Tymianek
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Tymianek – dokładniej ziele tymianku pospolitego, to roślina lecznicza, której surowiec stanowią kwiaty oraz liście. To właśnie w tych częściach rośliny znajduje się to, co w tymianku najcenniejsze – tymol i karwakrol, które mają zastosowanie w farmacji. Tymianek posiada właściwości odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz upłynniające śluz, co ułatwia odkrztuszanie. Ponadto działa lekko rozkurczowo i ułatwia trawienie.
Najczęściej stosowany jest w leczeniu kaszlu, chorób gardła, krtani i jamy ustnej.
Tymianek występuje w syropach na kaszel, tabletkach do ssania na gardło, tabletkach na kaszel i na zatoki, herbatach ziołowych, mieszankach ziołowych do płukania gardła, sprayach do stosowania w jamie ustnej oraz ochronno kojących żelach i płynach do pielęgnacji jamy ustnej i dziąseł. Zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi składnikami ziołowymi i substancjami leczniczymi.
Ziele tymianku znalazło również zastosowanie w kosmetykach jako składnik m.in. produktów do pielęgnacji włosów i serii preparatów do pielęgnacji cery z trądzikiem.
Możliwe działania niepożądane: występują rzadko i dotyczą głównie przewodu pokarmowego oraz reakcji nadwrażliwości.
Uwaga: Nie należy stosować czystego olejku tymiankowego wewnętrznie, ponieważ jest on uznawany za toksyczny i może powodować uszkodzenia serca, wątroby oraz nerek.