Miłorząb japoński
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Miłorząb japoński – roślina lecznicza znana głównie ze swojego pozytywnego oddziaływania na pamięć. Surowiec farmaceutyczny stanowią liście miłorzębu, które zawierają m.in. ginkgolidy, bilobalid, monoterpeny, kwasy fenolowe, steroidy i flawonoidy. Miłorząb wpływa na poprawę koncentracji i procesu zapamiętywania. Działa antyoksydacyjnie i antyagregacyjnie (zapobiega zlepianiu się płytek krwi). Ponadto ochrania komórki nerwowe i poprawia krążenie mózgowe poprzez ograniczenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i zwiększaniu ich elastyczności. Wyciągi z miłorzębu niwelują szumy uszne, zawroty głowy i ospałość. Głównymi wskazaniami do stosowania miłorzębu są zaburzenia obwodowego krążenia krwi oraz poprawa pamięci i sprawności umysłowej.
Miłorząb japoński dostępny jest w postaci kapsułek, tabletek, ziół do zaparzania oraz nalewki. Występuje również w połączeniu z innymi substancjami m.in. magnezem, lecytyną lub witaminami z grupy B. Działanie miłorzębu opiera się na długotrwałym stosowaniu, a pierwsze efekty można zaobserwować po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania.
Miłorząb japoński znalazł również zastosowanie w kosmetyce jako składnik produktów do cery naczyniowej i opóźniających procesy starzenia się skóry. Znajdziemy go także w pielęgnacyjnych żelach do nóg, które stosuje się w przypadku ich ciężkości, opuchnięcia i uczucia zmęczenia.
Możliwe działania niepożądane: zaburzenia żołądkowo – jelitowe, ból głowy, skórne reakcje alergiczne (rumień, obrzęk). Rzadko mogą wystąpić krwawienia z nosa, oczu, naczyń mózgowych lub przewodu pokarmowego.