Adalimumab
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Adalimumab – lek o działaniu immunosupresyjnym. Mechanizm działania adalimumabu polega na wiązaniu się leku z ludzkim czynnikiem martwicy nowotworów (TNF) i blokowaniu jego aktywności. Lek zmniejsza również stężenie czynników zapalenia. Wskazaniem do stosowania adalimumabu jest leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (zazwyczaj w połączeniu z metotreksatem), reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ciężkiej przewlekłej łuszczycy zwyczajnej oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Adalimumab dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie dobiera się indywidualnie do ciężkości choroby i stanu pacjenta.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): bóle głowy, zawroty głowy, neurologiczne zaburzenia czucia, podrażnienie lub zapalenie oka, kaszel, ból jamy nosowo-gardłowej, ból brzucha, biegunka, nudności, owrzodzenie jamy ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle mięśniowo-szkieletowe, odczyn w miejscu wstrzyknięcia, gorączka, zmęczenie, zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych, limfopenia.