Jodek potasu
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Jodek potasu – inaczej sól potasowa kwasu jodowodorowego lub po prostu jod. Używany najczęściej w analizie chemicznej lub spektroskopii. Jodek potasu wykazuje działanie przeciwobrzękowe (np. w obrzękach limfatycznych), przeciwzapalne (przy naciągnięciu mięśni i więzadeł) i wykrztuśne. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz wytwarzania hormonów tarczycy, które wpływają na wiele przemian metabolicznych w organizmie. Jest również dodawany do soli kuchennej w Polsce w celu uzupełnienia diety w jod. Wskazaniem do stosowania jodu jest zapobieganie i leczenie wola z niedoboru jodu, zapobieganie nawrotom wola po zakończeniu leczenia hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznym usunięcia wola oraz leczenie zmętnień ciała szklistego i soczewek.
Jodek potasu dostępny jest w postaci tabletek i kropli do oczu. Występuje również w preparatach złożonych m.in w płynie Lugola (wodny roztwór jodu w jodku potasu) i jodynie (rozcieńczony roztwór jodu w etanolu). Obydwa roztwory stosuje się do miejscowego odkażania ran, otarć naskórka i drobnych zadrapań.
Możliwe działania niepożądane: obrzęk ślinianek, ból ślinianek, katar, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, skórne reakcje alergiczne (wysypka, wyprysk, świąd).