Kromoglikan sodu
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Kromoglikan sodu – lek o działaniu przeciwalergicznym. Mechanizm działania kromoglikanu sodu polega na hamowaniu uwalniania mediatorów reakcji zapalnych po kontakcie z antygenem. Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie ostremu i przewlekłemu alergicznemu zapaleniu spojówek, tzw. “wiosennemu” alergicznemu zapaleniu spojówek z towarzyszącym katarem siennym oraz leczenie sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
Kromoglikan sodu dostępny jest w postaci kropli do oczu i aerozolu do nosa. Terapia lekiem powinna trwać przez cały okres ekspozycji pacjenta na alergen, nawet po ustąpieniu objawów.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): są różne w zależności od drogi podania. Podanie leku do oka może powodować pieczenie oczu, obrzęk spojówek, przekrwienie spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku. Po podaniu do nosa może wystąpić ból głowy, podrażnienie błony śluzowej nosa, krwawienie z nosa, kichanie, reakcje nadwrażliwości (świąd, duszność, obrzęk naczynioruchowy).