+.
Zobacz także spis leków dermatogicznych. Znajdziesz w nim między innymi leki stosowane w leczeniu trądziku, środki na grzybicę skóry i preparaty na grzybicę paznokci, a także produkty stosowane na łysienie i wiele innych.