Neofordex


Działanie i wskazania

Neofordex jest lekiem, który zawiera substancję czynną deksametazon. Deksametazon to rodzaj hormonu zwany glikokortykoidem, a niekiedy kortykoidem lub kortykosteroidem. Wykazuje on różne działania, między innymi wpływa na białe krwinki, stanowiące część układu odpornościowego (naturalnej obrony organizmu). Deksametazon jest podobny do glikokortykoidów, które są naturalnie wytwarzane w organizmie człowieka.

Neofordex jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, nowotworem krwi atakującym krwinki białe, które wytwarzają przeciwciała. Produkt Neofordex podaje się z innymi lekami stosowanymi w leczeniu szpiczaka mnogiego. Leki te współdziałają, zabijając nowotworowe krwinki białe.

Skład

– Substancją czynną leku jest deksametazon. Każda tabletka zawiera octan deksametazonu odpowiadający 40 mg deksametazonu.

– Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu oraz krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lekarz prowadzący podejmie decyzję dotyczącą przyjmowanej przez pacjenta dawki oraz poinformuje, w które dni należy ją przyjmować. Zalecana dawka to jedna tabletka przy każdym podaniu. W przypadku pacjentów powyżej 65 lat i (lub) pacjentów z problemami zdrowotnymi lekarz może zalecić przyjmowanie połowy tabletki przy każdym podaniu. Nie należy przyjmować dawki większej ani dawki mniejszej niż zalecana. Lek musi być przyjmowany w określone dni, dokładnie według przepisu lekarza.

Lekarz prowadzący może zmienić dawkę oraz częstość przyjmowania leku w oparciu o pewne parametry, w tym wyniki badania krwi, stan ogólny pacjenta, inne przyjmowane leki oraz odpowiedź pacjenta na leczenie.

Należy połykać zalecaną dawkę wynoszącą jedną tabletkę (40 mg) lub pół tabletki (20 mg) rano, popijając szklanką wody.

Jeżeli dawka wynosi pół tabletki (20 mg), tabletkę należy podzielić na dwie równe części. Należy natychmiast przyjąć jedną połowę. Pozostałej połowy tabletki nie należy przechowywać, aby przyjąć ją w kolejnym dniu, ponieważ po podzieleniu i wyjęciu z opakowania lek może ulec zepsuciu. Należy więc przechowywać drugą połowę tabletki w bezpiecznym miejscu, niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, do momentu, kiedy będzie mogła być odpowiednio usunięta, ponieważ nie należy wyrzucać żadnych leków do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceuty, w jaki sposób należy je wyrzucać. W razie trudności z wyjęciem tabletki z blistra lub jej przełamaniem należy poprosić o pomoc inną osobę.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Neofordex należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub szpitala.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Neofordex w okresie ciąży, chyba że jest to wyraźnie wskazane przez lekarza.

W trakcie przyjmowania leku Neofordex należy unikać zajścia w ciążę. Kobieta i jej partner muszą stosować skuteczne środki zapobiegania ciąży. Kobiety będące w ciąży oraz kobiety, które zajdą w ciążę w trakcie leczenia muszą niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego.

W trakcie leczenia nie należy karmić piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here