Wenlafaksyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Wenlafaksyna – lek o działaniu przeciwdepresyjnym. Mechanizm działania wenlafaksyny jest związany ze zwiększeniem aktywności neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym. Lek zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny, których niski poziom może być przyczyną powstania depresji. Wenlafaksyna stosowana jest w leczeniu epizodów dużej depresji i zapobieganiu jej nawrotom, w leczeniu fobii społecznych oraz ogólnych zaburzeń lękowych.
Lek występuje w postaci tabletek oraz tabletek i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Wenlafaksynę należy przyjmować przez dłuższy czas i nawet do 6 miesięcy po osiągnięciu remisji.
Możliwe działania niepożądane: występują zazwyczaj na początku leczenia. Najczęściej pojawia się ból głowy, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, pocenie się, zmniejszenie masy ciała, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, zawroty głowy, zmniejszone libido, bezsenność, nerwowość.
Uwaga: Ze względu na fakt, że efekty działaniu leku mogą wystąpić dopiero po kilku tygodniach stosowania wenlafaksyny, w ciężkich stanach depresji i lęków należy pozostać pod ścisłą kontrolą lekarza do czasu poprawy stanu zdrowia.