Opis substancji opracowany przez:

Spis leków zawierających substancję: Deksametazon

Brazoflamin

Brazoflamin to skuteczny lek stosowany w leczeniu chorób zapalnych oczu, które często towarzyszą zakażeniom. Przyczynami stanów zapalnych oka mogą być zabiegi okulistyczne, urazy, a także obecność ciała obcego. Brazoflamin to lek skojarzony, który zawiera przeciwbakteryjny składnik oraz kortykosteroid. Wskazaniem do stosowania leku Brazoflamin jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Cresophene

Cresophene to roztwór stosowany w stomatologii o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym. Jest używany do odkażania kanałów korzeniowych przed ich wypełnieniem. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do profesjonalnego stosowania w praktyce dentystycznej. Lek jest dostępny bez recepty.

Demezon

Demezon to lek, który zawiera substancję czynną deksametazon. Jest to glikokortykosteroid o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwalergicznym. Lek ten jest stosowany w sytuacjach klinicznych, które wymagają podawania glikokortykosteroidów w celu leczenia i łagodzenia symptomów choroby podstawowej oraz ostrych stanów zagrożenia życia, takich jak wstrząs, stan obrzękowy mózgu czy stan astmatyczny. Demezon jest dostępny na receptę.

Dexadent

Dexadent to specjalna maść, która została stworzona z myślą o leczeniu chorób związanych z zębami i tkanek okołowierzchołkowych. Jest szczególnie skuteczna w przypadku chorób miazgi, takich jak próchnica głęboka bez objawów ze strony miazgi, przekrwienie miazgi oraz ostre częściowe surowicze zapalenie miazgi. Ponadto, Dexadent działa również na choroby tkanek okołowierzchołkowych, w tym na ostre i przewlekłe zaostrzone. Jest to lek na receptę.

Dexafree

Dexafree to krople do oczu w pojemnikach jednodawkowych, które zawierają substancję zwaną deksametazonem. Substancja ta jest kortykosteroidem, który hamuje objawy stanu zapalnego. Dexafree jest wskazany w leczeniu stanów zapalnych oka, na przykład rogówki, spojówki, tęczówki oraz tkanki podspojówkowej. Lek jest dostępny na receptę.

Dexamethason 0,1% WZF

Dexamethason WZF 0,1%

Dexamethason 0,1% WZF to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera deksametazon. Deksametazon działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo oraz przeciwświądowo. Jest on stosowany w leczeniu stanów zapalnych spojówki, rogówki i przedniego odcinka oka, które reagują na leczenie steroidami. Lek ten jest dostępny na receptę.

Dexamethasone hameln

Lek Dexamethasone hameln jest stosowany w leczeniu chorób wymagających zastosowania glikokortykosteroidów. Produkt leczniczy zawiera glikol propylenowy (20 mg na ml), dlatego należy stosować ostrożnie u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Dexamethasone Kalceks

Dexamethasone Kalceks to lek, który zawiera syntetyczny hormon kory nadnerczy – deksametazon. Jest to glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznych, przeciwgorączkowym i immunosupresyjnym. Stosowany jest w leczeniu chorób wymagających zastosowania glikokortykosteroidów, takich jak choroby reumatyczne, autoimmunologiczne, hematologiczne i onkologiczne. Lek jest dostępny na receptę.

Dexamethasone Krka

Dexamethasone Krka to glikokortykosteroid syntetyczny, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyalergiczne oraz immunosupresyjne. Lek jest wskazany w leczeniu chorób reumatycznych oraz autoimmunologicznych (np. układowy toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, guzkowe zapalenie tętnic), chorób układu oddechowego (np. astma oskrzelowa, krup), skóry (np. erytrodermia, pęcherzyca zwykła), gruźliczego zapalenia opon mózgowordzeniowych wyłącznie w połączeniu z terapią przeciwinfekcyjną, chorób krwi (np. idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych), obrzęku mózgu, w leczeniu objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfocytowej, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego w połączeniu z innymi produktami leczniczymi, paliatywnego leczenia chorób nowotworowych, profilaktyce i leczeniu mdłości oraz wymiotów wywołanych chemioterapią, a także profilaktyce wymiotów po zabiegu operacyjnym wspólnie z lekami przeciwwymiotnymi. Lek jest dostępny na receptę.

Dexamethasone phosphate SF

Dexamethasone phosphate SF to glikokortykosteroid, który jest monofluorowanym glikokortykosteroidem o silnych właściwościach przeciwalergicznych, przeciwzapalnych oraz stabilizujących błonę, jak również wpływającym na metabolizm węglowodanów, białek i lipidów. Jest stosowany w leczeniu chorób wymagających zastosowania glikokortykosteroidów, takich jak obrzęk mózgu wywołany guzem mózgu, interwencją neurochirurgiczną, ropniem mózgu, bakteryjnym zapaleniem opon mózgowych; wstrząs pourazowy/profilaktyka pourazowego płuca wstrząsowego; ciężki, ostry napad astmy; początkowy etap pozajelitowego leczenia rozległych, ostrych chorób skóry o ciężkim przebiegu, takich jak erytrodermia, pęcherzyca zwykła, ostra egzema; początkowy etap pozajelitowego leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak układowy toczeń rumieniowaty (zwłaszcza jego postacie trzewne); ciężki, postępujący przebieg aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, np. szybko postępujące destrukcyjne postacie choroby i (lub) objawy pozastawowe; ciężkie choroby zakaźne z objawami zatrucia (np. gruźlica, dur, bruceloza) wyłącznie w połączeniu z terapią przeciwinfekcyjną; leczenie paliatywne nowotworów złośliwych; profilaktyka i leczenie wymiotów pooperacyjnych lub wywołanych stosowaniem cytostatyków w ramach terapii przeciwwymiotnej. Lek jest dostępny na receptę.

Dexamethasone sodium phosphate NewLine Pharma

Lek Dexamethasone sodium phosphate NewLine Pharma zawiera substancję czynną o nazwie deksametazon. Jest to kortykosteroid, który hamuje objawy zapalenia. Lek ten jest wskazany w leczeniu niezakaźnych stanów zapalnych oczu, takich jak zapalenie spojówek, zapalenie powiek czy zapalenie białkówki oka. Jest dostępny na receptę.

Dexamytrex

Dexamytrex to złożony preparat o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, dostępny w postaci kropli do oczu lub maści. Zawiera gentamycynę i deksametazon. Stosowany jest w zakażeniach przedniego odcinka oka wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na gentamycynę, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki – bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek wykazujących intensywne objawy zapalenia. Jest dostępny na receptę.

Dexapolcort

Dexapolcort

Dexapolcort to lek dostępny na receptę, który występuje w postaci aerozolu do stosowania na skórę. Zawiera deksametazon, syntetyczny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, przeciwalergicznym i obkurczającym naczynia krwionośne. Stosuje się go miejscowo w różnych chorobach skóry, takich jak alergiczne choroby skóry, ostry wyprysk kontaktowy, odczyny po ukąszeniach owadów, pokrzywka, liszaj pokrzywkowy i kontaktowe stany zapalne skóry. Po wniknięciu do krwi deksametazon ulega metabolizmowi w wątrobie, a następnie jest wydalany przez nerki.

Dexapolcort N

Dexapolcort N

Dexapolcort N to preparat złożony, który zawiera dwie substancje czynne: neomycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz deksametazon o działaniu przeciwzapalnym. Jest stosowany miejscowo w leczeniu zakażeń bakteryjnych skóry z towarzyszącym stanem zapalnym. Lek jest wskazany w miejscowym leczeniu skórnych zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na neomycynę, gdy konieczne jest również leczenie przeciwzapalne i/lub przeciwświądowe. Dexapolcort N jest dostępny na receptę.

Dexaprotect

Dexaprotect

Dexaprotect to lek na receptę, który występuje w postaci kropli do oczu. Preparat zawiera deksametazon, substancję będącą kortykosteroidem. Lek ten jest stosowany w celu zahamowania objawów stanów zapalnych, takich jak ból, obrzęk z miejscowym uczuciem ciepła i zaczerwienienie. Dexaprotect jest szczególnie skuteczny w leczeniu stanów zapalnych oczu.

Dexaven

Dexaven to lek dostępny wyłącznie na receptę, który występuje w formie roztworu do wstrzykiwań. Substancją czynną leku jest deksametazon, syntetyczny glikokortykosteroid, który wykazuje silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Dexaven łagodzi objawy, ale nie wpływa na przyczynę ich pojawiania. Wskazany jest do stosowania u dorosłych i dzieci po ukończeniu 1. miesiąca życia w leczeniu ostrych stanów zagrożenia życia wymagających podania glikokortykosteroidów, takich jak wstrząs o różnej etiologii, obrzęk mózgu, obrzęk krtani i strun głosowych, ostre odczyny alergiczne, ciężkie stany spastyczne oskrzeli tj. stan astmatyczny, dychawica oskrzelowa w przebiegu zakażenia, przewlekły nieżyt oskrzeli, przełomy w chorobie Addisona.

Ducressa

Ducressa to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwie substancje czynne: lewofloksacynę i deksametazon. Lewofloksacyna jest antybiotykiem, który eliminuje bakterie powodujące zakażenie oka. Deksametazon jest kortykosteroidem, który działa przeciwzapalnie. Lek Ducressa jest stosowany w celu zapobiegania stanom zapalnym i ich leczeniu oraz zapobiegania ewentualnemu zakażeniu oka po operacji zaćmy u osób dorosłych. Jest dostępny na receptę.

