Tonpular PR

Działanie i wskazania

Lek Tonpular PR kapsułki jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI). U każdego człowieka występują w mózgu substancje nazywane serotoniną i noradrenaliną. Jednak u osób cierpiących na depresję (i związane z tym schorzenia) występuje mniej takich substancji. Mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych nie jest do końca poznany, ale mogą one pomóc, zwiększając stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Tonpular PR jest stosowany w leczeniu:
• Depresji (w tym objawów lękowych)
Osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać głęboki smutek. Takie uczucia mogą zakłócać normalne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas (np. tygodnie lub miesiące).
• Zaburzenia lękowe uogólnione
Zaburzenia lękowe uogólnione charakteryzują się nadmierną, niekontrolowaną i często nieracjonalną obawą o sprawy codzienne. Takie nadmierne zamartwianie się może zakłócać codzienne funkcjonowanie i utrzymywać się przez długi czas.
• Fobie społeczne
Lęki społeczne charakteryzują się uporczywym, intensywnym i przewlekłym lękiem przed oceną przez innych i przed potencjalnym ośmieszeniem lub poniżeniem w wyniku własnych działań.
Lęk napadowy (ataki paniki)

REKLAMA

Skład

Substancją czynną jest wenlafaksyna.

Jedna kapsułka twarda o przedłużonym uwalnianiu zawiera 84,8 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 75 mg wenlafaksyny lub 169,7 mg wenlafaksyny chlorowodorku, odpowiadającego 150 mg wenlafaksyny.

Inne składniki leku to:

Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, etyloceluloza, trietylu cytrynian, talk, kwasu metakrylowego kopolimer typ C, sodu wodorowęglanu, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan

Otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110), błękit brylantowy FCF (E 133), żelatyna, sodu laurylosiarczan, szelak.

Ponadto kapsułki 75 mg zawierają również: karmoizynę (azorubinę) (E 122), powidon i czerwień Allura (E 129), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Ponadto kapsułki 150 mg zawierają również: tartrazynę (E 102).

Zapoznaj się z profesjonalnym opisem substancji czynnej: . Sprawdź listę leków, które zawierają tą samą substancję aktywną.

Zachęcamy także do zapoznania się z pełną listą substancji wraz z opisami sporządzonomi przez farmaceutów.

Dawkowanie

Lek Tonpular PR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy kruszyć ani żuć kapsułek lub granulek. Zalecaną dawkę leku należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Lek stosować zawsze o tej samej porze wraz z posiłkiem wieczornym lub ze śniadaniem. Dawka leku Tonpular PR zależy od choroby, na którą cierpi pacjent:

Leczenie depresji (w tym objawów lękowych)
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie
• lekarz będzie monitorować leczenie. Jeśli nie nastąpi poprawa stanu zdrowia pacjenta, dawka leku może być zwiększona do 375 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe uogólnione
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz dziennie. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 8 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa w zakresie odczuwanego lęku.

Fobie społeczne
• jedna kapsułka 75 mg stosowana raz na dobę. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.
• Leczenie należy zakończyć po 12 tygodniach, jeśli nie nastąpi poprawa.

Lęk napadowy
• jedna kapsułka 37,5 mg na dobę, dawka może być stopniowo zwiększana. Maksymalna dawka dzienna wynosi 225 mg na dobę.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku dawkowanie powinno być ściśle monitorowane przez lekarza. W przypadku pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek lub wątroby należy stosować jedynie połowę wyżej wymienionej dawki.

REKLAMA

Przedawkowanie

Jeśli pacjent (lub inna osoba, w tym dziecko) zastosuje większą dawkę leku Tonpular PR niż powinien, należy niezwłocznie skontaktować się z izbą przyjęć najbliższego szpitala lub z lekarzem. Zawsze należy zabrać ze sobą opakowanie kapsułek i niniejszą ulotkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować przyspieszoną akcję serca, zaburzenia świadomości (od senności do śpiączki), zaburzenia widzenia, drgawki oraz wymioty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tonpular PR należy przyjmować z jedzeniem i piciem. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat możliwych działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku ciąży lub planowania zajścia w ciążę należy powiadomić o tym lekarza. Lek Tonpular PR należy stosować tylko po przedyskutowaniu z lekarzem potencjalnych korzyści i ryzyka dla nienarodzonego dziecka.

Jeżeli pacjentka przyjmuje Tonpular PR w okresie ciąży należy poinformować o tym lekarza i/lub położną, gdyż po urodzeniu u dziecka mogą wystąpić pewne objawy. Objawy te, zazwyczaj występują w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie i obejmują nieprawidłowe przyswajanie pokarmu oraz trudności w oddychaniu. Jeśli pacjentka jest zaniepokojona z powodu wystąpienia takich objawów u noworodka, należy skontaktować się z lekarzem i(lub) położną, którzy będą w stanie udzielić właściwej rady

Należy upewnić się, że lekarz i/lub położna wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Tonpular XL. Przyjmowanie podobnych leków (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI) w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko poważnego powikłania u dziecka, tzw. przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN), przy którym dziecko oddycha szybciej i przybiera sinawy kolor. Symptomy pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po narodzinach dziecka. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.

Tonpular PR przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Istnieje ryzyko działania na dziecko. Dlatego należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem i lekarz podejmie decyzję, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać terapię lekiem Tonpular PR.

.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Tonpular PR - cena

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl. Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:
 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Tonpular PR opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.