Tonpular PR

Lek Tonpular PR kapsułki jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI). U każdego człowieka występują w mózgu substancje nazywane serotoniną i noradrenaliną. Jednak u osób cierpiących na depresję (i związane z tym schorzenia) występuje mniej takich substancji. Mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych nie jest do końca poznany, ale mogą one pomóc, zwiększając stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Tonpular PR jest stosowany w leczeniu:
• Depresji (w tym objawów lękowych)
Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek. Takie uczucia mogą zakłócać normalne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas (np. tygodnie lub miesiące).
• Zaburzenia lękowe uogólnione
Zaburzenia lękowe uogólnione charakteryzują się nadmierną, niekontrolowaną i często nieracjonalną obawą o sprawy codzienne. Takie nadmierne zamartwianie się może zakłócać codzienne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas.
• Fobie społeczne
Lęki społeczne charakteryzują się uporczywym, intensywnym i przewlekłym lękiem przed oceną przez innych i przed potencjalnym ośmieszeniem lub poniżeniem w wyniku własnych działań.
Lęk napadowy (ataki paniki)

Jaki jest skład Tonpular PR, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest wenlafaksyna.

Jedna kapsułka twarda o przedłużonym uwalnianiu zawiera 84,8 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 75 mg wenlafaksyny lub 169,7 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 150 mg wenlafaksyny.

Inne składniki leku to:

Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, etyloceluloza, trietylu cytrynian, talk, kwasu metakrylowego kopolimer typ C, sodu wodorowęglanu, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan

Otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110), błękit brylantowy FCF (E 133), żelatyna, sodu laurylosiarczan, szelak.

Ponadto kapsułki 75 mg zawierają również: karmoizynę (azorubinę) (E 122), powidon i czerwień Allura (E 129), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Ponadto kapsułki 150 mg zawierają również: tartrazynę (E 102).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tonpular PR – jak stosować ten lek?

Lek Tonpular PR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy kruszyć ani żuć kapsułek lub granulek. Zalecaną dawkę leku należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Lek stosować zawsze o tej samej porze wraz z posiłkiem wieczornym lub ze śniadaniem. Dawka leku Tonpular PR zależy od choroby, na którą cierpi pacjent:

Leczenie depresji (w tym objawów lękowych)
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie
• lekarz będzie monitorować leczenie. Jeśli nie nastąpi poprawa stanu zdrowia pacjenta, dawka leku może być zwiększona do 375 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe uogólnione
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 8 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa w zakresie odczuwanego lęku.

Fobie społeczne
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz na dobę. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 12 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa.

Lęk napadowy
• jedna kapsułka 37,5 mg na dobę, dawka może być stopniowo zwiększana. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku dawkowanie powinno być ściśle monitorowane przez lekarza. W przypadku pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek lub wątroby należy stosować jedynie połowę wyżej wymienionej dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub inna osoba, w tym dziecko) zastosuje większą dawkę leku Tonpular PR niż powinien, należy niezwłocznie skontaktować się z izbą przyjęć najbliższego szpitala lub z lekarzem. Zawsze należy zabrać ze sobą opakowanie kapsułek i niniejszą ulotkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować przyspieszoną akcję serca, zaburzenia świadomości (od senności do śpiączki), zaburzenia widzenia, drgawki oraz wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tonpular PR – czy mogę spożywać alkohol?

Tonpular PR należy przyjmować z jedzeniem i piciem. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tonpular PR w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku ciąży lub planowania zajścia w ciążę należy powiadomić o tym lekarza. Lek Tonpular PR należy stosować tylko po przedyskutowaniu z lekarzem potencjalnych korzyści i ryzyka dla nienarodzonego dziecka.

Jeżeli pacjentka przyjmuje Tonpular PR w okresie ciąży należy poinformować o tym lekarza i/lub położną, gdyż po urodzeniu u dziecka mogą wystąpić pewne objawy. Objawy te, zazwyczaj występują w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie i obejmują nieprawidłowe przyswajanie pokarmu oraz trudności w oddychaniu. Jeśli pacjentka jest zaniepokojona z powodu wystąpienia takich objawów u noworodka, należy skontaktować się z lekarzem i(lub) położną, którzy będą w stanie udzielić właściwej rady

Należy upewnić się, że lekarz i/lub położna wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Tonpular XL. Przyjmowanie podobnych leków (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI) w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko poważnego powikłania u dziecka, tzw. przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN), przy którym dziecko oddycha szybciej i przybiera sinawy kolor. Symptomy pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po narodzinach dziecka. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.

Tonpular PR przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Istnieje ryzyko działania na dziecko. Dlatego należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem i lekarz podejmie decyzję, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać terapię lekiem Tonpular PR.

.

Ulotka Tonpular PR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tonpular PR 75 mg, 150 mg kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Wenlafaksyna)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tonpular PR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tonpular PR 150 mg kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Wenlafaksyna)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Tonpular PR - forum pacjentów

Stosujesz Tonpular PR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz