TONPULAR PR

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

CO TO JEST I JAK DZIAŁA TONPULAR PR? – WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Lek Tonpular PR kapsułki jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI). U każdego człowieka występują w mózgu substancje nazywane serotoniną i noradrenaliną. Jednak u osób cierpiących na depresję (i związane z tym schorzenia) występuje mniej takich substancji. Mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych nie jest do końca poznany, ale mogą one pomóc, zwiększając stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Tonpular PR jest stosowany w leczeniu:
• Depresji (w tym objawów lękowych)
Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek. Takie uczucia mogą zakłócać normalne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas (np. tygodnie lub miesiące).
• Zaburzenia lękowe uogólnione
Zaburzenia lękowe uogólnione charakteryzują się nadmierną, niekontrolowaną i często nieracjonalną obawą o sprawy codzienne. Takie nadmierne zamartwianie się może zakłócać codzienne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas.
• Fobie społeczne
Lęki społeczne charakteryzują się uporczywym, intensywnym i przewlekłym lękiem przed oceną przez innych i przed potencjalnym ośmieszeniem lub poniżeniem w wyniku własnych działań.
Lęk napadowy (ataki paniki)

REKLAMA

Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: .

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

TONPULAR PR SKŁAD – CO ZAWIERA TEN LEK?

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną jest wenlafaksyna.

Jedna kapsułka twarda o przedłużonym uwalnianiu zawiera 84,8 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 75 mg wenlafaksyny lub 169,7 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 150 mg wenlafaksyny.

Inne składniki leku to:

Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, etyloceluloza, trietylu cytrynian, talk, kwasu metakrylowego kopolimer typ C, sodu wodorowęglanu, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan

Otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110), błękit brylantowy FCF (E 133), żelatyna, sodu laurylosiarczan, szelak.

Ponadto kapsułki 75 mg zawierają również: karmoizynę (azorubinę) (E 122), powidon i czerwień Allura (E 129), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Ponadto kapsułki 150 mg zawierają również: tartrazynę (E 102).

REKLAMA

TONPULAR PR DAWKOWANIE – JAK STOSOWAĆ TEN PREPARAT?

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Lek Tonpular PR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy kruszyć ani żuć kapsułek lub granulek. Zalecaną dawkę leku należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Lek stosować zawsze o tej samej porze wraz z posiłkiem wieczornym lub ze śniadaniem. Dawka leku Tonpular PR zależy od choroby, na którą cierpi pacjent:

Leczenie depresji (w tym objawów lękowych)
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie
• lekarz będzie monitorować leczenie. Jeśli nie nastąpi poprawa stanu zdrowia pacjenta, dawka leku może być zwiększona do 375 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe uogólnione
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 8 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa w zakresie odczuwanego lęku.

Fobie społeczne
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz na dobę. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 12 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa.

Lęk napadowy
• jedna kapsułka 37,5 mg na dobę, dawka może być stopniowo zwiększana. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku dawkowanie powinno być ściśle monitorowane przez lekarza. W przypadku pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek lub wątroby należy stosować jedynie połowę wyżej wymienionej dawki.

PRZEDAWKOWANIE – OBJAWY PRZYJĘCIA ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Jeśli pacjent (lub inna osoba, w tym dziecko) zastosuje większą dawkę leku Tonpular PR niż powinien, należy niezwłocznie skontaktować się z izbą przyjęć najbliższego szpitala lub z lekarzem. Zawsze należy zabrać ze sobą opakowanie kapsułek i niniejszą ulotkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować przyspieszoną akcję serca, zaburzenia świadomości (od senności do śpiączki), zaburzenia widzenia, drgawki oraz wymioty.

STOSOWANIE LEKU Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Tonpular PR należy przyjmować z jedzeniem i piciem. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

TONPULAR PR W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

W przypadku ciąży lub planowania zajścia w ciążę należy powiadomić o tym lekarza. Lek Tonpular PR należy stosować tylko po przedyskutowaniu z lekarzem potencjalnych korzyści i ryzyka dla nienarodzonego dziecka.

Jeżeli pacjentka przyjmuje Tonpular PR w okresie ciąży należy poinformować o tym lekarza i/lub położną, gdyż po urodzeniu u dziecka mogą wystąpić pewne objawy. Objawy te, zazwyczaj występują w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie i obejmują nieprawidłowe przyswajanie pokarmu oraz trudności w oddychaniu. Jeśli pacjentka jest zaniepokojona z powodu wystąpienia takich objawów u noworodka, należy skontaktować się z lekarzem i(lub) położną, którzy będą w stanie udzielić właściwej rady

Należy upewnić się, że lekarz i/lub położna wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Tonpular XL. Przyjmowanie podobnych leków (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI) w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko poważnego powikłania u dziecka, tzw. przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN), przy którym dziecko oddycha szybciej i przybiera sinawy kolor. Symptomy pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po narodzinach dziecka. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.

Tonpular PR przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Istnieje ryzyko działania na dziecko. Dlatego należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem i lekarz podejmie decyzję, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać terapię lekiem Tonpular PR.

.

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

TONPULAR PR ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

TONPULAR PR ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

ULOTKA LEKU (pliki PDF lub DOC) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL (pliki PDF lub DOC) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


ZAMIENNIKI - LISTA PRODUKTÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

Potencjalne zamienniki - poniższe zestawienie zawiera wykaz produktów (leków, suplementów diety, wyrobów medycznych) zawierających co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany produkt.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność tego leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here