Szałwia
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Szałwia – roślina lecznicza stosowana od dawna w medycynie ludowej, znana przede wszystkim z działania przeciwzapalnego. Za korzystne działanie szałwii odpowiada jej liść bogaty w olejek eteryczny, garbniki katechinowe, trójterpeny, flawonoidy i gorycze. Surowiec hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, zmniejsza krwawienia z naczyń włosowatych, a także zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i skóry. Ponadto szałwię stosuje się w dolegliwościach układu płciowego, takich jak skąpe krwawienia miesiączkowe, upławy i stany zapalne sromu. Głównym wskazaniem do stosowania tej rośliny leczniczej są stany zapalne jamy ustnej i gardła, łagodne stany zapalne skóry oraz leczenie dolegliwości objawiających się zgagą, wzdęciami i nadmierną potliwością.
Szałwia dostępna jest w postaci ziół do zaparzania, maści oraz jako jeden ze składników mieszanek ziołowych (np. przeciwcukrzycowych), syropów, tabletek do ssania na gardło i różnego rodzaju suplementów.
Szałwia znalazła również zastosowanie w kosmetyce jako składnik m.in. past do zębów, płynów do higieny jamy ustnej, żeli do higieny intymnej, szamponów i produktów do pielęgnacji ciała.
Możliwe działania niepożądane: nie są znane.