Pierwiastki, których najbardziej potrzebujesz

Ich niedobór objawia się złym samopoczuciem, spadkiem formy, różnymi dolegliwościami. Jak rozpoznać, że brakuje nam witamin i minerałów, i uzupełnić ich poziom?

Brakujące pierwiastki ważne dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmu

Może brakuje Ci magnezu?

Objawy to skurcze mięśni łydek, chroniczne zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów, kłopoty z koncentracją, spadek odporności,.. Nim sięgniesz po suplement, poszukaj przyczyn. Może to być brak magnezu w codziennej diecie, picie zbyt dużej ilości kawy, przesadzanie z alkoholem, ale też stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy leków moczopędnych, a nawet nadmiar stresu.

Prawdopodobnie masz za mało witaminy D

W naszym klimacie prawie wszyscy mamy deficyt słońca niezbędnego do jej produkcji w skórze. Jeżeli dodatkowo spędzasz mało czasu na świeżym powietrzu, a cierpisz z powodu ohniżonego nastroju i spadku energii, jesteś ciągle senna, szybko się męczysz, tyjesz bez specjalnego powodu, masz problemy z zębami, skoki ciśnienia pomyśl o suplementacji witaminy D.

A może oto niedobór B12 ?

Jakiś czas temu przeszłaś na dietę wegetariańską? Masz problemy z pamięcią, dopadają cię wahania nastrojów, apatia, nieuzasadnione męczenie, twoje mięśnie są osłabione, odczuwasz mrowienie w kończynach? Te objawy wskazują na niedobór witaminy B12, jedynej, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie powinni ją uzupełniać. Nie bez powodu nazywana jest witaminą witalności, organizm potrzebuje jej do produkcji energii.

Nieliczne, ale niezbędne
Oczywiście nie powinnaś lekceważyć niepokojących objawów, ale zanim zaczniesz chaotycznie uzupełniać witaminy i minerały, poznaj je trochę bliżej i dowiedz się, jak zrobić to naprawdę skutecznie.

Pierwiastki, których najbardziej potrzebujesz

Witaminy

Potrzebujemy ich niewiele, ale są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych (zamiany substancji odżywczych w energię) oraz do produkcji enzymów i hormonów. Można podzielić je na:

Rozpuszczalne w tłuszczach – to A, D, E i K. Organizm gromadzi je w tkance tłuszczowej i w wątrobie.
Rozpuszczalne w wodzie – to np. witaminy z grupy B i witamina C. Nie magazynujemy ich w organizmie, dlatego ważne jest dostarczanie ich regularnie w żywności. Najlepiej codziennie.

Reklama

Sole mineralne

Wchodzą w skład związków o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania organizmu, od nich zależy prawidłowa gospodarka wodno-elektrolitowa i równowaga kwasowo-zasadowa. Wpływają na stan mięśni (w tym rytm i prace serca) i i metabolizm kostny. Ich podział jest zależny od ilości niezbędnej w organizmie człowieka:

  • Makroelementy – to wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor. Ich ilość w organizmie wynosi ponad 0,01%, a zapotrzebowanie dzienne przekracza 100 mg.
  • Mikroelementy (pierwiastki śladowe) – to żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor,  selen i chrom.. Ich ilość organizmie jest mniejsza niż 0,01, a dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 100 mg.

Niestety, nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać witamin i składników mineralnych, dlatego musimy je dostarczać z pożywieniem. I rzeczywiście często cierpimy z powodu ich niedoborów. Nie należy tego bagatelizować! Gdy utrzymują się przez długi czas, mogą spowodować problemy zdrowotne.

Najlepsze na talerzu

Główną przyczyną niedoborów jest źle zbilansowana dieta. Choć żywności nie brakuje, to jej jakość spada. Hodowla i uprawy na globalna skalę wymuszają na producentach stosowanie ogromnych ilości środków chemicznych, które obniżają wartość odżywczą nawet o kilkadziesiąt procent! Nie bez powodu dietetycy mówią, że współczesny człowiek nie jest już głodny, ale wciąż jest niedożywiony.

Niestety sami też przykładamy rękę do tego stanu rzeczy. Jemy coraz więcej produktów wysokoprzetworzonych, pełnych pustych kalorii i ubogich w naprawdę wartościowe składniki. Zadbaj o jakość jedzenia. Wciąż jest za mało w codziennym jadłospisie świeżych warzyw i owoców, produktów z pełnoziarnistych zbóż, dobrych tłuszczów. A to właśnie tam znajdziemy najwięcej witamin i minerałów. Co więcej, to właśnie w naturalnej formie są one najlepiej wchłanianie i przyswajane przez organizm. Dlatego, choć wygodniej łykać tabletki czy popijać apetyczne mikstury, starajmy się w pierwszej kolejności zadbać o dobrze zbilansowaną dietę.

Pomocne suplementy

Jeśli podejrzewasz się o niedobory witaminowo-mineralne, skonsultuj się z lekarzem, nim zaczniesz suplementację. W razie potrzeby zleci ci badanie krwi z analizą poziomu określonych pierwiastków. Niestety jeżeli chcesz profilaktycznie zbadać poziom witamin i minerałów, musisz zrobić to we własnym zakresie. Koszt sprawdzenia jednego pierwiastka to ok. 100 zł, ale coraz więcej laboratoriów oferuje tego typu badanie w pakiecie.

Uwaga: Jeśli łykasz suplementy diety:

  • Nie przekraczaj zalecanej dawki dobowej!
  • składniki warto przyjmować wspólnie, bo lepiej się wchłaniają (żelazo z witaminą C, magnez z B6, witaminę D3 z witaminą K.2).
  • Pamiętaj, że suplementy nie działają tak szybko jak leki, poprawę powinnaś zauważyć po kilku tygodniach regularnego przyjmowania.
  • Jeżeli zaczniesz dbać o zdrową dietę i styl życia, niedobory znikną!

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.