Tonpular PR

Lek Tonpular PR kapsułki jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI). U każdego człowieka występują w mózgu substancje nazywane serotoniną i noradrenaliną. Jednak u osób cierpiących na depresję (i związane z tym schorzenia) występuje mniej takich substancji. Mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych nie jest do końca poznany, ale mogą one pomóc, zwiększając stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Tonpular PR jest stosowany w leczeniu:
• Depresji (w tym objawów lękowych)
Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek. Takie uczucia mogą zakłócać normalne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas (np. tygodnie lub miesiące).
• Zaburzenia lękowe uogólnione
Zaburzenia lękowe uogólnione charakteryzują się nadmierną, niekontrolowaną i często nieracjonalną obawą o sprawy codzienne. Takie nadmierne zamartwianie się może zakłócać codzienne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas.
• Fobie społeczne
Lęki społeczne charakteryzują się uporczywym, intensywnym i przewlekłym lękiem przed oceną przez innych i przed potencjalnym ośmieszeniem lub poniżeniem w wyniku własnych działań.
Lęk napadowy (ataki paniki)

Jaki jest skład Tonpular PR, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest wenlafaksyna.

Jedna kapsułka twarda o przedłużonym uwalnianiu zawiera 84,8 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 75 mg wenlafaksyny lub 169,7 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 150 mg wenlafaksyny.

Inne składniki leku to:

Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, etyloceluloza, trietylu cytrynian, talk, kwasu metakrylowego kopolimer typ C, sodu wodorowęglanu, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan

Otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110), błękit brylantowy FCF (E 133), żelatyna, sodu laurylosiarczan, szelak.

Ponadto kapsułki 75 mg zawierają również: karmoizynę (azorubinę) (E 122), powidon i czerwień Allura (E 129), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Ponadto kapsułki 150 mg zawierają również: tartrazynę (E 102).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Tonpular PR – jak stosować?

Lek Tonpular PR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy kruszyć ani żuć kapsułek lub granulek. Zalecaną dawkę leku należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Lek stosować zawsze o tej samej porze wraz z posiłkiem wieczornym lub ze śniadaniem. Dawka leku Tonpular PR zależy od choroby, na którą cierpi pacjent:

Leczenie depresji (w tym objawów lękowych)
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie
• lekarz będzie monitorować leczenie. Jeśli nie nastąpi poprawa stanu zdrowia pacjenta, dawka leku może być zwiększona do 375 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe uogólnione
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 8 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa w zakresie odczuwanego lęku.

Fobie społeczne
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz na dobę. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 12 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa.

Lęk napadowy
• jedna kapsułka 37,5 mg na dobę, dawka może być stopniowo zwiększana. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku dawkowanie powinno być ściśle monitorowane przez lekarza. W przypadku pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek lub wątroby należy stosować jedynie połowę wyżej wymienionej dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub inna osoba, w tym dziecko) zastosuje większą dawkę leku Tonpular PR niż powinien, należy niezwłocznie skontaktować się z izbą przyjęć najbliższego szpitala lub z lekarzem. Zawsze należy zabrać ze sobą opakowanie kapsułek i niniejszą ulotkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować przyspieszoną akcję serca, zaburzenia świadomości (od senności do śpiączki), zaburzenia widzenia, drgawki oraz wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tonpular PR – czy mogę spożywać alkohol?

Tonpular PR należy przyjmować z jedzeniem i piciem. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tonpular PR w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku ciąży lub planowania zajścia w ciążę należy powiadomić o tym lekarza. Lek Tonpular PR należy stosować tylko po przedyskutowaniu z lekarzem potencjalnych korzyści i ryzyka dla nienarodzonego dziecka.

Jeżeli pacjentka przyjmuje Tonpular PR w okresie ciąży należy poinformować o tym lekarza i/lub położną, gdyż po urodzeniu u dziecka mogą wystąpić pewne objawy. Objawy te, zazwyczaj występują w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie i obejmują nieprawidłowe przyswajanie pokarmu oraz trudności w oddychaniu. Jeśli pacjentka jest zaniepokojona z powodu wystąpienia takich objawów u noworodka, należy skontaktować się z lekarzem i(lub) położną, którzy będą w stanie udzielić właściwej rady

Należy upewnić się, że lekarz i/lub położna wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Tonpular XL. Przyjmowanie podobnych leków (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI) w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko poważnego powikłania u dziecka, tzw. przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN), przy którym dziecko oddycha szybciej i przybiera sinawy kolor. Symptomy pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po narodzinach dziecka. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.

Tonpular PR przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Istnieje ryzyko działania na dziecko. Dlatego należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem i lekarz podejmie decyzję, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać terapię lekiem Tonpular PR.

.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tonpular PR

Ulotka Tonpular PR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Tonpular PR przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tonpular PR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Tonpular PR w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Tonpular PR

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tonpular PR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Tonpular PR. Podziel się doświadczeniami na forum.