Zatroszcz się o chore zatoki jesienią i zimą

W czasie jesiennej pory roku katar staje się naszą codziennością. Błaho do tego podchodzimy wmawiając sobie, że to zwykłe przeziębienie, na pewno przejściowe i zaraz przejdzie. Jednak lepiej nie lekceważyć takiego objawu, bo w każdej chwili może on doprowadzić do zapalenia zatok. Infekcja rozwija się- wydzielina zagęszcza się i coraz trudniej jest oczyścić nos. Pojawia się bardzo charakterystyczny ból głowy w okolicy twarzowej, który nasila się podczas pochylania. Często zapaleniu zatok towarzyszą również takie schorzenia jak nieżyty krtani, oskrzeli czy alergie. Warto zatem zadbać, by objawy te nie nasilały się i warto temu zapobiegać.

Przyczyny zapalenia zatok

Wirusy – to najczęściej one są przyczyną zapalenia zatok. Zwykle zapalenia wirusowe łagodnie przebiegają. Bardziej groźne są natomiast zapalenia bakteryjne: gronkowcami, pałeczką grypową, paciorkowcami.

W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. Jedną z nich może okazać się zapalenie zatok. Nieleczone lub leczone nieprawidłowo może przyczynić się do powstania groźnych powikłań, m. in. zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia gałki ocznej. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka pozwalająca na zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Zatroszcz się o chore zatoki jesienią i zimą

Jak leczyć chore zatoki?

Przy łagodnych i umiarkowanych objawach można stosować na przykład:

  • płukanie jam nosa roztworami wody morskiej, soli fizjologicznej,
  • płukanki z pokrzywy lub skrzypu,
  • przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,
  • leki przeciwzapalne,
  • okłady z naparu mięty i rozgrzanej soli kuchennej wsypanej do lnianego woreczka,
  • inhalacje z ziół (rumianek, tymianek, szałwia) i gorącej wody z dodatkiem olejku sosnowego czy tymiankowego.Przy cięższych objawach zaleca się stosowanie leków na zatoki, w tym antybiotykoterapię, natomiast w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych, w przypadku braku skuteczności farmakoterapii stosuje się także leczenie operacyjne.

Rzecz jasna, można zmniejszyć ryzyko tego schorzenia, dlatego należy:

  • unikać zanieczyszczeń powietrza uszkadzające błonę śluzową nosa (dym papierosów, pyły, związki chemiczne),
  • regularnie oczyszczać filtry w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza,
  • dbać o to, by powietrze w którym przebywamy było wilgotne, w szczególności w okresie grzewczym,
  • pić dużo płynów,
  • w przypadku alergii unikać substancji uczulających. Naprawdę bardzo istotną rzeczą jest i należy o tym pamiętać, by zakładać czapkę i szalik w okresie jesienno- zimowym, ponieważ jak wiadomo, najwięcej ciepła traci się przez głowę. Warto również zadbać o to, by nie wychodzić z domu bezpośrednio po umyciu głowy. Nawet po użyciu suszarki dobrze jest odczekać około dwóch godzin. Czapki i inne nakrycia głowy to nie tylko moda, ale też profilaktyka kataru i jego następstw.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.