Faxigen XL

12345678910
(35 ocen, średnia: 6,46 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Faxigen XL jest lekiem przeciwdepresyjnym, należącym do grupy leków zwanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Leki z tej grupy są stosowane w leczeniu depresji oraz innych chorób, takich jak zaburzenia lękowe. Uważa się, że u ludzi w stanie depresji i (lub) lęku występuje mniejsze stężenie serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych nie jest do końca poznany, ale mogą one pomóc poprzez zwiększenie stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Faxigen XL stosuje się w leczeniu depresji u osób dorosłych. Lek Faxigen XL jest również stosowany w leczeniu następujących zaburzeń lękowych: zespół lęku uogólnionego, zespół lęku społecznego (strach lub unikanie sytuacji społecznych) oraz napady paniki. Aby pacjent poczuł się lepiej, ważne jest, żeby leczenie depresji oraz zaburzeń lękowych przebiegało we właściwy sposób. W przypadku nie podjęcia leczenia stan pacjenta może nie ulec poprawie, może się pogorszyć i będzie trudniejszy do leczenia.

Skład

Substancją czynną leku jest wenlafaksyna.
Każda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera chlorowodorek wenlafaksyny w ilości równoważnej z 37,5 mg, 75 mg lub 150 mg wenlafaksyny (w postaci chlorowodorku).

-Inne składniki leku to:
Hypromeloza
Amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B)
Sodu laurylosiarczan
Magnezu stearynian
Otoczka:
Kopolimer metakrylanu butylu zasadowy
[Tylko dla dawki 37,5 mg]
Otoczka kapsułki
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelatyna
[Tylko dla dawki 75 mg]
Otoczka kapsułki
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelaza tlenek czerwony (E172)
Żelatyna
[Tylko dla dawki 150 mg]
Otoczka kapsułki
Tytanu dwutlenek (E171)
Erytrozyna (E127)
Indygotyna (E132)
Żelatyna
Tusz do nadruku
Szelak
Żelaza tlenek czarny (E172)

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Lek Faxigen XL należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecana dawka początkowa stosowana w leczeniu depresji, zespołu lęku uogólnionego i lęku społecznego wynosi zwykle 75 mg na dobę. Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę, jeśli okaże się to konieczne, nawet do maksymalnej dawki wynoszącej w przypadku depresji 375 mg na dobę.
Leczenie napadów paniki lekarz prowadzący rozpoczyna od mniejszej dawki (37,5 mg) a następnie stopniowo ją zwiększa. Maksymalna dawka w leczeniu zaburzeń lęku uogólnionego, lęku społecznego i napadów paniki wynosi 225 mg na dobę.

Lek Faxigen XL należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze, rano i wieczorem.

Kapsułki należy połykać w całości i popijać płynem. Kapsułek nie należy otwierać, kruszyć, żuć ani rozpuszczać.

Lek Faxigen XL należy przyjmować z pokarmem.

Należy poinformować lekarza w razie wystąpienia problemów z wątrobą lub nerkami, gdyż może być potrzebna zmiana dawki leku Faxigen XL.

Nie należy zaprzestawać przyjmowania leku Faxigen XL bez konsultacji z lekarzem.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej dawki leku Faxigen XL niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy możliwego przedawkowania mogą obejmować przyspieszoną akcję serca, zaburzenia świadomości (od senności do śpiączki), zaburzenia widzenia, drgawki oraz wymioty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Faxigen XL należy przyjmować z pokarmem.
W trakcie leczenia lekiem Faxigen XL należy unikać spożywania alkoholu.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Faxigen XL. Pacjentki planujące zajście w ciążę powinny skonsultować się z lekarzem. Lek Faxigen XL należy stosować po przedyskutowaniu z lekarzem potencjalnych korzyści i ryzyka dla nienarodzonego dziecka.

Należy upewnić się, że położna i (lub) lekarz są poinformowani o stosowaniu przez pacjentkę leku Faxigen XL. Przyjmowanie podczas ciąży, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach, podobnych leków (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkiego stanu związanego z przetrwałym nadciśnieniem płucnym (PPHN), powodującym u dziecka przyspieszone oddychanie i zasinienie skóry. Objawy te zwykle pojawiają się w pierwszej dobie po
porodzie. Jeśli wystąpią one u dziecka, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Faxigen XL przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Istnieje ryzyko wpływu na dziecko. Dlatego należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem, który podejmie decyzję czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać terapię lekiem Faxigen XL.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

1 OPINIA O LEKU

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here