Etafry

Lek Etafry to skuteczny środek przeciwdziałający objawom zapalenia. Zawiera substancję czynną o nazwie deksametazon, która jest kortykosteroidem. Jest zalecany w leczeniu niezakaźnych stanów zapalnych oka, takich jak zapalenie spojówek, zapalenie powiek czy zapalenie białkówki.

Maxitrol

Maxitrol to lek na receptę, stosowany do leczenia chorób zapalnych oczu, które mogą być spowodowane zakażeniem lub innymi czynnikami wnikającymi do oka lub urazami oka. Jest to preparat złożony, zawierający składniki przeciwbakteryjne i kortykosteroid. Składniki przeciwbakteryjne są aktywne wobec większości bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenia oka. Kortykosteroidy są stosowane w zapobieganiu i zmniejszaniu stanów zapalnych oka.

Mybracin

Mybracin to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwa składniki aktywne: tobramycynę i deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem, który działa przeciwbakteryjnie, natomiast deksametazon jest sterydem, który zmniejsza stan zapalny. Lek stosuje się w leczeniu chorób zapalnych oczu, które mogą być powiązane z zakażeniem. Mybracin jest również stosowany po operacjach chirurgicznych związanych z leczeniem zaćmy w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę.

Neofordex

Neofordex jest syntetycznym glikokortykosteroidem o długotrwałym i silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń reagujących na leczenie glikokortykosteroidami, takich jak wstrząs, obrzęk mózgu, niektóre przypadki ostrej niedoczynności kory nadnerczy, wrodzony przerost nadnerczy, zapalenie tarczycy, ostre reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne choroby tkanki łącznej. Lek jest dostępny na receptę.

Netaxen

Lek ten jest stosowany u dorosłych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zabicia bakterii w oku, w którym występuje obrzęk i podrażnienie i w którym prawdopodobnie wystąpiło zakażenie bakteryjne. Lek jest dostępny na receptę.

Netilmicin + Dexamethasone NewLine Pharma

Netilmicin + Dexamethasone NewLine Pharma to lek, który zawiera dwa składniki aktywne: netylmycynę i deksametazon. Netylmycyna jest antybiotykiem, który zabija bakterie, natomiast deksametazon jest lekiem steroidowym, który zmniejsza stany zapalne. Lek jest stosowany u dorosłych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zabicia bakterii w oku, w którym występuje obrzęk i podrażnienie oraz w którym prawdopodobnie wystąpiło zakażenie bakteryjne. Lek jest dostępny na receptę.

Ozurdex

Ozurdex to implant do ciała szklistego, który zawiera substancję czynną deksametazon. Jest to glikokortykosteroid stosowany w leczeniu zaburzeń widzenia spowodowanych cukrzycowym obrzękiem plamki, u osób z rzekomosoczewkowością lub niedostatecznie reagujących na inne leki niż glikokortykosteroidy albo niemogących stosować tych leków. Ozurdex jest również stosowany w leczeniu obrzęku plamki spowodowanego niedrożnością naczyń żylnych siatkówki oraz w leczeniu zapalenia tylnego odcinka oka objawiającego się jako niezakaźne zapalenie błony naczyniowej. Lek jest wydawany na receptę.

Pabi-Dexamethason

Pabi-Dexamethason to lek na receptę, który zawiera deksametazon – syntetyczny hormon kory nadnerczy. Jest to glikokortykosteroid o długotrwałym i silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, przeciwgorączkowym i immunosupresyjnym. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń wrażliwych na terapię glikokortykosteroidami. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie, zależnie od ciężkości choroby i reakcji pacjenta na leczenie.

Primadex

Primadex

Primadex to lek, który jest dostępny na receptę. Niestety, nie mogłem znaleźć szczegółowych informacji na temat tego leku na podanych stronach internetowych. Zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać więcej informacji na temat tego leku, w tym jego wskazań do stosowania, składu i potencjalnych skutków ubocznych. Pamiętaj, że informacje o lekach powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł i zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania leków.

Tobradex

Tobradex to lek stosowany w leczeniu stanów zapalnych oka, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zabiegi okulistyczne, zakażenia, obecność ciała obcego w oku, czy urazy oka. Zawiera składnik przeciwbakteryjny tobramycynę i kortykosteroid deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o silnym i szybkim działaniu bakteriobójczym zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne. Deksametazon działa silnie przeciwzapalnie. Lek jest dostępny na receptę.

Tobrosopt-DEX

Tobrosopt-DEX

Tobrosopt-DEX to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę o działaniu przeciwbakteryjnym i deksametazon o działaniu przeciwzapalnym. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych oraz w profilaktyce zakażeń oka po operacji usunięcia zaćmy. Lek jest dostępny na receptę.