Konsultacja merytoryczna:

Neofordex

Neofordex jest lekiem, który zawiera substancję czynną deksametazon. Deksametazon to rodzaj hormonu zwany glikokortykoidem, a niekiedy kortykoidem lub kortykosteroidem. Wykazuje on różne działania, między innymi wpływa na białe krwinki, stanowiące część układu odpornościowego (naturalnej obrony organizmu). Deksametazon jest podobny do glikokortykoidów, które są naturalnie wytwarzane w organizmie człowieka.

Neofordex jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, nowotworem krwi atakującym krwinki białe, które wytwarzają przeciwciała. Produkt Neofordex podaje się z innymi lekami stosowanymi w leczeniu szpiczaka mnogiego. Leki te współdziałają, zabijając nowotworowe krwinki białe.

Jaki jest skład Neofordex, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest deksametazon. Każda tabletka zawiera octan deksametazonu odpowiadający 40 mg deksametazonu.

– Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu oraz krzemionka koloidalna bezwodna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Neofordex – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lekarz prowadzący podejmie decyzję dotyczącą przyjmowanej przez pacjenta dawki oraz poinformuje, w które dni należy ją przyjmować. Zalecana dawka to jedna tabletka przy każdym podaniu. W przypadku pacjentów powyżej 65 lat i (lub) pacjentów z problemami zdrowotnymi lekarz może zalecić przyjmowanie połowy tabletki przy każdym podaniu. Nie należy przyjmować dawki większej ani dawki mniejszej niż zalecana. Lek musi być przyjmowany w określone dni, dokładnie według przepisu lekarza.

Lekarz prowadzący może zmienić dawkę oraz częstość przyjmowania leku w oparciu o pewne parametry, w tym wyniki badania krwi, stan ogólny pacjenta, inne przyjmowane leki oraz odpowiedź pacjenta na leczenie.

Należy połykać zalecaną dawkę wynoszącą jedną tabletkę (40 mg) lub pół tabletki (20 mg) rano, popijając szklanką wody.

Jeżeli dawka wynosi pół tabletki (20 mg), tabletkę należy podzielić na dwie równe części. Należy natychmiast przyjąć jedną połowę. Pozostałej połowy tabletki nie należy przechowywać, aby przyjąć ją w kolejnym dniu, ponieważ po podzieleniu i wyjęciu z opakowania lek może ulec zepsuciu. Należy więc przechowywać drugą połowę tabletki w bezpiecznym miejscu, niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, do momentu, kiedy będzie mogła być odpowiednio usunięta, ponieważ nie należy wyrzucać żadnych leków do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceuty, w jaki sposób należy je wyrzucać. W razie trudności z wyjęciem tabletki z blistra lub jej przełamaniem należy poprosić o pomoc inną osobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Neofordex należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Neofordex – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Neofordex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Neofordex w okresie ciąży, chyba że jest to wyraźnie wskazane przez lekarza.

W trakcie przyjmowania leku Neofordex należy unikać zajścia w ciążę. Kobieta i jej partner muszą stosować skuteczne środki zapobiegania ciąży. Kobiety będące w ciąży oraz kobiety, które zajdą w ciążę w trakcie leczenia muszą niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego.

W trakcie leczenia nie należy karmić piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Neofordex

Ulotka Neofordex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Neofordex 40 mg, tabletki (Deksametazon)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Neofordex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Neofordex 40 mg, tabletki (Deksametazon)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Neofordex?

Cena Neofordex i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Neofordex.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Neofordex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz