Sosna (olejki / wyciągi / smoła)
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Sosna – drzewo powszechnie rosnące na terenie Polski. Do celów farmaceutycznych pozyskuje się pąki, młode pędy, pędy wraz z igłami, korę oraz żywice. Za działanie lecznicze odpowiada olejek sosnowy, diterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, substancje woskowe, witamina C oraz związki gorzkie. Wskazaniem do stosowania wyciągów z sosny jest głównie leczenie układu oddechowego (oskrzeli, płuc) w przebiegu przeziębienia i kaszlu, ponieważ roślina ta działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Ponadto, polecana jest w przypadku zakażeń bakteryjnych układu pokarmowego i moczowego (działa moczopędnie) oraz przeciwbólowo i przeciwzapalnie na skórę.
Najbardziej znanym produktem z sosny jest olejek sosnowy, który można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Wewnętrznie jako lek moczopędny w połączeniu z innymi ziołami wykazującymi takie właściwości. Natomiast zewnętrznie głównie do inhalacji w rozcieńczeniu z wodą w leczeniu przeziębienia, kataru i zatok. Olejek sosnowy łagodzi również bóle gośćcowe, reumatyczne oraz nerwobóle. Z sosny otrzymywany jest również olejek terpentynowy, który działa głównie przeciwbólowo i stosowany jest jako składnik maści, żeli i plastrów przeciwbólowych i rozgrzewających.
Kolejnym znanym produktem jest dziegieć sosnowy (smoła sosnowa), który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwgrzybicze. Stosowany jest zewnętrznie w leczeniu chorób skóry m.in. łuszczycy, egzemy, grzybicy, liszaju i łojotoku.
Możliwe działania niepożądane: leki i suplementy, w których jednym ze składników jest sosna, stosowane zgodnie z zaleceniami nie wywołują zwykle działań niepożądanych, z wyjątkiem reakcji nadwrażliwości lub uczulenia.