Leki dla seniora

Większość osób starszych ma problemy zdrowotne mniej lub bardziej poważne. Duża część osób po 60 roku życia cierpi na więcej niż jedną chorobę przewlekłą. Wiele leków to leki na receptę od specjalisty, który nadzoruje przebieg leczenia. W większości leki specjalistyczne na receptę są refundowane, dlatego jest to spore udogodnienie dla każdego seniora. Oprócz leków na receptę w aptece kupimy szereg preparatów, suplementów diety i witamin bez recepty, które wspomagają również proces leczenia i pomagają na wiele dolegliwości.

Leki dla seniora

Leki dla seniora bez recepty – podział

W aptece dostaniemy suplementy diety na większość dolegliwości. Możemy bez recepty kupić leki m.in. na alergię, przeziębienie, wspomagające pamięć, przeciwbólowe, na apetyt, przeciw zaparciom i biegunkom. Apteka oferuje również szeroki wachlarz witamin i minerałów dla seniorów, które są bardzo ważne dla osób starszych.

Leki na pamięć dla seniora

Wraz z wiekiem jakość myślenia, zapamiętywania się zmienia. Osoby starsze często mają zaniki pamięci i nie jest to związane wyłącznie z Alzheimerem czy demencją. W aptece można zakupić leki bez recepty, które poprawią przepływ krwi w mózgu oraz wspomagają przekazywanie impulsów nerwowych, a tym samym poprawią funkcje poznawcze i poprawiają zapamiętywanie. Suplementy diety na pamięć zawierają lecytynę, kwasy DHA oraz EPA, wyciąg z miłorzębu lekarskiego, witaminy. Do suplementów diety na pamięć zaliczamy na przykład Doppelherz activ Dla Mózgu, Ginkofar Intense.

Leki na przeziębienie

W aptece senior dostanie również wiele leków, które wspomogą leczenie przeziębienia. Są t leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe (Paracetamol, Ibuprofen), ale także leki na katar (Otrivin, Sinulan) czy kaszel (Herbapect, Mucosolvan)

Leki na lepszy wzrok dla seniora

Osoby starsze mają także często problemy ze wzrokiem. Jest to naturalny element starzenia. Jednak istnieją suplementy diety, które pozwolą dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Warto je zażywać już po 40 roku życia. Suplementy diety poprawiające komfort widzenia zawierają głównie lecytynę oraz witaminy i minerały.

Witaminy i minerały dla seniora

W aptece znajdziemy zestawy witamin przeznaczone dla seniora, które zawierają wszystkie niezbędne witaminy w odpowiednich dawkach (Vita-min plus senior, Gold-vit senior). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ jedna tabletka uzupełni poziom niezbędnych i ważnych mikroelementów. Do wyboru są tabletki, kapsułki, tabletki do rozpuszczania czy herbatki. Bardzo dobrym i często wybieranym produktem są witaminy w płynie, na przykład Biovital, które są dobre w smaku i łatwe w przyjmowaniu

Jakie witaminy i minerały powinien przyjmować senior?

Każdy senior powinien zadbać o swoje zdrowie. Czasem może być to trudne, dlatego warto korzystać z łatwo dostępnych witamin i minerałów z apteki. Senior powinien szczególnie zadbać o poziom wapnia i witaminy D3, które wspomagają zdrowie kości, witaminy C, która poprawi ich odporność, potas, który poprawia przechodzenie impulsów nerwowych, wspomagając także pamięć. Ponadto seniorzy powinni zadbać o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, który poprawi trawienie, koenzymu Q10, który przedłuży skórze młodzieńczy wygląd oraz kwasów omega 3 wspomagających pracę serca, oraz mózgu.